Pokud chcete chránit planetu, sledujte radši Attenborougha než (nejen) Klusovy výzvy

28. listopadu 2019
Zpěvák Tomáš Klus (33) vyzval všechny k tomu, aby se aktivně zapojili do záchrany planety. Zbývá nám prý jen 8,5 roku a pak už bude pozdě. Stala se z něj novodobá baba Vanga, střílí od boku, straší, nebo má pravdu? Není třeba lepší sledovat třeba odborníky, kteří problematice rozumí? Třeba přírodovědec a známý dokumentarista David Attenborough má rozhodně co říct...

„Máme osm a půl roku na to, zatáhnout za ruční brzdu a zachovat život. Pakliže nezačneme spolupracovat na globální úrovni, navíc s jasným a inspirujícím začátkem na osobní rovině, a naopak v nás zvítězí strach a dojmy nad fakty, protrhnou se hráze netečnosti a stoupající hladina nás k sobě dostane nedobrovolným a mnohem nepříjemnějším způsobem,“ hřímá na svém instagramovém profilu Tomáš Klus, který třímá knihu od dalajlamy s názvem Výzva k revoluci!

„Zastavme oteplování planety. Zaplaňme pro ni, pro sebe a pro naše (její) děti. Je důležité o tom mluvit. Je důležité začít činit,“ doplnil zpěvák, který kvůli blahu planety zakázal sobě i celé rodině cestování letadlem.

Na četbě dalajlamovy knihy není nic špatného, naopak. Mnoha nerozhodnutým může otevřít oči, uvědomí si pak něco, co léta nevnímali nebo si odmítali přiznat.

„Nebudeme-li naslouchat vědcům, svět, jak ho známe, zmizí. Není čas ztrácet čas. Lidé, kteří se klimatem zabývají desítky let, desítky let opakují, že situace je zoufalá, nyní již křičí a mnohými jsou nálepkováni jako strůjci paniky,“ poznamenal Klus.

V tomto bodě má Klus naprostou pravdu.

Pro každého je vždy lepší si na celou věc přijít sám než jen jednat v duchu hesla někoho jiného.

„Milí mladí přátelé, obracím se na vás s touto výzvou, neboť vás už nějakou dobu sleduji a mám ve vás důvěru. Jste svědky postupné zkázy, která přímo ohrožuje naši planetu,“ hartusí „kazatel“ Tomáš Klus.

Není sporu o tom, že se se Zemí něco děje a hezké to zrovna není. Není pochyb o tom, že změny nastávají překotně rychle a příroda na ně nestačí reagovat, na evoluci v tomto případě nezbývá čas. Jak moc k tomu přispěl člověk, to je častým námětem diskuzí. Popravdě ani netušíme, jestli negativní jevy lze do budoucna zvrátit, zastavit, nebo alespoň zmírnit jejich dopady.

Dokumenty odborníků na danou problematiku, ať už to bude sir David Attenborough, nebo někdo jiný, jsou vždycky lepší než jen stádní hesla typu Zachraňme, nesmíme, musíme...

Člověk si alespoň může lépe udělat svůj názor.

A na základě toho se rozhodnout.

Zrovna sir David Attenborough (93), který se celosvětově proslavil nejen jako popularizátor vědy a autor oceňovaných dokumentů o planetě Zemi a věnuje se už léta klimatickým změnám, nabádá veřejnost, aby se o ekologii zajímala, ovšem nikoliv ultimáty, ale vysvětlováním a prokázáním souvislostí.

Nenásilně divákům například v seriálu Our Planet představuje efekty motýlích křídel, aby pochopili, jak i malý čin dokáže ovlivnit ledové plochy, širé lesy a život každého tvora.

Ovšem nemoralizuje. Nechává diváky, aby se sami rozhodli, a tohoto hesla se drží celý život. „Žijte si život, jaký chcete, ale neplýtvejte,“ je vědcova rada, jak se chovat odpovědně.

Ono hlásat o záchraně planety a pak létat po světě jako vzteklý v rámci levných letenek (což aktuálně není Klusův případ, ten si lety zakázal, pozn. red.) a podvolit se éře hypermasové turistiky, to zrovna ekologické a záchranné moc není.

Fotogalerie

O čem sní tvůj e-mail?

Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:36 pátek 27. března 2020. Anketa je uzavřena.

  • 70
  • 35
  • 32
  • 28
  • 25
  • 25
Komentáře