jít naiDNES.cz

Dejme zelené hysterii červenou, hlásá Klus a oslavuje Gretu: Proč nejde sám příkladem?

Greta Thunbergová je tématem i pro Tomáše Kluse. K tomu, s čím přichází, se podle zpěváka mají vyjadřovat vědci, a ne ekonomové a slavní... | foto: Koláž Expres.cz

Zpěvák Tomáš Klus (33) je z aktivistky Grety Thunbergové (16) přímo nadšený. Prý to dělá skvěle a už je podle něj načase, abychom si z ní vzali příklad. Otázkou je, proč čekal na to, až mu školačka řekne, co má dělat, aby prospěl planetě a životnímu prostředí. Že letadla produkují balík emisí, jistě věděl, když s rodinou létal do Karibiku, že SUV a terénní vozy mají spotřebu jako kombajn, jistě tušil, když jedno takové auto vlastnil...

„Vedeme spory o to, jestli se otepluje kvůli nám, nebo protože se to tak se sestrou matkou zemí má, že prochází pravidelnými cykly. Vedeme spory o to, jestli je budoucnost v jádru, Slunci, vodíku, nebo jestli raději dopálit všechny dinosaury a dál dělat díry do světa,“ zamyslel se po projevu Grety Thunbergové na klimatickém summitu OSN Tomáš Klus.

„Že se však topíme v odpadcích, je nesporné, že je potřeba, aby se naše spotřeba všeho snižovala ruku v ruce s našimi nároky taky, protože naše spása je přestat vše spásat. Je  načase naslouchat vědcům; dát jim prostor ve veřejné diskuzi. Greta má pravdu. Stojím za Gretou a za všemi (nejen mladými) lidmi, kteří se rozhodli přestat přihlížet a začali jednat,“ řekl rázně ten, který ještě před pár lety s celou rodinou létal po světě „jak vzteklý“. V tom, že kvůli volbám létal z Dominikánské republiky do Kanady sem a tam, žádný problém neviděl. 

„Že se na Gretinu iniciativu občas nabalí nějaký balík, co s transparentem Konec kapitalismu míchá na demonstraci jablka s hruškami, to se prostě stává,“ doplnil Klus, který poté svá slova ještě víc rozvedl.

„Proč se v médiích ke Gretě vyjadřují hlavně ekonomové, psychologové, celebrity a obecně k tématu nekompetentní osoby, vypočítávající uhlíkové stopy jejího pohybu, tlumočící zkazky o konci světa, popřípadě dávají k dobru teorie o zeleném spiknutí? Greta sama cílí svou kampaň na politiky a ústředním motivem je Naslouchejte vědcům,“ míní zpěvák, který prahne po fundované diskuzi s vědci.

„Proč tedy plašící se veřejnost nejprve, namísto výše uvedených expertů, z omylu nevyvádí ti, kteří problematice klimatických změn opravdu rozumí, protože se jí věnují, studují ji a já nevím, co se s ní dá všechno dělat. Proč nedáváme prostor nejprve tomu, jestli to, o co se tu hádáme, je nebo není pravda?“ ptá se Klus, podle nějž spekulace jen posilují chaos, už tak dost „přifoukávaný“ domácími strastmi. 

„Proto prosím politickou reprezentaci naší země, aby v zájmu vyjasnění otázky, která prokazatelně frustruje občany a rozeštvává daňové poplatníky, otevřela prostřednictvím médií veřejnou diskuzi s vědci a jednou provždy dala zelené hysterii červenou, nebo potvrdila její platnost a zachovala se podle toho,“ dodal závěrem svého příspěvku na sociální síti.

Je chvályhodné, že Klusovi není osud planety lhostejný. Jeho fanoušci, ale i kritici, by možná ocenili, kdyby šel víc příkladem. Jak říká, jen slova nestačí, přejděme k činům!

Proč už se zpěvák nefotí v elektrovozítku, proč se nehonosí nádobami na tříděný odpad, proč už nemá dávno postavený pasivní nízkoenergetický dům, kde má na zahradě kompost a nádoby na dešťovou vodu?

Protože možná hází odpadky do jednoho pytle, do práce jezdí jeepem, který má spotřebu jako autobus MHD, a ročně v provizorním domku protopí kalhoty. 

Fotogalerie

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat