Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Komentář: Tomáš Klus nevznesl otázku o Palestině, ale komu dělá užitečného idiota

    Občas, když se něco takového přihodí jako tady se zpěvákem Tomášem Klusem (37), nabízí se hypotetická otázka, jestli mají celebrity právo na svůj politický názor a jakým způsobem ho prezentují a proč.

    Je třeba úvodem říct, že zpěvák a herec Tomáš Klus byl ve svém kroku daleko moudřejší než režisérka Darja Kaščejeva (37), která si vzala za rukojmí diváky u televize, diváky v sále a režiséra přenosu Český lev, zatímco angažovaný zpěvák dal vybrat jen svým sledujícím na Instagramu, kdyby nebylo toho, koho všechno označil pod svými propalestinskými posty.

    Kromě všech hlavních zpravodajských médií – čili chtěl, aby se to k nim dostalo a tím pádem se stali rukojmím jeho názorů i čtenáři – se dočkal označení i prezident Petr Pavel, ministr zahraničí Jan Lipavský, premiér Petr Fiala, ministr vnitra Rakušan, Olga Richterová nebo celý europarlament, senát, vláda a Amnesty International. Stručně řečeno – veškerá vládní agenda a zpravodajské weby. A ty, když se toho chytly a přání Kluse vyslyšely a jeho video rozebraly do mrtě s nadpisy ve stylu: Tomáš Klus natočil propalestinské video a použil v něm několik dezinformací, protože toto zpravodajské weby dělat mají, tedy argumentačně rozebírat svévolná tvrzení a nikoliv je jen slepě kopírovat, Klus, který tvrdil, že volá po debatě, první oponenturu v debatě nevydržel a postěžoval si tleskajícímu zástupu, že byl označen za antisemitistu a dezinformátora.

    Nikdy nebyl. Novinky.cz a iDNES.cz, které se jeho videem zaobíraly, jej takto ve svých textech nikdy nenazvaly, jen daly do souvislosti jeho emotivní vyjádření s historickými fakty a obé z nich neopomněly připomenout zásadní věc, a to, že Klus se ani slovem a ani v době okolo 7. října nezmínil o teroristickém útoku Hamásu na festivalu Supernova. Když se to stalo, on ani jeho žena Tamara Klusová, která jede stejnou linku, izraelské oběti jednoduše zazdili a nyní oba volají jen po jakési pomoci proti „genocidě lidí a dětí“, k níž vyzývají celou veřejnost a hromadně označované politické činitele.

    „Nejhorší na tom je neschopnost diskutovat. Zvolil jsem formu otázek, abych nebyl ihned obviněn ze vštěpování názoru, ale dostalo se mi nálepky antisemita a dezinformátor. Jako by se potrefená husa nezmohla na nic jiného. Fakt, že mohly mé otázky vyznít jednostranně, je způsoben tím, že jsou reakcí na jednostranné zpravodajství médií, jejichž objektivitu jsem posledních deset let intenzivně bránil,“ napsal si Klus v reakci na zpravodajský rozbor a zajímavé je, koho myslí tou „potrefenou husou“.

    Potrefená husa jsou v tomto případě média, která informovala o říjnovém útoku teroristů? Nebo o zvěrstvech páchaných na Izraelcích? Jelikož tyto skutky Klus popírá.

    Tomáš Klus

    V odpovědi jednomu z uživatelů Klus tvrdí, že znásilňovaní izraelských žen a vraždění izraelských malých dětí „bylo vyvráceno“ a když je vyzván k tomu, aby doložil zdroje, které to „údajně vyvrátily“, už nereaguje.

    Kdo nechce, aby se na něj ukázalo prstem?

    Vzhledem k tomu, že Klusova starost o Pásmo Gazy a palestinské děti přišla jako blesk z čistého nebe, jelikož kdyby přemýšlel v kontextu, bylo by mu jasné už 7. října 2023, že Izrael po teroristickém útoku Hamásu, kdy palestinští ozbrojenci v izraelském pohraničí zabili na 1200 lidí a asi 250 osob unesli jako rukojmí do Pásma Gazy, vletí do krvavé odvety, nabízí se spíše otázka, za koho zpěvák momentálně mluví a kdo nechce být tím, na nějž by se ukázalo prstem, tak přemluvil Kluse, aby to „veřejnosti poslal on“.

    Klus byl spojen s iniciativou Češi pomáhají, která měla nejprve na srdci syrské dětské uprchlíky, kdy je prve hledala v řeckých táborech Michaela Šojdrová, pak pro ně neúspěšně jezdil romský aktivista Jaroslav Miko a vládu k jejich přijetí vzýval i katolický kněz Tomáš Halík, který právě nyní patří mezi nejhlasitější kritiky vlády kvůli podpoře Izraele. A Klusovy naléhavé apely na Instagramu v téměř totožném čase zní spíše jako otevřené dopisy vládě nežli obyčejná výzva svých fanoušků k debatě, které ale sám není schopen a obviňuje celostátní média z neobjektivnosti a z husího potrefení, jakmile mu vyvrátí jeho chyby.

    Klus moc dobře věděl, co svými posty dělá, byť to (ne)musel úplně přesně obsahově vědět v nich samotných. Ale bylo mu jasné, že se jim dostane celostátní pozornosti, a proto v nich taky označil kdekoho a proto je tady zbytečné mluvit o tom, že si „někdo vytáhl instagramové příspěvky nějaké celebrity a udělal z nich celostátní téma“. Jeho záměr byl předem promyšlený a je tedy v pořádku hypotetická otázka, zda mají celebrity se svými výhodami a privilegovaností právo na politický názor?

    Rozděluj a shrábni

    Nezapomínejme na to, že Tomáš Klus a jeho žena Tamara jsou například podporováni světovými i českými značkami, z nichž čerpají výhody, mají větší dosah u svých fanoušků než nudní vzdělaní akademici či historici a jejich slova se virálně a organicky dostanou do každého koutu země jenom proto, že jeden je slavný zpěvák a druhá dělá placenou reklamu na Instagramu.

    Každému dle jeho zásluh, že...

    Zatímco mlčící většina takovou výsadu nemá, aby se jí věnovaly celostátní noviny a její ověřená či správná slova se dostala k široké veřejnosti, celebrita si smí vypustit z pusy dokonce i popírání znásilňování a vraždění, protože „otevírá debatu“. Magická formule, za kterou se dá schovat všechno, jelikož ti chytřejší (nebo spíše hloupější) to dělají ve jménu dovolávání se dobra a morální uvědomělosti, které ten obyčejný Franta Flinta z paneláku a bez desítek tisíců followerů není schopen dosáhnout.

    Není to Klusův první pokus o rozdělování společnosti coby umělec, jenž by měl být nadřazen politice, protože jako umělec se má starat hlavně o to, aby ho stejně vnímalo a přijímalo celospolečenské spektrum lidí, ne jen vybraná strana, které on zrovna fandí.

    Je jedno, jestli se v jeho případě jedná o prezidentské či parlamentní volby a nakonec i o víceméně shodný postoj v tak složitém konfliktu, jakým je Izrael a Palestina, problém je, že Klus vždy „otevře debatu“ a jde nakonec spokojeně spát s tím, že dosáhl svého, jelikož jeho slova jsou legitimizována tím, že o nich každý mluví a věnují jim pozornost (téměř) všichni, které ze své pozice osloví a označí, čímž se mu dostává větší tržní hodnoty nejen pro konkurenci z branže, ale i pro všechny ty poblázněné firmy, které nevidí a nechtějí vidět rozdíl mezi platícím spotřebitelem a nadřazeným kazatelem.

    Ale aby nesl následky za svoje zneužívání a vyvolávání veřejného prostoru, to už se mu (a jim) nechce.

    Fotogalerie