Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Proč Klus píše na Instagram nesmysly a znamená to vůbec něco zásadního?

  Na manžele Klusovy si budete muset pořídit slovník. | foto: koláž Expres.cz/MAFRA

  Původně jsme vám chtěli poskytnout plný čtenářský servis a rozebrat pro vás, co ve skutečnosti znamenají záhadné statusy Tomáše Kluse, které jsou plné metafor, filozofických tezí, citátů, parafrází a žití v pravdě. Prostě náš klasický návod „Jak číst“. Bohužel musíme uznat, že tomuhle nerozumíme ani my, tak se spíš pojďme zaměřit na to, proč to manželé Klusovi vlastně dělají a jestli to skutečně něco zásadního znamená.

  Pokud jste poslední roky nežili v jeskyni a vědci vás teprve neobjeví jako nový živočišný druh, nemohly vám uniknout – a to ani když nemáte sociální sítě nebo nesledujete manžele Klusovy – jejich podivné statusy o pravdě, morálce, zrcadlech, volbách, nevěře od školky a jiných věcech, které s hudbou, jíž se Tomáš Klus (32) živí, mají pramálo společného.

  Namísto umění jednoho z nejlepších písničkářů v zemi se před uživatelem Instagramu otevírají hlubiny jakýchsi podivných frází a tajemných sdělení, která však nepřišla jako blesk z nebe, ale již několik let – ano let, tak rychle ten čas letí – se v různých cyklech vrací.

  Klusovi už lidé přestali rozumět, i my jsme se proto v roce 2015 ptali na názor hudebního publicisty Josefa Martínka z hudebního magazínu iREPORT.

  „Často své texty interpretuje velmi naléhavě. Klus, coby bohém žijící pro okamžik, už navíc nedokáže srozumitelně promlouvat k celé generaci,“ okomentoval nám tehdy nástup „klusovin“ publicista. 

  V posledních dnech jsou opět vidět, to proto, že Tomáš Klus si zase napsal na Instagram naléhavý vzkaz o několika odstavcích, který se ani nevešel do povoleného limitu znaků, a musel tedy pokračovat v komentářích. Veřejnost z toho potoku textu zaujaly dvě věci – drogy a nevěra.

  Pokoušet se vysvětlit obsah jeho sdělení není možné, ale máme návod na to, jak jej prohlédnout. A nejen to jeho.

  Proč a jak to Klus dělá?

  1. Pravda o jeho pravdě

  Nebudeme vám ho sem celé přepisovat nebo z něj dělat výtažky, jednak nevíme, kde je začátek a konec sdělení, proto nemůžeme citovat, jednak tomu sdělení není rozumět. Můžeme vám doporučit zajít si na jeho Instagram a tam si to přečíst, pokud zvládnete unést text délky menší knihy. Mnohem zajímavější je porýpat se v tom, proč tento status vlastně vznikl. Je v něm totiž zamíchaná politika, sebereflexe, nevěra, drogy a jakási pravda, ale pravda je vždy relativní, takže na jeho pravdu nelze brát zřetel. Každý chápe pravdu jinak a pravda se pozná podle síly argumentů, pod nimiž se nezboří, nikoliv podle toho, že někdo tvrdí, že něco pravda je. Člověk, který tvrdí, že něco máme chápat jako pravdu a něco je pravda a máme ji v něčem vidět, aniž by to exaktně doložil, by se rád pasoval do role duchovního guru, do moralisty, a převzal, respektive ovládl vaše vlastní kritické myšlení.

  Na to pozor.

  I když jste něčí fanoušek, pořád mějte na paměti, že tuhle svou „pravdu“ si musíte obhájit jen sami v sobě. Pokud to necháte na jiných, aby vám jakousi pravdu ukazovali a tvrdili, že někde je, hrozí velké nebezpečí, že se můžete nechat zmanipulovat. A to mimochodem platí i v partnerských vztazích.

  2. Nátlak na změnu názoru

  Klus mluví v hádankách a symbolech, neřekne nic rovnou a neposkytuje žádné informace, to se stalo i teď, v jeho nedávném příspěvku. Možný návod, jak do něj nahlédnout, je v tom, že se opět chtěl vyjádřit k politice, ale když to naposledy udělal, už ho místo oslav čekaly nadávky. Klus je hudebník a je vynikající hudebník, to nikdo nepopírá. Většina si ráda poslechne jeho umění a většina si ráda zajde na jeho koncert, ale když vám člověk, jehož posláním je dávat lidem radost svým talentem, začne kázat, koho máte volit a koho nemáte volit a kdo je ten a kdo je tamten a proč to nemůže být onen, narazí velmi rychle a velmi tvrdě. Klus má totiž fanoušky z celého spektra voličské základny a nemůže si dovolit jejich volbu jakkoliv kritizovat, neboť tito lidé si příště na jeho koncert lístek prostě nekoupí.

  Klus už to ví, už je poučen z prezidentské volby, kde na své kázání proti Zemanovi dojel rychleji, než začal.

  Nyní mu to opět nedalo, proto se na konci statusu můžeme dočíst něco o jakýchsi politických zrcadlech a jakémsi nástupu diktátu, přičemž Česká republika je jednou z nejsvobodnějších zemí na světě. Klus chce na vás apelovat, abyste se přiblížili jeho náhledu světa, ale již si netroufne tak zostra, jako tomu bylo během prezidentské volby. Nejspíš tedy doufá, že když začne sebekritikou, vzbudí ve svých fanoušcích, kteří jsou ale také voliči, jakousi „sebereflexní proměnu světonázoru“.

  Tomáš Klus a jeho status, část 2.

  3. Přikrývání prázdných frází

  Jak potvrdil dříve i hudební publicista, Klusovi je již těžko rozumět. A bohužel je to tak, že když vám není rozumět, realita je taková, že do složité řeči schováváte prázdné názory. Klus píše těžké filozofické teze (aniž by byl filozof, tedy člověk, co by to opravdu studoval), protože potřebuje dodat svým slovům váhu a chce, aby to vyznělo moudře a impozantně. Ve skutečnosti moudří lidé mluví „jak jim zobák narostl“, to proto, že pokud opravdu chcete být vzorem, musí vám rozumět i „prodavačka z Jednoty“, aniž bychom je tímto chtěli urazit.

  Tomáš má také dětské a náctileté fanynky. Ty jeho Psohlavcům z Instagramu nemohou rozumět už vůbec.

  Klus má i dětské a teenage fanynky a ty vědí pěkné houby, o čem mluví na Instagramu, protože to nedává smysl a politika je ještě nezajímá.

  Pokud chcete nějaký příklad od nás, co tím myslíme, tak si přečtěte někdy rozhovor s bývalým politikem, ministrem spravedlnosti a nyní předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským (75). Ten se dostane k jádru problému a sdělení během pouhých tří vět, používá konkrétní výrazy a jména a svým projevem nynější soudcovské nadnesené autority nad politické dění (což je vlastně i Klus) oslovuje jasným projevem celou „inteligenční škálu“, nikoliv jen duchovně vyvolené (spíš ty, kteří by jimi chtěli být).

  4. Forma osobního marketingu

  Jak jsme již napsali v úvodu, Klusova sdělení nejsou výstřelky poslední doby, délka se počítá již na roky. Jak to pokračuje, jeho výroky se stávají záhadnějšími, ale zdá se, že mají ukrytý, a přesto nejspíše jasně vymezený cíl – sebepropagaci.

  Na Klusovy statusy se chytají média a tvoří z nich články (včetně toho, který právě čtete), jako kdyby měl lidem opravdu co sdělovat a byl snad dokonce jakousi autoritou v seberozvoji.

  Pro něj je to jen reklama zdarma.

  Jen z informace, že podváděl už od školky svoje dívky, se vyrobilo nespočet článků, včetně reakcí jeho manželky Tamary na jakousi nevěru, která mohla a nemusela proběhnout, stát se mohla kdysi dávno nebo teď, to už vám Klus ale nepřizná. Ve skutečnosti se totiž nic nestalo a žádná kauza se neděje.

  Tamara Klusová se vpasovala do role jakési názorové osobnosti, ale vlastně je jen manželkou Tomáše Kluse. Kdyby se za něj neprovdala, nikdo by ji neznal. Vlastní úspěch by neměla bez jeho vlivu na čem postavit.

  „Všechno to kolem je jenom hra, ve které se není o co bát, protože v sázce je nějaká moje role tam venku,“ píše Klus a dodává, že vyzkoušel i smrt (což nejde, to snad ví každý elementárně příčetný člověk) a drogy. Jak to souvisí s povolební situací, k níž se dostane následně, to netušíme, ale jedno je jasné – pozornost médií má na tato chytlavá témata zaručenou. Z toho pak plyne více lidí, co o něm vědí, a více lidí, kteří si jej přijdou poslechnout, což mu vynese více peněz.

  Někdy vypadá matematika i takhle.

  5. Přelití vlivu na manželku

  Čímž se dostáváme k jeho manželce Tamaře Klusové (30), která se na Instagramu formuje do jakési názorové osobnosti. Prvně je třeba – a opravdu bez jakéhokoliv pejorativního podtónu, pouze jen čistě objektivně – říct, že Tamara je pouze manželkou Tomáše Kluse. Čistě fakticky má stejnou pozici jako například Veronika Kopřivová, stala se slavnou pouze proto, že začala s někým slavným chodit, sama se o vlastní úspěch nepřičinila, ten se stal až díky vlivu manžela. Zda ji z toho mandátu budete brát jako autoritu, to už je na každém z vás a na vlastním vkusu.

  Tamara se začala stylizovat do role instagramové guru matky, což je v pořádku, ale to, že chodí o feminizaci a ženských problémech debatovat do diskuzí například redakce Seznamu, je už k polemice, neboť není psycholožka ani socioložka.

  Klusová se chodí vyjadřovat k aktuálním ženským problémům, ale na to nemá mandát, není ani psycholožka, ani socioložka. Její názory jsou postavené jen na Instagramu, nikoliv na vědeckém rozboru.

  Má jen názor, a ten máme my všichni taky, její mandát jako mentora je tedy v tomto případě nulový a bezvlivný. Tamara používá k vyjadřování stejný „shluk písmen“, také promlouvá v obrazech a tajenkách, jejím statusům není rozumět a zakrývá „moudrostí“ bezobsažnost, čímž se vytváří dojem, že se tu rodí jakási duchovní dvojice hodná následování.

  Účel je prostý a stejný jako v případě propagace – dva jsou víc než jeden. Jako manželé mají silnější „zákaznickou sílu“, lidé chtějí být jako oni a žít taky tak dokonalý život plný údajné pravdy.

  Ve skutečnosti vám ani jeden k tomu nedopomůže, vy sami jste sobě nejlepším rádcem a jejich život nemá s tím vaším nic společného a už vůbec tito lidé nemají na vaši realitu vliv.

  6. Co dál?

  „Usiluji o celospolečenský dialog, ale má aureola iluzivní dokonalosti mi jej znemožňuje a ztrpčuje pohled na mě mnoha mužům, kteří nikdy nebudou jako Tomáš...,“ napsal si před pár minutami Klus OPĚT na Instagram a zase se nevešel do povoleného limitu. Zbytek jeho textu v komentářích jsme nečetli, máme co dělat s výrazem „aureola iluzivní dokonalosti“, přičemž normální člověk by napsal: „Nejsem tak skvělý, jak vypadám.“

  Další status, který je už nad naše síly.

  Možná by Tomášovi mohlo dojít, že snahu o celospolečenský dialog mu znemožňují hlavně jeho nesrozumitelné nesmysly, které prostě začnou otravovat. A to se mu už nyní děje a on to dokonce přiznává.

  Tak, co teď?

  Klus pořád apeluje na to, abychom začali žít v pravdě, ale z toho si nic nedělejte, v pravdě už žijete, jelikož vaše existence se dá exaktně dokázat, je to tedy již daná pravda, nemusíme se tím tedy dále zabývat. Nicméně co se týče jeho trvání na tom, jací bychom měli být a jak bychom měli žít (v té pravdě), může začít u sebe a místo neexistujících kauz s prošlými nevěrami se může začít věnovat svým fanouškům, kteří mu dávají vydělat na chleba, těm hudebním.

  Tomáš Klus měl po vzoru Johnnyho Cashe koncert ve věznici Bory. Takhle by to měl dělat a u toho by měl zůstat, to je hodno následování.

  Zatímco zahraniční hvězdy informují o nových singlech, klipech, nahrávání, těchto střípků na jeho profilu najdete jako šafránu. Takhle profil hudebníka nevypadá, ti svým fanouškům předkládají své hudební inspirace, tipy, učí je své písně na kytaru, předkládají jim své nové texty a používají sílu své osobnosti k uměleckému semknutí. Klus sice možná kvůli svým duchovním myšlenkám nevypadá, ale je pragmatik, velmi dobře má spočítáno, co se mu vyplatí a co ne, což může být v budoucnu překvapení například v podobě spolupodílení se na malých lokálních festivalech pod jeho jménem, což mu vynese nemalý zisk z návštěvnosti.

  Ale nepředjímejme. Zatím se pojďme té pravdy, o niž pořád usiluje, dobrat tím, že namísto předkládání zmatených filozofických tezí předvede, jak výtečný je nejen hudebník, ale zejména hudební obchodník, který s kytarou dokáže vydělat nemalé peníze, k čemuž mu dopomáhají všichni ti, jimž tyhle statě předkládá na Instagramu.

  Může to brát jako hozenou rukavici.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:01 pátek 8. února 2019. Anketa je uzavřena.

  • Super
   110
  • Trapas
   77
  • Haha
   24
  • Tvl
   23
  • Cože
   14
  • Sladký
   8
  Vybrali jsme pro vás

  Obsah z OnlyFans stále uniká na veřejná fóra. Populární je video, kde má influencerka orální sex

  Kauza s uniklými fotkami z OnlyFans proletěla nedávno internetem. Některé tvůrkyně s tím bojují, ale zřejmě marně....

  Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

  Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

  VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

  Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

  Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

  Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz