Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Drsná hodnocení v SuperStar: V kritice vedou Slováci, kde se inspirují?

  Pátá řada SuperStar běží v plném proudu a před námi je 3. díl. Českou stranu poroty reprezentuje Matěj Ruppert (39) a Ben Cristovao (30), slovenskou pak tradičně Pavol Habera (56) a nově Katarína Knechtová (37). Čí hodnocení skousnete a kvůli komu budete mít trauma nadosmrti?

  Diváky zbožňovaná pěvecká soutěž SuperStar je odnoží původního modelu „Pop Idol“, jehož spoluzakladatelem je vlivný producent a manažer slavných Simon Fuller. Po debutním veleúspěchu soutěže Pop Idol ve Velké Británii (2001), v jejíž porotě předsedal drsný porotce Simon Cowell, se show přemístila i do Států a od té doby se začala množit po celém světě jako houby po dešti, až dorazila i do našich končin, kde se na konci letošního února rozjela 5. řada v česko-slovenské produkci.

  Po předchozích čtyřech sériích se všichni porotci vyměnili, až na jedinou stálici v podobě Pavola Habery, který si svým nevybíravým a nekompromisním přístupem k soutěžícím vysloužil přezdívku „kat“.

  Jak Habera v roce 2004 uvedl pro server Revue iDNES.cz, jako porotce jde ve šlépějích zmiňovaného Simona Cowella, který se u britského publika zapsal nelítostným hodnocením (doslova: „Můžete sklapnout a jít.“), jež podtrhuje suchým britským humorem.

  Simon Cowell si porotcováním v soutěžích a zastupováním umělců vydělal tolik, že si může dovolit koupit jaguár za dvacet milionů.

  Zároveň ale Habera přiznává, že u nás jsme, co se urážek týče, ještě mnohem dál. Což znamená, že u nás opravdu drsní.

  Pokus o sebevraždu za kritiku

  Na nic si nehrajeme, žádná diplomacie. Dohlíží na nás jeden Polák, který sledoval rozjezd SuperStar po celé Evropě i v Česku. Nedávno nám povídal, že jsme teda hodně ostří. Že už je to pořádná Itálie. Tak třeba jednomu klukovi jsem řekl, že poslední taková hrůza, kterou jsem viděl, byly olympijské obleky našich sportovců. No a dalšímu jsem doporučil, aby si se svíčkou v ruce stoupl do poslední řady hřbitovního sboru,“ vzpomínal Habera pro Revue iDNES.cz, jak empaticky uzemňoval beznadějné zpěváky.

  Zakladatel těchto soutěží Simon Fuller se svou hvězdou na chodníku slávy.

  Není žádnou výjimkou, že soutěžící odcházejí s brekem, hádají se, nebo to dokonce končí žalobou. To se stalo v roce 2004, kdy Paľo řekl šestnáctiletému klukovi, že jeho výkon připomíná travesti show, ten se pak měl pokusit předávkovat léky v pokusu o sebevraždu.

  To se mu naštěstí nepodařilo, zato jeho rodina podala žalobu za urážku sexuální orientace.

  Zpátky ale k aktuální řadě soutěže.

  Jako je tomu u všech předchozích řad, na pódiu se střídají jen ti, co aspirují do pěchoty, nebo ti, kteří předvádějí téměř profesionální výkon. To už je takové tradiční rozložení schopností soutěžících, protože průměrné výkony samozřejmě nikoho nezajímají.

  Češi jsou zatím krotcí porotci

  Kat Habera se ani tentokrát nezapře, střílí jednu smrtelnou ránu za druhou a vystupuje jako ten nejprotřelejší, což s ohledem na jeho věk a zkušenosti dává i smysl. Na druhou stranu by to nemusela být vstupenka k aroganci, nabubřelosti, nebo dokonce s ohledem na „životní profil“ některých soutěžících ke krutosti.

  Jak to ukazuje Matěj Ruppert či Ben Cristovao, dá se hodnotit i tak, že si pěvci nemusí odnášet celoživotní trauma, chuť páchat sebevraždu a předsevzetí neotevřít do smrti pusu. Nutno podotknout, že slovenská kolegyně Katarína Knechtová je sice v porotě za nováčka, ale zdá se, že jí „Haberův model“ přirostl k srdci a jízlivostí také nešetří.

  Katarína Knechtová začíná chytat Haberovu rétoriku.

  Slyšet v 16 letech, že vám chybí rytmus, je to amatérství (ano, ostatně se pohybujeme na poli mezi amatéry, nikoliv mezi profesionály), celý výstup je diletantství a v podstatě to nestojí ani za hodnocení, či vám dokonce zcela chybí mužnost, jsou jen některé perly, které zatím padaly.

  A mimochodem, věděli jste, že když skončíte remízou, rozhodne hlas toho porotce, kterého jste si na začátku zvolili za klíčového? Takže tip pro nováčky: Až půjdete soutěžit do SuperStar, pozor na Slováky, bývají ostřejší než Češi.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:25 neděle 8. července 2018. Anketa je uzavřena.

  • Super
   17
  • Trapas
   11
  • Tvl
   9
  • Haha
   8
  • Cože
   8
  • Sladký
   7