Stephen Hawking: Příběh velké lásky, který skončil nevěrou s ošetřovatelkou

Se smrtí jednoho z nejvýznamnějších fyziků Stephena Hawkinga si v médiích po celém světě připomínáme jeho osobnost a vědecké přínosy pro lidstvo. Příběh génia, za kterým celý život stála rodina, známe i z úspěšného filmu Teorie všeho, který vznikl za spolupráce Hawkingovy první manželky, která mu byla oporou až do pokročilého stadia nemoci. Nejednoho diváka možná napadla otázka, jak je možné, že navzdory závažné nemoci nejenže měl děti, ale podle všeho jeho sexuální život pokračoval až do pozdního věku.

Psal se rok 1963 a Hawkingovi byla diagnostikována amyotrofická laterální skleróza (ALS), která napadá nervový systém a způsobuje postupné ochrnutí celého těla. Přestože mu lékaři dávali maximálně dva roky života, nemoc, jak se ukázalo, se nerozvíjela tak rychle, jak se předpokládalo. Ještě po dvou letech byl Hawking schopen chodit, byť s hůlkou.

Což je částečná odpověď na otázku, zda mohl mít děti. Mohl, protože svoji první ženu Jane si bral v roce 1965, tedy necelé dva roky poté, co se u něj nemoc objevila, a jak je vidět ze svatebních snímků, fyzik na nich normálně stojí a lehce se opírá o hůlku. Už v roce 1967 se manželům narodil syn Robert, což bylo ještě v době, kdy Hawking nebyl uvězněný na elektrickém vozíku, a v roce 1970 dcera Lucy.

A především ALS nepostihuje autonomní nervový systém (což znamená, že nemoc zasahuje svalstvo, které ovládáme vůlí), který je mimo jiné zodpovědný také za erekci, a tudíž Hawking mohl mohl stále vést sexuální život, byť s omezením. To vysvětluje zároveň příchod třetího dítěte manželů Hawkingových v roce 1979.

Přestože film vykresluje manželství vědce jako romantický příběh velké lásky, vztah byl samozřejmě poznamenaný turbulencemi, které začaly Stephenovou nemocí a provázely vztah až do jeho zániku. V roce 1990, po téměř třicetiletém manželství, Stephen „odchází“ za jinou ženou, jíž je jeho ošetřovatelka Elaine Mason, kterou si později vezme za manželku. Ještě v době trvání vztahu si Jane Hawking se Stephenovým svolením nachází milence a později, po rozvodu v roce 1995, se i znovu provdá, a to za hudebníka Jonathana Jonese.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:34 16. července 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  23
 • Tvl
  20
 • Cože
  19
 • Trapas
  14
 • Haha
  9
 • Sladký
  7
Komentáře