jít naiDNES.cz

Hrob Sloního muže objeven v Londýně. Jak ve skutečnosti vypadala slavná zrůda

Sloní muž Joseph Merrick | foto: facebook

Byl tak ošklivý, že se stal hlavní atrakcí obludária. Lidé ho celý život ponižovali a smáli se mu. Joseph Merrick, známý jako Sloní muž, trpěl vzácným Proteovým syndromem, který se projevuje nekontrolovatelným růstem tkání. Přestože byl až děsivě šeredný, pronikl až mezi anglickou smetánku. Nedávno byl v Londýně objeven jeho hrob.

Na londýnském hřbitově byl objeven hrob, který s největší pravděpodobností patří Josephu Merrickovi, jehož zná celý svět jako Sloního muže. Jeho příběh vešel ve všeobecnou známost díky životopisnému dramatu režiséra Davida Lynche Sloní muž (1980).

Hřbitov, kde Joseph Merrick odpočívá, je totéž místo, kde byly pohřbeny oběti sériového vraha Jacka Rozparovače. Kostra Sloního muže je v současné době uložena v Královské nemocnici v Londýně. Oproti tomu měkké tkáně byly uloženy v právě objeveném hrobě.

Kdo byl Sloní muž?

Joseph Merrick se narodil v roce 1862 Mary Jane a Josephu Merrickovým v Leicesteru. Zhruba od jeho pátého roku života se u něj začaly objevovat výrůstky, které se dále rozšiřovaly. Dnes se předpokládá, že trpěl velmi vzácným Proteovým syndromem, který způsobuje abnormální růst kostí, kůže a svaloviny.

Sloní muž Joseph Merrick

Sloní muž Joseph Merrick

Přestože byl Joseph Merrick jen metr a půl vysoký, jeho hlava měla obvod kolem devadesáti centimetrů. Z úst se Merrickovi postupem času draly tkáně tak, že mu téměř nebylo rozumět, a jeho kůže byla pokryta nevzhlednými bradavicemi.

Lebka Sloního muže. Joseph Merrick měl mít obvod hlavy 90 centimetrů!

Lebka Sloního muže. Joseph Merrick měl mít obvod hlavy 90 centimetrů.

Nejdříve Joseph Merrick pracoval v leicesterském chudobinci. Když mu bylo kolem dvaceti let, jako Sloní muž se stal součástí kočovného obludária. Nakonec skončil na očích veřejnosti v jednom z londýnských obchodů.

O muži se záhadnou nemocí se tehdy dozvěděl lékař Frederick Treves (postavu lékaře v Lynchově filmu hraje Anthony Hopkins), který se rozhodl Merricka vypátrat a vzít ho do nemocnice. 

Sloní muž v Lynchově filmu Sloní muž s Anthony Hopkinsem. Joseph Merrick měl...

Sloní muž v Lynchově filmu s Anthonym Hopkinsem. Joseph Merrick měl mít obvod hlavy 90 centimetrů.

Poté, co ho objevil, k velkému překvapení zjistil, že je Joseph Merrick inteligentní a vnímavý muž, který dokáže normálně mluvit. Frederick Treves se jako lékař pohyboval v kruzích londýnské smetánky, kam později přizval i Sloního muže. Alespoň tak příběh popisuje Lynchův film.

Joseph Merrick zemřel ve věku sedmadvaceti let na následky své nemoci. Uvádí se, že jeho hlava byla později tak těžká, že prakticky už nemohl dýchat.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:57 3. září 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  24
 • Super
  15
 • Cože
  13
 • Trapas
  13
 • Sladký
  13
 • Haha
  12
Komentáře