Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Serenu Williams stíhá jedna pohroma za druhou: Vztek a bezmoc vybíjí na kurtu

  Serena Williams je horká hlava. Navíc poslední dobou nezažívá zrovna šťastné období. | foto: Koláž Expres.czProfimedia.cz

  Celý život Serena Williams (36), jedna z nejlepších hráček světa a nejmladší z pěti dcer Richarda Williamse, zasvětila tenisu. Plán jejího otce udělat z potomků hvězdy bílého sportu vyšel na jedničku. „Jsem mistrem v plánování, v tom na mě nikdo nemá,“ nechal se slyšet. Bohužel při tom zapomněl na to, jak ji naučit být šťastnou i mimo kurt.

  „Dcery se budou živit tenisem!“ vyskočil z křesla Richard Williams jednoho dne v 70. letech poté, co viděl v televizi na kurtu Virginii Ruzici a užaslý slyšel, že na turnaji vydělala pohádkových čtyřicet tisíc dolarů. Jenže žádná ze tří jeho dcer, Lyndrea, Isha nebo Yetunde, se ke sportu neměla.

  „Došel jsem za svou ženou s tím, že musíme mít ještě další dvě děti,“ zavzpomínal Williams. „Měl jsem jasný plán, jak je vychovat, už dva roky před narozením Venus. Jsem mistr plánování, nikdo na mě nemá,“ pochlubil se hrdý otec, který kariéře Sereny a Venus podřídil všechno.

  „Nechtěl jsem, aby je minuly problémy, které jsem měl já, proto jsem toužil žít v nejhorším ghettu na světě, aby dcery viděly všechno špatné,“ vyprávěl s odstupem času Williams, který kromě drilu proslul i tím, že se často oháněl obviněním z rasismu, kterému musel on i dcery čelit. Ty učil trefovat se do tenisového míčku baseballovou pálkou, aby si vycvičily nápřah. Vedl je k boxu, bojovému umění taekwondo i gymnastice.

  A zatímco na kurtu Venus a hlavně Serena válely a sbíraly jednu cennou trofej za druhou, na osobní život jim čas nezbýval. Všechno se točilo jen kolem tenisu. „Měla jsem z té představy hrozný strach. Co kdybych vešla na kurt a celé publikum na mě začalo bučet? Ta noční můra by pak začala znovu,“ svěřila se Serena ve chvíli, kdy měla po čtrnácti letech stanout na kurtu v Indian Wells, kde se v roce 2001 ona i její otec stali terčem rasistických narážek a sprostých útoků. 

  Blýskat na lepší časy se v životě skutečné Sereny, ne sošné tenisové bohyně, začalo v roce 2015, kdy do jejího života vstoupil úspěšný podnikatel Alexis Ohanian. Rok nato ji v Římě u romantické večeře požádal o ruku a dojatá Serena řekla ano. „Stal jsem se nejšťastnějším mužem na zemi,“ rozplýval se spoluzakladatel sociální sítě Reddit.

  Ještě než se v listopadu 2017 vdala, stihla 1. září porodit dcerku Alexis. „Měla jsem mnoho komplikací. Každý den jsem musela brát léky, nemohli jsme nic podcenit,“ prohlásila s odstupem času tenistka, která musela být po porodu v péči lékařů. „Teď je pro mě nejdůležitější mé dítě. Do této doby jsem byla zvyklá se starat jen sama o sebe. O mé zdraví, potřeby. Často si teď říkám: Opravdu zvládnu být dobrou matkou?“ ptala se sama sebe Williams.

  Sžíravé pochybnosti a úzkost z toho, že jako matka selže, bohužel přešly v depresi. Z té slavnou sportovkyni nevytáhla ani pohádková svatba za účasti světoznámých hvězd včetně Beyoncé, Rihanny, Kelly Rowland, Kim Kardashian a nechyběla ani Anna Wintour.

  Pozorný manžel Alexis Ohanian, který vytušil, že není všechno v pořádku, začal Serenu povzbuzovat a všemožně podporovat. Kromě láskyplné péče o ni i malou dceru nezapomíná ani na „drobné maličkosti“. V březnu podél dálnice směřující k turnaji BNP Paribas Open v Kalifornii nechal instalovat čtyři billboardy s fotkou tenistky i půlroční dcery a větou: Nejlepší máma všech dob.

  Její cesta k duševní rovnováze a znovunalezení jistoty je ale dost trnitá. Serenu srazilo na kolena, když se v létě dozvěděla, že bude na svobodu propuštěn Robert Maxfield. Muž, který v roce 2003 zavraždil její nevlastní sestru Yetunde. „Bylo to temné období mého života. Chodila jsem na terapie a jinak se s nikým nebavila. Ani s mámou,“ prohlásila tehdy pro magazín People. Začátek srpna pro ni proto byl trápením nejen na kurtu, ale i v soukromí.

  „Minulý týden to pro mě vůbec nebylo snadné. Nejenže jsem prožívala těžké osobní věci, také jsem byla v obrovském shonu. A skoro pořád jsem měla pocit, že nejsem dobrá matka,“ napsala na svůj Facebook Serena, které se nedařilo ani na nedávném finále US Open. Tam dostala od sudího Carlose Ramose za porušení pravidel o koučování napomenutí, poté za rozlámanou raketu trestný fiftýn a po verbálním útoku i trestný game. Z vítězství se nakonec radovala Japonka Naomi Ósaka, která si triumf moc neužila. Williams totiž veškerou pozornost strhla na sebe.

  Poslední kapkou pak byla karikatura Marka Knighta, který pro australský deník The Herald Sun nakreslil zuřící Serenu na kurtu a se zlou se potázal. Stal se sice terčem urážek a čelí kritice za sexismus a rasismus, vodopád nahromaděných negativních emocí ale zachytil velmi věrně. 

  Nezbývá než držet palce, aby temné období, kterým si Serena Williams v poslední době musela projít, v příštích měsících připomínal už jen tento „nevinný“ obrázek a život úspěšné tenistky se vrátil do šťastnějších kolejí. Milující manžel i roztomilá dcerka Alexis jsou tou nejlepší motivací!

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 11:37 neděle 13. ledna 2019. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   46
  • Haha
   27
  • Super
   11
  • Cože
   10
  • Tvl
   10
  • Sladký
   6