Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Neslibujte, co nemůžete dodržet, lidi jen využíváte, pustil se Šmucler do pořadu O 10 let mladší

  Roman se při rozhovoru o tématu zkrášlovacích pořadů doslova rozvášnil. | foto: Pavel Dvořák

  Moderátor a majitel estetické kliniky Roman Šmucler (50) už se nedokáže dívat na to, jak televizní pořad O 10 let mladší slibuje lidem to, co jim nedokáže splnit. Proč se mu podobné počiny nelíbí? A jak na měsíční zkrášlovací koloběh kouká jako odborník? Prezident České stomatologické komory se pro Expres pořádně rozpovídal.

  Romane, přijela jsem za vámi, protože mě zajímá váš názor na pořad O 10 let mladší. Co na něj říkáte jako odborník?

  Já mám problém, že jako funkcionář, šéf stomatologické komory a šéf Společnosti estetické a laserové medicíny jsem i vázán rozhodnutím mezinárodní vědy, my tyto pořady opravdu rádi nemáme. Jednak ten název O 10 let mladší mě trochu šokoval, protože oni ho myslí zcela jistě s nadsázkou, ale lidé si mohou myslet, že je to třeba pravda. Takže tam může být spousta zavádějících věcí.

  Proč jsou tyto pořady v nemilosti odborných společností?

  Má to dvě roviny. Jednak si myslíme, že se špatně zachází s těmi lidmi, že se za slevu svlékají donaha. Ukazují, co na nich není zrovna hezkého, neuvědomují si, že to s nimi zůstane po zbytek života, v různých videích to navždy bude. Druhá věc je, že hodně těch pacientů podstupuje léčbu, na kterou po odvysílání nemají. Přijde někdo chudý a oni mu řeknou: Podívej se, kdybys do toho dal každého čtvrt roku sto tisíc, jak by ti to slušelo. Budeš mít hezké šaty, nejdražšího kadeřníka, naprala by se do tebe spousta botulotoxinu. To se všechno ukáže v tom pořadu a on s tím pak žije dál, všichni ho vidí po nějaké době a říkají: Aha, ty už na to nemáš.

  A další hledisko než jen peníze? 

  Za další je také zakázána reklama před a po. Používají se make-upy, různá svícení, vždy to v televizi vypadá lépe, než je realita. Čili to vytváří nerealistická očekávání a ono se nám to jako oboru vrací i negativně. My ty zkušenosti máme, také jsem si nejdřív myslel, že by nám to přivedlo nové pacienty, ale spíše to vyvolává očekávání, která nejsou.

  Povedené, nebo nepovedené změny?

  Přijdou vám ty proměny povedené? 

  Ne úplně všechny změny se povedou, protože všichni jsou nervózní, i televize. Někdy jsou výsledky nepovedené a náš obor to shazuje. Já si myslím, že stáří je nemoc, která je nejhorší, z té se nikdo nikdy nevyléčil. Spousta chorob, jako je třeba rakovina, souvisí se stárnutím. Takže my lékaři bychom měli hlavně dělat to, aby ti pacienti byli skutečně o deset let mladší tělesně, aby byli štíhlí, aby všechny parametry měli super, hýbali se, žili zdravý životní styl, aby byli fyzicky mladší. Ale ten pořad lidi spíše shazuje. Je to prostě show. Jiné obory, třeba odborníci na plíce, to nedělají, na nás to pak hází špatné světlo.

  Jako odborník a majitel estetické kliniky moc dobře ví, jak to při zkrášlování...

  Nepřijde vám to z lékařského hlediska až neetické?

  Já bych do takového pořadu nešel, protože mi přijde neetický. My třeba víme o klinikách, které často do těchto show chodí, že jim to nosí klienty. Objektivně se v těch pořadech dají vydělat dobré peníze. Ale my jako Asklepion nechceme peníze za každou cenu, pacientů máme dost.

  Myslíte si, že se za ten jeden měsíc, kdy lidé podstupují různé zkrášlovací procedury, dá všechno stihnout? Není to moc zásahů do těla?

  Už ten název je zavádějící. Kdybych někomu slíbil (nebo jiný lékař), že vás udělám o deset let mladší, prosoudím svoji kliniku. Pacienti by mi mohli říct, že jsem něco slíbil, ale nedodržel, tak mám platit. To my neumíme. My umíme, že se víčka udělají, že vypadají jako u deset let mladšího člověka, nebo prsa, že vypadají jako u mladší ženy, ale fyzicky není mladší.

  Sliby chyby?

  Nemůžete tedy slíbit, že teď hned budete vypadat o tolik a tolik let mladší.

  Já chápu tu televizní nadsázku, ale třeba lékaři by si měli umět zajistit aspoň seriózní název, který není zavádějící. Já bych to tak udělal.

  Ti lidé jsou po té show vypuštěni do světa a už se jimi asi nikdo nezaobírá...

  Já jsem potkal spoustu lidí, kteří v takové show byli a byli hodně naštvaní. Oni zažili hrozné věci. Často se do toho pořadu přihlásí někdo, kdo má problémy. Žena přijde o partnera, v zásadě řeší jiný problém, řeší, že chce najít partnera. A teď šla do té show, kde jí slibují, jak jí změní život. Pak ji ale začali vystavovat v různých obchodech ve skleněných vitrínách... A teď jí někdo slíbí, že se jim změní život. A pak se vrátí zpět do reality a tam se nezměnilo vůbec nic. Pořád to je ta osamělá matka samoživitelka, která si tyhle procedury nemůže dovolit. Spousta těch ošetření je dočasných a je to strašně tenký led.

  Roman se při rozhovoru o tématu zkrášlovacích pořadů doslova rozvášnil.

  Pro televizi je to ale skvělé pro sledovanost.

  V televizi je to vděčné téma, lidem se nedivím, ale jako lékař bych do toho nešel kvůli těm důvodům, které říkají odborné společnosti. Jsou země jako třeba Německo, kde se po účasti v takové soutěži zakazuje lékařská činnost. U nich by to byl konec jejich kariéry.

  Proč byste do toho nešel?

  Na prvním místě je tam ochrana toho pacienta. Ale vzít člověka z ulice, který nemá právníka, nezná právní záležitosti, a použít ho, je šílené. Nechápu tu izolaci lidí, kteří se na sebe nesmí měsíc podívat a nic k lékařským zákrokům říkat. Vždyť by to měl být právě on, kdo má mít hlavní slovo. Říct, co se mu líbí, co se mu nelíbí. A ne že na konci jim někdo řekne: My jsme z vás udělali tohle.

  Je opravdu krása tak důležitá?

  Mně přijde trochu uhozené to, že lidé tam jdou s tím, že svým novým vzhledem chtějí urovnat partnerské vztahy. Ženy si myslí, že když budou mít dokonalá prsa či vyhlazený obličej, automaticky se změní jejich život. Jak to vidíte vy?

  Mluvme otevřeně. Když ti lidé vypadají lépe, tím mají i ten život lepší. Jsme sofistikovanější opice a na určité věci, samozřejmě ne ve všech kulturách, se klade větší důraz, což je i vzhled. Pamatuji dobu, kdy byly v módě ženy s velkými žvýkacími svaly, třeba Češky letěly ve Francii, ale teď se líbí malé žvýkací svaly. Slovanky zase mají prý kulaté obličeje, teď musí jít všechno podle asijských typů. Ty normy se hodně mění, ale když tu normu splňujete, máte nepochybně výhodu, to je bez diskuze.

  Samozřejmě že lidé budou stále podstupovat estetické zákroky, kdo z nás nechce být hezký, ale není dnešní doba spíše o povrchnosti?

  Každý chceme vypadat přitažlivě. Možná se nějaká žena udělá sexy pro nějakého muže, ale není nikde jistota, že ten princ na bílém koni opravdu přijede a že to bude hodný člověk. Může to být nějaký milenec, třikrát ženatý. Fyzická přitažlivost automaticky nevybírá rodinné typy.

  Roman Šmucler si nebral servítky.

  Nejsou některé požadavky pacientů až za hranicí lékařské etiky?

  Některé případy jsou spíše pro psychiatra. Ty velké zákroky, kdy někdo chce změnit celý obličej, děláme jenom s pomocí psychiatra. Potřebujeme vědět, kde je ten problém. Jestli opravdu potřebuje změnit obličej, prsa a tak dále, nebo je ten člověk se sebou hrubě nespokojený a po těch zákrocích bude nespokojený ještě víc. My se s pomocí odborníka snažíme tohle kontrolovat.

  Měli by mít někoho takového i v pořadu O 10 let mladší?

  Já nevím, jestli televize Nova, nebo i jiné televize, co dělají tyto show, tam mají psychiatra, který je to schopen říct. Asi bych jim to doporučoval. Měla by tam být vstupní psychiatrická prohlídka, aby oddělili lidi, kteří by potřebovali psychiatrickou léčbu, případně mají jiný problém.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 22:24 úterý 10. března 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   279
  • Cože
   54
  • Trapas
   47
  • Tvl
   47
  • Haha
   44
  • Sladký
   37

  Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

  Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

  „Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

  Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

  Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

  Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz