Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Komentář: Neukáznění diváci na zrušené hře Richarda Krajča? Odraz mrzutého standardu

    Veřejnost od soboty řeší zrušení představení Richarda Krajča a Davida Švehlíka, kteří tvrdí, že za překvapivým manévrem stojí špatná akustika v sále. Pořadatel však vinu odmítá a svaluje ji na neukázněné publikum. Je ale v moci personálu divadla nebo kulturního domu rušivého diváka reálně usměrnit?

    V sobotu večer došlo v Dolním Benešově k neobvyklému manévru ze strany herců Richarda Krajča a Davida Švehlíka, kteří v tamním kulturním domě vystupovali s hrou Deštivé dny. 

    Po půl hodině představení přerušili a odmítli ho dohrát do konce. Krajčo se následně na svém Facebooku omluvil s tím, že tak učinili kvůli špatné akustice. Diváci od 10. řady prý neslyšeli. 

    Podle svědectví v sále a slov pořadatele jsou však na vině neukáznění diváci, kteří neustále odcházeli ze sálu tam a zpátky, vykřikovali a všemožně vyrušovali. 

    „Za to, že jsou lidé burani a odchází od začátku představení na toaletu a pokřikují, za to nemůžeme. Naši pracovníci dokonce upozorňovali diváky při vyrušování, ať se zklidní, ať neruší,“ řekl Expresu pořadatel Tomáš Skupina. 

    Mnozí však obviňují právě uvaděče, kteří měli údajně najít způsob, jak neukázněné návštěvníky hry usměrnit. Otázka však zní: Je to prakticky možné?

    Lidé na sociální síti tvrdí, že za zrušení mohli neukáznění diváci.

    Smutná a dlouholetá praxe ukazuje, že uklidnit neposedného diváka je v dnešní době téměř nadlidský úkol. Kdyby se totiž měl pořadatel potýkat s každým, kdo si během představení hraje na mobilu, breptá, courá tam a zpátky a jakkoliv jinak vyrušuje, měl by brzy prázdné divadlo.

    Většinový divák v dnešní době totiž nemá zažitá takřka žádná pravidla slušného chování. Kultura mu nic neříká. Do divadla běžně chodí s igelitkou, v teniskám, džínách a s batohem, přinese si řízek a během představení neváhá vytasit balíček bonbonů a za bujarého šustění jím nakrmit sebe i zbytek rodiny.

    Běžně navštěvují divadlo také maminky s novorozenci. Miminka si přitom neváhají vzít na sál, kde je kojí a utěšují jejich leckdy bezútěšný pláč. Když ženu oslovíte, zdali by se na chvíli neuklidila do foyer, jelikož dítě vyrušuje, pohoršeně se na vás utrhne, co že si to vlastně dovolujete, je to přece jen dítě! 

    Dobrých 20 % publika si ve tmě během představení vytáhne telefon, odešle textovku, zkontroluje Facebook, Instagram anebo si prostě jen vyfotí dění na jevišti, a to bez ostychu a klidně s bleskem. Samozřejmě se velice diví, když jim takové počínání vytknete. 

    Richard Krajčo se za zrušení představení omluvil.

    A takto by se dalo pokračovat dlouhým řetězcem příkladů až do aleluja. 

    V moci uvaděče, potažmo produkce je jediné. Člověka slušně poprosit, aby se zdržel nevhodného chování, učinit tak se zdviženým ukazováčkem podruhé, případně potřetí, a když vás takový člověk pošle do oněch míst, těžko můžete udělat víc.

    Prát se s ním? Hádat? Udělat tyátr? Kontraproduktivní řešení v situaci, kdy by zbytek diváků rád sledoval dění na jevišti. A teď si představte, že je takových potížistů hned několik.  

    Někdo by možná mohl argumentovat: Tak toho člověka prostě vezměte za flígr a vyhoďte. Zde pozor! Nikdo nemůže zasáhnout do fyzické integrity jiného člověka. Dokonce ani policie v případě, že není ohrožen veřejný zájem, a to v takovémto případě není. 

    Nezbývá vám tedy než doufat v jeho vlastní sebefreflexi a vaši asertivitu. Smutná, leč pravdivá realita. 

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 0:17 středa 7. února 2018. Anketa je uzavřena.

    • Super
      9
    • Trapas
      7
    • Haha
      6
    • Sladký
      4
    • Cože
      3
    • Tvl
      3