Mladý kněz komentuje pro Expres: Kdo „uvěřil“ Merkelové?

Kancléřka Angela Merkelová, francouzský ministr zahraničí, rakouská ministryně vnitra a celá plejáda dalších politiků slibovali otevřenou náruč uprchlíkům. Teď všichni bryskně připažili.

Chtěli se stát vlajkovou lodí dobrého příkladu civilizované Evropy, jež nepohrdá vzdáleným utrpením a strádáním. Vzorem Západu pro ty, kteří - až na Maďarsko - takovou záplavu zoufalých osudů na vlastní kůži zatím nezakusili.

Fotogalerie

Spolková kancléřka a její kolegové s ostudou otočili. Gigapoptávka migrantů po tamních zemích převýšila možnosti jejich nabídky. A dobrý úmysl se bez vzájemné solidarity uvnitř Evropské unie nakonec ukázal jako čirá naivita. K německým slibům navíc přibyla nebezpečná manipulace. Zamlčela drsná fakta, která mohla ohrozit naše bezpečí. Podle průzkumu, jenž píše dnešní deník DailyMail, totiž pochází jen 20% uprchlíků ze Sýrie; ti ostatní jsou z Afghánistánu, Iráku a Pákistánu.

Vyčítavé apely na evropskou soudržnost a rozdělování kvót pro uprchlíky tak nepřežily ani týden. Místo nich se dnes mezi členskými státy hrozí snížením dotací tam, kde migranty nepřijmou podle unijního befelu, nasazují se na ně vodní děla a přibývají kilometry žiletkových plotů na hranicích.

A převaděčským mafiím tloustnou nerušeně konta.

Hlavy států berou po silných slovech raději zpátečku, populisté mají mediální žně a občanům zbývají jen obavy. I přesto, že jindy bez okolků pomáhají potřebným v humanitárních sbírkách, v charitě nebo rovnou v terénu. Dnes se ale pohybují v informační mlze. Chybí totiž jasné slovo politiků, do jaké míry lze uprchlíkům reálně pomoci. Jaká bude další strategie země a zda tu existují krizové scénáře. Zkrátka na co se máme připravit.

Ke slušným vztahům patří odjakživa připravenost k pomoci i zodpovědné slovo o jejích limitech. Dát někomu naději a hned mu ji vzít bývá tragickou osobní ranou pro životní příběhy spousty lidí. Uprchlíky nevyjímaje. Uvést popravdě naše reálné možnosti a pomáhat jen tam, kde opravdu můžeme, je nesporně humánnější, než dál prohlubovat drama těch, „kdo uvěřili“.

Své o tom ví i Bible. Kristus se v ní zmiňuje o těch, kdo se smějí staviteli, jenž se pustil do stavby věže, aniž si sedl a spočítal náklady na její dokončení. Snad mají v Bruselu funkční kalkulačku...

René Václav Strouhal (38 let), římskokatolický kněz

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:57 úterý 19. ledna 2016. Anketa je uzavřena.

  • 60
  • 16
  • 15
  • 13
  • 11
  • 11