Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Harry hrozí žalobou, chce ochranku. Nemá ji ani princezna Anna, a to ji chtěli unést!

  Princ Harry už zase pořádně brnká na nervy všem Britům. Necelého půl roku před platinovým jubileem své babičky začal řešit, proč mu vláda neponechala nárok na ochranku složenou z členů Scotland Yardu při pobytu na území rodné země. A proti rozhodnutí se hodlá bránit i soudně. Široká veřejnost teď Harryho kritizuje a vzkazuje mu, že britská policie není k pronájmu a že si poněkud troufá, když hrozí britské vládě žalobou. Padla i připomínka, že nonstop ochranku nemá ani princezna Anna, a to se v minulosti málem stala obětí únosu.

  Princ Harry s manželkou Meghan počátkem roku 2020 ustoupili od královských povinností a přestěhovali se do Los Angeles. S odchodem pozbyli celou řadu privilegií v Británii. Jedním z nich je ochranka, již členům královské rodiny zajišťuje Scotland Yard. Jenže to se Harrymu vůbec nelíbí.

  Jak uvedl Mail on Sunday, Harryho právníci poslali předžalobní výzvu britskému ministerstvu vnitra. Pohrozili, že případ poženou k nejvyššímu soudu, pokud princově rodině ochranka poskytnuta nebude.

  Bodem k dobru Harrymu budiž, že se nabídl náklady na bodyguardy zaplatit z vlastních peněz. Kauza, kterou teď přetřásají britská média, tak vznikla především proto, že Britové považují jeho hrozbu soudem za mimořádně drzou.

  „Harry žije ve světě fantazie. Fantazie, kde je stále princem Spojeného království se všemi privilegii, přestože žije v Americe,“ zní jeden z mnoha tisíců komentářů, které se na ryšavou hlavu kdysi oblíbeného člena královské rodiny snesly.

  královna Alžběta

  „Ujasněme si jednu věc, Harry neodstoupil od královských povinností, on utekl jako naštvané a nevrlé dítě, když mu byl odepřen scénář ‚napůl uvnitř a napůl venku‘, který by vyhovoval jeho hvězdným manýrům a představám o zvláštním postavení. Pokud se princ Harry necítí v Británii bezpečně, ať sem nejezdí. Bez ohledu na to, že britskou policii si nelze pronajmout,“ přidává se další.

  Jiní lidé poukazují na to, že Harry s Meghan svůj útěk z rodiny zdůvodňovali touhou po soukromí a obyčejném životě. A běžný Brit přece žádnou ochranku nemá.

  Zajímavé pak je i srovnání s princeznou Annou, které pro Mail Online poskytl někdejší šéf královské ochranky Dai Davies. Ten poukázal na to, že královnina dcera a Harryho teta nemá ochranku nonstop, ačkoliv se v minulosti stala terčem pokusu o únos, při němž byli postřeleni dva její bodyguardi a šofér.

  Princ Charles a princezna Anna na pohřbu prince Filipa

  Stalo se tak v roce 1974 na luxusní londýnské třídě Mall. Anna, která je známou sekernicí královské rodiny a povahou je přirovnávána k tatínkovi Filipovi, nejprve s chladnou hlavou s ozbrojeným únoscem mluvila, aby následně vyskočila z auta druhou stranou a dala se na útěk.

  „Rozhodl se jít do Ameriky, to je jeho výsada. A naší výsadou je zajistit veškeré aspekty ochrany všech členů královské rodiny, a to za pomoci posudků různých bezpečnostních agentur. V tomto případě bylo rozhodnuto, že (princi Harrymu) ochrana poskytnuta nebude, protože riziko je považováno za nízké, ačkoliv je jasné, že až přijede, Metropolitní policie určitou povinností vázána bude,“ uvedl Davies.

  „Je zřejmé, že riziko bylo přezkoumáno stejným způsobem, jako u mnoha jiných královských případů. Například princezna Anna, Harryho teta, nedostala ochranu na plný úvazek, přestože byla v roce 1974 málem unesena, nebo dokonce zavražděna,“ dodal.

  Princ Harry s manželkou Meghan

  Tahanice kolem britské ochranky sussexského páru trvají už v podstatě od chvíle, kdy Harry s Meghan z královské rodiny odešli. Intenzivněji teď začal princ celou věc řešit nepochybně hlavně kvůli blížícímu se platinovému jubileu královny Alžběty, na které se s manželkou chystá.

  Zdroje z Buckinghamského paláce nicméně hovoří o tom, že Harryho babička nehodlá za svého synovce u ministerstva vnitra lobbovat.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 15:30 úterý 17. května 2022. Anketa je uzavřena.

  • Haha
   46
  • Trapas
   23
  • Super
   8
  • Tvl
   5
  • Cože
   3
  • Sladký
   3
  Vybrali jsme pro vás

  První termální bazén u Prahy

  Komerční sdělení V Senohrabech u Prahy se rozšířil saunový svět o unikátní termální bazén, moderní ceremoniální saunu pro 150 osob a...

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...