Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Hitler je šarmantní, psala Filipova sestra. Na svatbu dostala stopku, podle prince uvěřila bludům

  Filipova sestra Sofie se zúčastnila svatby šéfa luftwaffe Hermanna Göringa (snímek vlevo). Tam se dokonce potkala s Hitlerem, kterého popisovala jako šarmantního muže. Filip to kvůli ní i dalším sestrám neměl jednoduché. | foto: koláž Expresu

  Ačkoliv byl sám šlechtického původu jako princ řecký a dánský, královnino okolí ve Filipovi vhodného ženicha neshledalo. A co teprve britská veřejnost? „Ano“ si dvojice řekla jen dva roky po válce, která zemi zhuntovala, potraviny byly stále ještě na příděl a za to všechno mohli nacisté, k nimž měla Filipova rodina blízko. Jeho sestra ostatně Adolfa Hitlera obdivovala natolik, že po něm pojmenovala syna! Jak se vévodovi z Edinburghu podařilo si prostý lid získat?

  Vazby vlastní rodiny na nacistické Německo mohl princ Filip sotva ututlat. Tři z jeho čtyř sester se jimi nejenže netajily, dokonce na ně byly pyšné.

  Všechny si vzaly německé aristokraty, kteří si s režimem rozuměli tak dobře, až časem dosáhli na vysoké posty v NSDAP. 

  Jak se později ukázalo z jejích deníků a pamětí, nadšenou nacistkou byla především Filipova mladší sestra Sofie. Jednou psala o veliteli luftwaffe Hermannu Göringovi jako o entuziastickém muži, s nímž se její manžel musí osobně setkat.

  Právě Göringem vedené německé letectvo přitom později mělo na svědomí bombardování Londýna.

  Göringa později Sofie skutečně potkala, a to na jeho svatbě. Tam se dokonce setkala se samotným vůdcem Adolfem Hitlerem, který ji okouzlil natolik, že po něm později pojmenovala syna Karla Adolfa.

  O Hitlerovi pak Sofie mluvila jako o „šarmantním a skromném muži“.

  Škraloup v podobě hákového kříže, ačkoliv zcela nechtěný, měl ale na triku i sám Filip. Existují dobové snímky, na nichž pochoduje ve společnosti nacistických důstojníků a příslušníků úderných jednotek SA.

  Princ Filip (první řada průvodu, druhý zprava v černém kabátu) na pohřbu sestry...

  Princ Filip (první řada průvodu, druhý zprava v černém kabátě) na pohřbu sestry v Darmstadtu. Je obklopen nacistickými důstojníky.

  Stalo se tak ovšem na pohřbu princovy starší sestry Cecílie, a to roku 1937 v Darmstadtu. Filipovi tehdy bylo šestnáct let. Tuto událost tvůrci promítli i do úspěšného seriálu z dílny Netflixu Koruna.

  Filip: Ony se nechaly nalákat...

  Minulost sester samozřejmě dostával princ Filip pocítit. Je proto logické, že nehodlal veřejnost dráždit jejich přítomností na svatbě. Pozvánku nedostaly.

  „Tak brzy po válce nebylo možné mít na svatbě ‚vetřelce‘. Myslím, že Filip to chápal, ale jeho sestry rozhodně ne. Ještě mnoho let potom se ptaly: ‚Proč jsme nemohly přijet na tvou svatbu?‘ Rozhodně ale nebyly členkami nacistických úderných oddílů,“ vzpomínala později Filipova teta Pamela Mountbattenová.

  A teprve až dlouhých šedesát let poté se rozhodl mlčení prolomit i sám vévoda z Edinburghu. V roce 2006 poskytl rozhovor pro knihu Příslušníci královských rodin a třetí říše.

  „Začala se rozvíjet výstavba a vlaky jezdily načas. Po skličujícím chaosu Výmarské republiky se objevila naděje. Nedivím se, že lidé slyšeli na volání po vlastenectví a snažili se dát věci do pořádku. Určitě si dovedete představit, jak to bylo lákavé,“ řekl Filip a naznačil tak, proč se sestry nechaly nacistickou ideologií zlákat.

  Řecký princ Filip byl vyhledávaný štramák, po svatbě s Alžbětou čelil...

  Princ Filip žil námořnictvem.

  Zdůraznil také, že nikdy nezaznamenal, že by někdo z rodiny zastával antisemitské postoje.

  On sám každopádně s nacistickým režimem nijak nesympatizoval, naopak. Ve druhé světové válce byl mimořádně úspěšným poručíkem britského námořnictva a zdatným velitelem bitevních lodí.

  Skvělou obsluhou lodního reflektoru například pomohl potopit dvě italské lodě. Také se podílel na velení vylodění na Sicílii. Stal se ikonou britského námořnictva a vzorem pravého vlastence, který se nebojí za Británii nasazovat život.

  Především i to se nakonec stalo důvodem, proč si veřejnost naklonil na svoji stranu.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

  Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

  Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

  Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

  Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

  Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 14. května 2021, svátek má Bonifác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz