Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Nová tvář „firmy“: Charles vystupuje jako hlava královské rodiny, řečnil i v Davosu. Co to znamená?

  Čím dál častěji se objevuje na mezinárodních summitech a nejrůznějších akcích. Jako nyní na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Zatímco královna Alžběta (93) v poslední době spíše jen vyřizuje formality, princ Charles (71) je tím, kdo objíždí svět a nastavuje za „firmu“ tvář.

  Když na klimatickém summitu OSN všechnu pozornost slízla Greta Thunbergová, celému světu uniklo, že turecký prezident Erdogan vyhlásil Sýrii válku. Také na Světovém ekonomickém fóru v Davosu se opět mluví především o švédské aktivistce a veřejnosti opět dost možná uniká předzvěst další zásadní společenské události.

  Nezvykle vysokou státnickou aktivitou v poslední době hýří první následník britského trůnu princ Charles. Kromě dalšího se nyní v krátkém časovém sledu zúčastnil mezinárodního fóra k holokaustu v Jeruzalémě a zároveň vystoupil právě i v Davosu. A to vůbec poprvé.

  Charles tam pronesl plamenný projev ke klimatické krizi. Burcoval společnost, že jedině revoluce může spasit planetu před globální katastrofou a zajistit světu budoucí prosperitu. 

  „Příspěvek přírody do globální ekonomiky se odhaduje na 125 bilionů dolarů ročně. Příroda je ve skutečnosti životním prostředkem našich finančních trhů, a proto musíme rychle přizpůsobit naši vlastní ekonomiku tak, aby kopírovala ekonomiku přírody a pracovala v souladu s ní,“ pronesl například.

  Charles za životní prostředí bojuje téměř po celý svůj život, první podobný projev přednesl už v roce 1968. A že tento boj bere smrtelně vážně, dokazuje třeba i skutečnost, že do Davosu přijel plně elektrickým autem značky Jaguar I-Pace. Odmítl použít vrtulník nebo snad soukromý tryskáč.

  Jak Charlesovu účast na fóru v Davosu číst? Indicie posledních měsíců naznačují, že by mu královna Alžběta mohla přenechat trůn.

  Princ Charles reprezentoval britskou královskou rodinu na dvou akcích během pár...

  Princ Charles reprezentoval britskou královskou rodinu na dvou akcích během pár dní.

  Obecně se ví, že je Alžběta připravena opustit trůn, jakmile se nebude cítit stoprocentně fit. Když se v Sandringhamu konala mimořádná schůze ohledně rozhodnutí prince Harryho a jeho manželky Meghan odejít z rodiny, na fotografiích královny ve voze bylo patrné, že panovnice již nosí naslouchátko.

  Ostatně i v populárním seriálu The Crown (Koruna) společnosti Netflix tvůrci ukázali, jak od mládí kladla důraz na to, aby Británii vedli plně způsobilí a nejen mentálně, ale i fyzicky schopní státníci. Nelíbilo se jí například, když veřejnost pochybovala o zdravotním stavu premiéra Winstona Churchilla.

  A právě vzhledem k jejímu úctyhodnému věku dost možná sama cítí, že se pomalu blíží vhodná chvíle k odchodu na zasloužený odpočinek. Tím by koruna připadla právě Charlesovi.

  Jak jinak si totiž vysvětlit, že princ Charles až po překročení sedmdesátky začal za královskou rodinu nastavovat tvář daleko více než právě královna?

  Zatímco Alžběta už svoje kralování omezila spíše na oficiality, jako je posvěcování zákonů či bankety v Buckinghamském paláci, on obráží světová fóra, summity a nejrůznější události.

  Kromě Davosu se objevil namátkou na uvedení japonského císaře Naruhita na trůn, a jak již bylo zmíněno, v krátkém časovém sledu se teď kromě ekonomického fóra zúčastnil i mezinárodního fóra k holokaustu, které se konalo v Jeruzalémě.

  Královna Alžběta na třetí nejstarší univerzitě v Británii.

  Kromě toho se Charles výrazně angažuje v řešení situace kolem útěku Harryho a Meghan od rodiny. Měl to být právě on, kdo nekompromisně rozhodl, že bude sussexský páreček odstřižen od veškerých veřejných peněz.

  Uvažuje skutečně královna o tom, že bude následovat svého manžela prince Filipa v rozhodnutí opustit veřejný život? Na užívání důchodu ve svém milovaném Sandringhamu má rozhodně veškerý nárok. Dost možná se tak schyluje k přímo přelomové události britských dějin.

  Fotogalerie

  Premium

  Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

  Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

  Premium

  Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

  Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

  Premium

  Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

  Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 23. února 2020, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz