jít naiDNES.cz

Pomozte nám se Syřany, nebo je vypustíme do Evropy! Erdogan na summitu šermoval fotkou Kurdího

Erdogan vytáhl fotografii utonulého Syřana Alana. | foto: Reuters

Summit OSN v New Yorku nebyl zdaleka jen o kontroverzním projevu Grety Thunbergové. Odehrálo se na něm hned několik situací, které mohou ovlivnit dění světové politiky. Turecký prezident Erdogan například představil plán na přesídlení milionu uprchlíků do severní Sýrie s tím, že pokud nedostane dostatečnou mezinárodní podporu, pak otevře migrantům hranice do Evropy. A Donald Trump mezitím evidentně odstartoval prezidentskou kampaň.

Na skončeném summitu v New Yorku došlo kromě lamentování nad klimatickou krizí i k projevům tykajících se politické situace ve světě. Ke slovu se dostal třeba i turecký prezident Recep Erdogan.

Ten například vyzval mezinárodní společenství k tomu, aby se pokusilo zajistit mír a bezpečí v severosyrském městě Idlib. Tam od dubna probíhají boje mezi syrskou armádou na jedné straně a radikály a odpůrci Damašku na straně druhé. Některé z nich právě Turecko podporuje.

Erdogan zároveň připomněl, že se v jeho Turecku aktuálně nachází 3,6 milionu syrských uprchlíků a že 350 tisíc už se mu podařilo do Sýrie vrátit. 

Přítomnost takového množství migrantů mu ale zřejmě po chuti není. Podle plánu, který na summitu nastínil, by se jich rád začal postupně zbavovat.

Erdogan pohrozil v Evropě: Pomozte nám s přesunem milionu uprchlíků do Sýrie,...

Recep Erdogan a jeho tradičně nesmlouvavý proslov

Erdogan vyzval mezinárodní společenství, aby mu pomohlo na severu Sýrie zřídit bezpečnostní zónu, která by se táhla až k městu Rakka. Tam by prý mohly být přesunuty až tři miliony lidí. Aktuálně jich plánuje přemístit milion na sever Sýrie. 

Tím by nejspíš zároveň i sebral území tamním Kurdům.

Erdogan dokonce neváhal světovým mocnostem, především pak těm evropským, pohrozit. Pokud prý jeho plán na přesídlení milionu uprchlíků nepodpoří, vypustí Syřany jinam, a to právě do Evropy. 

Erdogan pohrozil v Evropě: Pomozte nám s přesunem milionu uprchlíků do Sýrie,...

Erdogan má plán přesunout migranty na sever Sýrie.

A aby je dostatečně motivoval, vytáhl dokonce známou fotografii těla syrského chlapce Alana Kurdího, který utonul při otcově snaze dostat se přes moře do Evropy.

Trump odstartoval kampaň

Byť se summit OSN konal v New Yorku, americký prezident Donald Trump se na něm ukázal jen krátce. Rozpálil Gretu doběla, pospal si u projevu indického premiéra a zase šel. Přesto se o něm intenzivně mluví.

A to v souvislosti s údajným skandálem, který na něj vyplaval.

Americká média přinesla informaci o tom, že měl Trump tlačit na ukrajinského prezidenta Zelenského, aby mu sehnal špínu na Huntera Bidena. Syn bývalého vicepremiéra Joea Bidena je zatím favoritem demokratů do voleb a měl by se za rok s Trumpem utkat o prezidentský post.

Hunter totiž v době, kdy jeho otec patřil k předním členům administrativy Baracka Obamy, kteří se věnovali situaci na Ukrajině po ruské anexi Krymu, pracoval jako jeden z ředitelů ukrajinské firmy Burisma Holdings. Ta byla vyšetřována pro korupci.

Trump vzal Gretě její chvilku slávy. Ta chvíle vypadala, že vyletí z kůže.

Donald Trump na summitu OSN

Jak Trump, tak i jeho osobní právník Rudy Giuliani prý po Zelenském chtěli, aby se právě na vyšetřování Huntera Bidena zaměřil. Americký prezident měl svůj ukrajinský protějšek v podstatě vydírat vojenskou pomocí. V přepočtu téměř šest miliard korun měl použít jako páku k onomu vyšetřování.

Jedno je každopádně jisté. Pokud Donald Trump shání špínu na potenciálního konkurenta, pak nepochybně zahájil prezidentskou kampaň na příští rok.

Fotogalerie

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat