Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Petr Koukal čelí dalšímu nepříjemnému obvinění. Bude odvolán z čela badmintonového svazu?

  Někteří lidé jsou s prací Petra Koukala pro Český badmintonový svaz nespokojeni. | foto: Archív Karla ReichmanaProfimedia.cz

  Petr Koukal se do čela Českého badmintonového svazu dostal loni v červenci, smlouvu dokonce podepsal letos v listopadu, a už se řeší jeho odvolání. To Expresu potvrdil jeho protivník v loňské volbě a předseda dozorčí rady svazu Karel Reichman. Důvodem je prý způsob, jakým se Koukal měl chopit žezla. Ačkoliv bylo vždy zvykem, že o téměř dvacetimilionovém rozpočtu rozhodoval výkonný výbor společně s dozorčí radou, bývalá badmintonová hvězda se podle Reichmanových slov měla obklopit sobě loajálními lidmi a dozorčí radu odstřihnout. Kromě jeho odvolání se prý řeší i žaloba na výkonný výbor a i osobu Petra Koukala.

  V čele Českého badmintonového svazu je určitě mužem na svém místě, Petr Koukal tento sport v Česku proslavil a zviditelnil, i proto nejspíše loni vyhrál volbu o post předsedy svazu. Od té doby je podle jeho kritika Karla Reichmana, který je v čele dozorčí rady svazu, tato sportovní organizace v rozkladu.

  „Systém Petra Koukala je asi takový, že získá důvěru, osloví lidi, chlubí se jakýmkoliv úspěchem, ale pokud někdo začne mít víc dotazů, umlčí ho, nechci říkat zlikviduje. Díky své veřejné pozici, kterou zastával a zastává, je osoba důvěryhodná, která získává prostřednictvím svého charismatu důvěru poměrně rychle. O to horší je pak prozření lidí, kteří mu věřili,“ popisuje pro Expres Reichman, podle něhož zásadní problém vznikl tím, jak výkonný výbor svazu v čele s Koukalem schválil téměř dvacetimilionový rozpočet.

  „Český badmintonový svaz hospodaří až na několik set tisíc korun pouze a výlučně s penězi z veřejného rozpočtu, takže je přímo závislý na dotačních penězích. Z toho vyplývá i způsob schvalování rozpočtu, který je jasně daný, že jej schvaluje výkonný výbor a následně správní rada. Výkonný výkon pod Petrovým vedením udělal bezprecedentní rozhodnutí, že správní rada si může vykládat, co chce. Může schválit rozpočet a nemusí, nicméně výkonný výbor, který je postavený dneska velmi nepříjemně z hlediska rozhodování, považuje sám sebou schválený rozpočet za platný a čerpatelný,“ tvrdí Reichman.

  Podle něho s tímto postupem nesouhlasí ani dozorčí rada svazu, podle níž je rozpočet svazu neplatný. Reichman nám potvrdil, že jeden z členů správní rady hodlá nejen na výkonný výbor svazu, ale i na Petra Koukala podat žalobu.

  „Vím, že jeden člen ze správní rady komunikuje se svým právním zástupcem a bude s největší pravděpodobností podána žaloba na výkonný výbor nebo na Petra Koukala, protože jak vede svaz, je nepřípustné. Půjde zřejmě ve dvou liniích, jedna bude občanskoprávní a druhá trestněprávní,“ popsal Reichman.

  A čeho se žaloba bude týkat?

  „Vzhledem k tomu, že ten rozpočet lze chápat jako neschválený, jde o neoprávněné nakládání s veřejnými prostředky. Kvůli tomu, že se rozpočet schvaluje v úzké skupince, někdo by to čistě teoreticky mohl brát jako zločinné spolčení. To bych se ale zabředával do právních formulací a právníkem nejsem,“ pokračuje předseda dozorčí rady svazu.

  Potvrdil nám také, že se řeší odvolání Petra Koukala z čela svazu.

  „My jsme uvažovali jako dozorčí rada, že svoláme mimořádnou valnou hromadu, na které bychom projednali stávající stav hospodaření a případně navrhli jeho odvolání. Ale z pandemických důvodů jsme do toho nešli. Než se ta situace se začala lepšit, Petr Koukal vyhlásil řádnou valnou hromadu, která proběhne za měsíc. Nechci spekulovat, zda delegáti na valné hromadě předsedu odvolají. Pokud by se tak nestalo, bude to konec badmintonového hnutí v tom smyslu, v jakém to bylo. Tam se napřímil celý smysl badmintonu jenom na národní centrum v Plzni, kde je pár vyvolených hráčů, kteří se podporují. Pak jsou sportovní centra mládeže, kdy jedno je v Brně, druhé v Praze a třetí v Ostravě. V Hradci, které bylo nejdál a dle poznatků rozběhnuté nejlépe, ho zrušili, protože trenér místního centra měl jiné názory, než bylo vedení svazu ochotné akceptovat. Tak on i jako trenér reprezentace U17 na vlastní žádost odešel před mistrovstvím Evropy, které se bude konat v září ve Slovinsku,“ popsal Reichman, podle něhož si chce Koukal ve svazu nechat jen lidi, kteří jsou vůči němu loajální.

  „Obklopuje se lidmi, kteří mu jsou loajální, aby tam zůstal. Jeho cíl je jasný, ovládnutí badmintonového svazu tak, aby o rozpočtu a jeho čerpání rozhodoval jen a pouze výkonný výbor. Ten je v současné době čtyřčlenný a v případě rovnosti hlasů rozhoduje slovo předsedy. Snaha je jasná, ovládnout badmintonový svaz i s jeho rozpočtem a nekontrolovatelně čerpat finanční prostředky na činnosti, které jsou pouze pod rozhodnutím výkonného výboru, potažmo jeho předsedy Petra Koukala. Bohužel informovanost ze strany svazu je poměrně jednostranná a poměrně dobře upravovaná ve snaze budování dobrého jména současného vedení a zdiskreditování opozice,“ dodává Reichman.

  Pokusili jsme se kontaktovat i Petra Koukala a ostatní členy výkonného výboru svazu, jimž jsme zaslali otázky týkající se rozpočtu svazu, odchodu zkušených trenérů a případné žaloby. Do vydání článku jsme ale nedostali odpověď.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

  Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

  Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

  Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

  Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

  Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 24. června 2021, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz