Slovenský hudebník Jonatán Pastirčák (31) v sobotu na udílení cen Český lev šokoval mnoho přítomných hostů, na svém saku měl připnutý odznáček palestinské vlajky. Na vlaječku se ho zeptal i reportér Blesku, to se ale manželovi oblíbené herečky vůbec nelíbilo.
Údajně prý zneužil přímý přenos z pražského Rudolfina k propagaci Palestiny, kde působí teroristická organizace Hamás. „Nechte nás být, neobtěžujte nás,“ odsekl a rychlým krokem mířil pryč a táhl s sebou i překvapenou Pauhofovou, jeho reakce mnohé pobouřila. K celé situaci se nyní vyjádřilo mnoho významných osobností, ČFTA a vedení ČT. Vyjádření dodal také samotný Pastirčák.
„Chtěl bych se vyjádřit k bulvárním titulkům, které hlásají, že podporuji teroristy kvůli tomu, že jsem si na předávání Českých lvů vedle ukrajinské připnul na sako i palestinskou vlajku. Je to čiré nepochopení mého symbolického gesta. Nepodporuji teroristy. Palestinská vlajka není vlajka hnutí Hamás. Chtěl jsem s ní vyjádřit podporu civilnímu obyvatelstvu Palestiny, o kterém se v českých a slovenských médiích hovoří velmi málo,“ začal Pastirčák.
„Považuji za cynické, s jakou lehkostí přehlížíme obrovské množství civilních obětí, mezi kterými je velmi vysoký podíl žen a dětí, které rozhodně nemůže nikdo označovat za bojovníky Hamásu. Razantně odsuzuji jakékoliv násilí, ať už ho páchá jedna, anebo druhá strana. Avšak reakce Izraele na teroristický útok ze 7. října, ve své destrukci lidských životů a infrastruktury, přesáhla jakékoli omluvitelné meze. Stop krveprolití!“ dodal.
Na celou situaci následně zareagoval i Martin Stropnický (67), který dlouhá léta působil jako velvyslanec v Izraeli a momentálně se nachází v Tel Avivu. Stropnický má na lidi podporující Palestinu jasný názor.
„Žijeme ve svobodné společnosti, tak každý má právo sdělit svůj názor. Dospěli jsme do stadia, že Hamás je teroristické hnutí, to nejsou radikálové, ale teroristé! Jeho podpora od nejrůznějších lidí pramení z humanismu, snažící se o ospravedlnění podpory vraždění nevinných lidí,“ řekl Blesku Stropnický.
„Momentálně jsem v Izraeli a velmi těžce nesu demonstrace za propuštění unesených lidí Hamásem. Fotky dětí, žen, krásných mladých párů jsou vylepeny na každém kroku,“ popsal dění v Tel Avivu. „Podporovatelům i tomu mladíkovi ze Lvů doporučuji nastudovat si historii. Bude ale muset jít dál, až k založení izraelského státu. Každopádně, tohle na filmové ceny nepatří,“ dodal Martin Stropnický.
Akademie ČFTA se naopak od celého konfliktu distancovala.
„Asi jde o pohled nějakého hosta večera, který nemá pranic společného s postojem České filmové a televizní akademie,“ řekl prezident ČFTA. ČT si naopak myslí, že by to mělo jít za pořadatelem. „Jakékoliv demonstrování politických postojů předávajících na slavnostním večeru je záležitostí České filmové a televizní akademie, která by měla pozvané upozornit na vhodnost jejich prezentace,“ odpověděla na dotaz Blesku tisková mluvčí ČT.
„Já si myslím, že je důležité rozlišovat události, kde je Česká televize producentem a kde je pouze tím, kdo divákovi záležitost zprostředkovává. V případě Českých lvů je producentem Česká filmová a televizní akademie. U moderátorů ČT, na obrazovkách ve zpravodajských a publicistických pořadech bych přítomnost symbolů, které se kloní na jednu nebo na druhou stranu podobně vyhroceného sporu, považoval za nevhodnou věc,“ okomentoval situaci generální ředitel ČT.
Fotogalerie |