Co začalo jako obvinění dvorní dámy lady Susan Hussey (83) z rasismu a její rezignaci po šedesáti letech služby u dvora, končí jako nepříjemná tisková válka mezi královským párem Williamem a Catherine z Walesu a princem Henrym a vévodkyně Meghan ze Sussexu. Spouštěčem byla žena s údajným jménem Ngozi Fulani (61), které si měla přivlastnit, a která byla hostem na recepci pořádané Camillou Britskou (75), manželkou krále Karla III. (74). A jen pár hodin poté, co obvinila lady Susan Hussey z rasismu, na ni vyplouvají nepříjemné věci a její role oběti se začíná otáčet.
Přestože Jejich královské Výsosti princ William (40) a princezna Catherine z Walesu (40) jsou na třídenní návštěvě Spojených států Amerických, celou událost zastínila jiná věc, a to rezignace lady Susan Hussey, dvorní dámy, která sloužila královně Alžbětě II. (†96) až do její smrti v září tohoto roku. Poté byla přiřazena ke službě Camille, vévodkyni z Cornwallu a necelé tři měsíce po šedesáti letech služby od dvora odchází s ostudou, kdy byla nařčena z rasismu vůči zakladatelce charity, která se účastnila recepce pořádané právě Camillou.
Ngozi Fulani byla pozvána na recepci coby zakladatelka charity s názvem Sistah Space, která se věnuje obětem domácího násilí pacháného na ženách karibského a afrického původu, a druhý den Fulani uveřejnila na svém twitterovém účtu přepis konverzace, kterou údajně vedla s lady Susan Hussey. Ta se jí měla vyptávat, odkud Ngozi Fulani pochází, a Fulani jí odpovídala v tom smyslu, že je z charity Sistah Space a sídlí v Hackney. Na to měla lady Susan navázat otázkou, jaké je národnosti, a Fulani odpověděla, že se narodila v Británii. Lady Susan se jí ale zeptala, jaký je její původ, odkud pocházejí „její předci, její lidé“ a Fulani jí odověděla, že nerozumí, co tím myslí, protože je Britka.
Lady Susan Hussey, baronka z North Bradley, sloužila u dvora šedesát let. Je vdovou po Marmadukovi Husseym, bývalém předsedovi správní rady BBC. Její funkce u dvora je neplacená.
Ředitelka charity poté na svém účtu uvedla, že se jí na to ptala jistá „dvořanka SH“, jednalo se o „rasistické útočení“ a dovodit si, že se jednalo o lady Susan Hussey, bylo otázkou jen pár minut. Celoživotní souputnice královny Alžběty, která do služby dvora nastoupila po narození prince Andrewa, a kmotra prince Williama byla donucena rezignovat na svou funkci a omluvila se za své rasistické chování.
Potud by se mohlo jednat jen o nešťastnou událost. Věci ale během pár hodin nabraly úplně jiný spád. Především co se týče samotné Ngozi Fulani, kdy se z oběti vyklubala lhářka s údajně falešnou identitou a provokatérka napojená na Meghan Markle, vévodkyni ze Sussexu (41), která má nyní během cesty Walesových po USA dostat cenu za boj proti rasismu.
Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo
Čtenáři hlasovali do
9:05
sobota 1. dubna 2023. Anketa je uzavřena.
V den, kdy William a Catherine odletěli (běžnou linkou) na oficiální návštěvu Spojených států Amerických a po uveřejnění přepisu rozhovoru Ngozi Fulani s lady Susan, se začali lidé zajímat o to, co se tam dooopravdy přihodilo, jelikož jedinou informaci, jak tento rozhovor měl probíhat, máme pouze od Fulani. První upozornění přišlo na to, jak se Ngozi Fulani na recepci, kde bývá předepsáno formální oblečení, oblékla. Uživatelé Twitteru začali poukazovat, že na sobě měla etno šaty s tradičními africkými motivy a náhrdelníkem kolem krku, což zřejmě lady Susan vyprovokovalo k tomu, aby se jí ptala na její původ.
Ngozi Fulani ve svých etno šatech s tradičními africkými prvky.
Je třeba si uvědomit, že těchto recepcí se účastní stovky hostů a lidé od dvora mají povinnost prohodit s každým pár slov, tedy vést tzv. small talk. Není v silách jednotlivce si zapamatovat každou maličkost, často se tak small talk vede o tom, co je patrné na první pohled. Ngozi Fulani ve svých etno šatech s exotickým jménem jistě letitou dvorní dámu zaujala a ta se jí ptala na její původ ve snaze dát najevo zájem o osobu, která stojí před ní.
Lady Susan Hussey za svůj život procestovala s královnou mnoho zemí a účastnila se mnoha recepcí, kde se setkávala s lidmi různých etnik, původu a barvy pleti, je proto naivní si myslet, že by ji měla překvapit nebo zaskočit žena tmavé barvy pleti. S ohledem na multikulturní Británii a její koloniální historii nejspíš jen projevila zájem o historii ředitelky nadace.
Ta, přestože se na Twitteru pohoršovala, že se jednalo o rasistický útok a tvrdila, že jí bylo nepříjemné vyptávání se na její původ, uvádí na svých webových stránkách toto: „Moji rodiče přišli do Londýna z Karibiku (...) a učili nás být hrdí na to, kým jsme“. Její nadace Sistah Space se navíc věnuje obětem domácího násilí pro ženy karibského a afrického původu, což se okamžitě stalo předmětem kritiky, jelikož je podle diskutujících těžko si představit, že by existovala nadace pouze pro ženy bílé rasy.
Ngozi Fulani uvedla, že po rozhovoru s lady Susan zůstala v šoku a stála v rohu místnosti, dokud nemohla z recepce odejít, navíc prý o incidentu nemohla mluvit s Camillou a „nebyl tam nikdo, komu by o tom řekla“. Na její slova reagovali někteří uživatelé, kteří se recepce účastnili a zveřejnili fotku Ngozi Fulani, která se po rozhovoru s lady Susan dál baví se společností hned vedle vévodkyně Camilly.
Ngozi Fulani zachycena údajně poté, co byla v šoku a měla stoupnout „do rohu“, kde přečkala večer.
Ředitelka charity dala hned druhý den po svém příspěvku rozhovor pro pořad Good Morning Britain a moderátor Jeremy Vine se jí vyptával po telefonu na průběh celého rozhovoru, který vedla se Susan Hussey. Vine jí připomněl obvinění Meghan Markle vůči Buckinghamskému paláci z rasismu a poznamenal, že má pocit, že Fulani toto v minulosti komentovala. Na to Fulani kontruje, že „nikdy netweetovala o Meghan“. (Začátek v 02:13)
Bohužel, internet má krátké nohy. Dohledání tweetů z účtu její charity Sistah Space, který Fulani spravuje, se odehrálo v minutách a začaly se šířit sociální sítí masivní rychlostí. Fulani v nich Meghan Markle obdivuje, píše o útocích tisku na vévodkyni, srovnává ji s princem Andrewem a jeho obviněním ze sexuálního zneužití a píše, že když Meghan nestojí na balkoně Buckinghamského paláce, jedná se o rasismus.
Ngozi Fulani a její tweety o Meghan Markle z účtu její charity Sistah Space
I've been vocal on Twitter in support of #NgoziFulani director of @Sistah_Space. I'm now backtracking. I've discovered she has obsessed history of tweets pro Meghan, anti-monarchy, claiming RF racist. This is a devious woman with an agenda. I no longer believe all her "script" https://t.co/M4eYQ1X3Fg
1. prosince 2022 v 4:03, příspěvek archivován: 2. prosince 2022 v 0:01
Tweet Logial Lucy: „Hlasitě jsem podporovala Ngozi Fulani, ale teď beru zpátečku, ukázalo se, že je posedlá Meghan, antimonarchií a prohlašováním, že královská rodina je rasistická. Je to úskočná žena s jasným zájmem a už nevěřím jejímu scénáři.“
Aby toho nebylo málo, kromě obviňování královské rodiny z rasismu Fulani obvinila 10. března 2021 krále Karla III. a jeho ženu Camillu z domácího násilí.
„Naše charita podporuje černé ženy, které se staly obětmi domácího násilí. Nemohu k tomu mlčet. Obdivuji Meghan, že promluvila. S ohledem na jasné vyjádření to vypadá, že Meghan je obětí domácího násilí tchána a tchyně,“ napsala Fulani na Twitter účtu Sistah Space.
Nadto obvinit krále a jeho ženu z domácího násilí (DV = domestic violence, pozn. red.) je velmi vážné obvinění. Fulani ale dostala pozvánku na recepci pořádanou Camillou, není jasné, zda Kensingtonskému paláci byly známy její dřívější tweety, a přestože je královská rodina podle ní rasistická, Fulani na recepci přišla a jak je vidno z videí z recepce, která nyní obíhají Twitter, dobře se bavila i se samotnou Camillou, kterou obvinila z domácího násilí zahrnutím do výrazu „in-laws“, tedy rodiče manžela či manželky.
Tím ale trable Ngozi Fulani nekončí. Jakmile tyto skutečnosti jen během hodin po uveřejnění jejího statusu o konverzaci s lady Susan Hussey vypluly na povrch, objevila se další záhada, tentokrát s falešnou identitou.
Podle dosud neověřených informací je skutečné jméno Ngozi Fulani Marlene Headley, tedy běžné anglické jméno, které dostala od svých rodičů jako člen první generace narozené v Británii ve snaze zapadnout do anglické společnosti. Podle některých komentujících je Ngozi Fulani nigerijské jméno a právě nigerijské prvky měla mít Fulani na svém etno outfitu, přestože Fulani ve své biografii píše, že má karibský původ.
To proto jí měla lady Susan Hussey dle některých teorií položit otázku, z jaké části Afriky Fulani pochází, protože lady Susan, jak již bylo řečeno, zcestovala s královnou celý svět a byla si vědoma těchto detailů, není včerejší. Fulani do pořadu Good Morning Britain přišla nakonec osobně i se svojí dcerou vypovědět o svém traumatu z královské recepce a její dcera nese příjmení, které se nyní skloňuje celým Twitterem: Headley.
Jak se jmenuje Ngozi Fulani doopravdy? Její dcera nese příjmení Headley a skutečné jméno Ngozi Fulani má být Marlene Headley.
Ngozi Fulani je tak ještě k tomu všemu nakonec obviněna, že si přivlastnila identitu úplně cizí kultury.
To není úplně málo na původně oběť rasistického chování a Ngozi Fulani momentálně čelí velmi ostré kritice i od uživatelů Twitteru tmavé pleti, že si „šla pro svých 15 minut slávy a hledat problémy“ někteří lidé dokonce podali stížnost na její charitu Sistah Space.
Fotograf spolupracující s charitou Ngozi Fulani je navíc dvorní fotograf Meghan Markle jménem Misan Harriman, který nyní na Twitteru sdílí příspěvky o systémovém rasismu v královské rodině, a to celé včetně odstoupení lady Susan Hussey kvůli rasismu se děje v momentě, kdy William a Catherine zahajují svoji cestu po USA a mají se potkat s Meghan Markle a princem Henrym, kteří obdrží z rukou právničky Kerry Kennedy cenu Roberta F. Kennedyho v oblasti lidských práv za upozorňování na „strukturální rasismus“ v královském paláci.
Načasování celého incidentu, v němž hlavní roli hraje podporovatelka Meghan Markle, je tak přinejmenším podivné. Celá cesta královského páru je naprosto upozaděna skandálem údajného rasismu a poté, co titulní strany už dva dny neokupuje nic jiného, streamovací společnost Netflix vydává uprostřed zpráv o tom, jak Američané vítali v Bostonu Catherine a Williama, trailer k dokumentu s názvem Harry & Meghan, jenž se má vysílat 8. prosince, přestože se mluvilo o tom, že k pietě ke královně bude odvysílán až příští rok.
To se evidentně nestane a trailer na něj přichází v momentě, kdy hlavní zprávy měly být o cestě prince Williama a Catherine, ale namísto toho se v nich už dva dny probírají rasistická obvinění. V dokumentu mají ze strany Meghan a Harryho přijít další útoky vůči králi Karlovi III., Camille a dokonce Williamovi. Sussexovi se dokonce měli dožadovat vystříhání některých scén, kde opět kritizují členy rodiny.
Je to další načasování, které budí podezření. Zákulisní PR dohody jsou běžnou součástí showbyznysu a nebylo by nic divného na tom, že když se má Walesovým dařit v tisku a strhnou na sebe pozornost, přijde protikampaň Sussexových podpořená Netflixem, jenž hraje jen na svoje výdělky a momentální rasistická kauza je jeho dokonalým podhoubím pro zvýšení sledovanosti a zájmu o dokument.
Nahrává tomu i to, že seriál Koruna je se svou pátou řadou již několik týdnů jedním z nejsledovanějších seriálů na této platformě a dlouhodobě nejúspěšnější počin Netflixu.
V této páté řadě se objevuje i „seriálová“ lady Susan Hussey se svým manželem Marmadukem Husseym, a to v díle 8 s názvem Gunpowder, v němž se chystá interview lady Diany s reportérem stanice BBC Martinem Bashirem, které bývalý předseda správní rady BBC Hussey odmítá jako „nevhodné“.
Lady Susan Hussey byla přidělena k Meghan Markle po její svatbě s princem Henrym jako jedna z rádkyň, která jí měla pomoci zařadit se do chodu královské rodiny.