Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Gollová ve válce s Mandlovou: Navzájem si přebraly nacistu, ale trpěla jen jedna

  Za rozpadem přátelství Nataši Gollové a Adiny Mandlové stál muž. | foto: Koláž Expres/Profimedia/Česká televize

  Lída Baarová nebyla jedinou slavnou herečkou, která se za 2. světové války spustila s nacistou. Pojednává o tom seriál Bohéma, který naznačuje, že se do Němce bezhlavě zamilovala i Nataša Gollová, které ho ovšem přebrala Adina Mandlová. Tím to ale nekončí! Jak se to tehdy vlastně událo?

  Moc Německa byla tehdy na vzestupu a její rozpínání sahalo až do české kinematografie. A jelikož i ta musela podléhat kontrole nacistické ideologie, jmenovala NSDAP svým zástupcem v protektorátním českomoravském filmovém ústředí právníka Willyho Söhnela, který měl době okupace obrovskou moc.

  Willyho Söhnela ztvárňuje v Bohémě Jan Hájek (vpravo).

  A možná právě tím okouzlil i tehdejší divy stříbrného plátna Adinu Mandlovou a Natašu Gollovou.

  Tajná láska za kamerou

  S Willym se poprvé setkaly v roce 1941. Tehdy ještě držely obě půvabné herečky spolu. Žily noční život plný bujarých večírků táhnoucích se do brzkých ranních hodin, střídaly muže a naplno si užívaly všech radostí, které jim svět ležící u nohou nabízel.

  Po boku Oldřicha Nového zářila Gollová ve filmu Eva tropí hlouposti z roku 1939.

  Říkalo se o nich dokonce, že jsou lesbičky. Jedna z akcí se však stala Nataše Gollové osudnou.

  „Po jednom večírku jsme s Natašou a doktorem Söhnelem zůstali u Miloše Havla, který bydlel na zámku, a popíjeli jsme až do rána v zámecké kapli. Nataša a Söhnel se najednou vytratili a já jsem odjela sama zpět do hotelu. Když se Nataša vrátila, přiznala se mi, že se jí Willy moc líbí a že se s ním pravděpodobně po návratu do Prahy opět sejde,“ vzpomíná ve své autobiografické knize Dneska už se tomu směju Adina Mandlová.

  Adina Mandlová přebrala Nataše chlapa. Ta jí to pak vrátila.

  Varování před vztahem s nacistou

  Ta ji před vztahem s německým zastáncem nacistické ideologie a členem NSDAP varovala. Sama zažila nenávist spojenou s láskou s nacistickým pohlavárem.

  Dlouhou dobu se totiž veřejně špitalo, že Mandlová chodí s K. H. Frankem, státním ministrem pro Čechy a Moravu a jedním z nejobávanějších představitelů okupační moci vůbec. Románek se však nikdy neprokázal a sama Mandlová ho do konce života popírala.

  Adina Natašu od vztahu s Willym zrazovala, sama do něj pak skočila po hlavě.

  „Radila jsem jí (Gollové, poz. red.), aby byla opatrná a vzala si výstražný příklad ze mne – přece nechce, aby se o ní začalo vykládat, že chodí s nacisty. A jestliže už s ním musí mermomocí něco mít, ať si to odbyde někde v tajnosti, třeba v mém bytě,“ píše Mandlová a jedním dechem přiznává, že její doporučení také došlo naplnění.

  „Když jsme se vrátily do Prahy, Nataša se s ním skutečně u mě jednou sešla, ale rozhodla se, že to bylo naposled a u toho zůstalo.“

  Postava Lili Krallové ze seriálu Bohéma je inspirována herečkou Natašou Gollovou.

  Konec přátelství s Mandlovou

  Aféra by se možná i zametla pod koberec, kdyby nenásledovala podpásovka od Mandlové, která se do německého zmocněnce sama zamilovala. Dohnala ji však karma a Natašiny půvaby.

  Ve své knize píše: „Ovšem teď jsem se zase do Willyho bláznivě zamilovala já a místo s Natašou začal Willy chodit se mnou. A aby to bylo komplet, když jsem později odjela filmovat do Berlína, Willy zůstal sám v Praze a pomalu se s Natašou zase sčuchli. A tentokrát neodolala ona. Když jsem se vrátila z Berlína a dozvěděla se, že mně Willyho za mé nepřítomnosti přebrala, naše přátelství skončilo a Nataša pak chodila s Willym téměř veřejně, z čehož měla po válce skutečně malér.“

  Obvinění s kolaborace a pokus o sebevraždu

  Co tedy prožívala Baarová a Mandlová, absolvovala i Nataša Gollová. Po válce byla obviněná z kolaborace s nacisty.

  Označovali ji za prostitutku, uráželi, plivali na ni a ty nejdrsnější zápisy z protokolů dokonce hovoří o tom, že někteří volali po trestu smrti. Dohnalo ji to až k pokusu o sebevraždu.

  Nataša Gollová počátkem 80. let.

  „Doplatila na svůj vztah k mimořádnému muži, jehož neodpustitelnou chybou byl jeho německý původ. Nikdo nevzal v úvahu skutečnost, že držel po dobu války český film nad vodou,“ zavzpomínal na celou záležitost herec Svatopluk Beneš.

  Svatopluk Beneš se s Natašou znal a zastal se i jejího druha.

  Dobrovolnické práce v Terezíně

  Jako polehčující okolnost herečce nepomohlo ani to, že ještě před koncem války nastoupila jako dobrovolná ošetřovatelka do terezínského ghetta, kde se nakazila skvrnitým tyfem. Více než půl roku pak bojovala o život.

  Natašu Gollovou zná dnešní divák zejména jako Kateřinu alias Sirael v pohádce Císařův pekař a pekařův císař.

  S filmem měla Gollová kvůli své válečné lásce utrum. Až v roce 1951 dostala šanci od Martina Friče, který se vyhaslou hvězdu rozhodl obsadit do pohádky Císařův pekař a pekařův císař, kde si zahrála po boku legendárního Jana Wericha.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 15:00 úterý 23. května 2017. Anketa je uzavřena.

  • Super
   74
  • Trapas
   20
  • Tvl
   16
  • Sladký
   15
  • Cože
   13
  • Haha
   9