Pátek 7. srpna 2020, svátek má Lada
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Zákulisí Muže roku 2020: Jak za pouhé dvě hodiny připravit kluky z ulice na důstojné vystoupení?

  Je jich dvanáct a s vystupováním na veřejnosti nemají ani jeden zkušenosti, nebo rozhodně ne takové, které se jim budou hodit po jejich vítězství, kdy budou muset dávat rozhovory a rozhodně neuniknou pozornosti médií, ale předtím na ně čeká největší zkouška, a to během finále Muže roku 2020 na sebe během pár sekund upoutat pozornost poroty svým představením. Finalisté soutěže Muž roku během svého soustředění v zámeckém hotelu Château Šanov nemají jen letní pohodu u bazénu a focení v plavkách, ale procházejí různými kurzy, jak za sebou nechat co nejlepší dojem. Jedním z nich je i kurz rétoriky a málokdo by si myslel, že za dvě hodiny se dají vykřesat alespoň zrnka zázraků. Nicméně herec a rétor Jan Přeučil (83), který vede i soukromé kurzy rétoriky, to dovede.

  Je to skoro, jako byste byli na pozorování sociologického průzkumu. Jak ze dvanácti lidí, kteří do té doby nemají žádnou zkušenost s veřejným vystupováním, udělat alespoň trochu gentlemany, aby se pak porotě a divákům představilo dvanáct sebevědomých finalistů, kteří umějí dobře mluvit, dobře se chovat, nemají trému a nezakoktají se nervozitou?

  „Správná mluva a rétorika jsou důležité nejen v dnešní internetové době, ale zvláště v ní,“ říká herec a učitel rétoriky Jan Přeučil, který svůj instantní kurz nazval Rétorická laboratoř. „Zásadní je pro mě praktické cvičení, protože řeč je odrazem ducha a vaše první slovo o vás prozradí víc, než si myslíte,“ upozorňuje dvanáct soutěžících Muže roku na začátku lekce Přeučil.

  Mladíci, sedící proti němu u dlouhého stolu, jsou okamžitě ohromeni jeho přednesem, Přeučil totiž zužitkovává své dovednosti z divadla a dabingu tím, že mění intonaci i sílu hlasu a tím dokazuje, jakou moc má nejen slovo, ale i jeho správný důraz.

  „Vzpomeňte si na koronavirovou krizi, kdy se museli sejít zdravotníci a odborníci a byli povinni informovat veřejnost o tom, co se děje, a to tak, aby tomu každý rozuměl. Ne všichni to ovšem svedou,“ připomíná Přeučil soutěžícím. „Pokud toto neovládáte, těžko někoho přesvědčíte o tom, co vaše informace má obsahovat,“ vysvětluje.

  Počáteční nedůvěra v jeho schopnosti

  Někteří z finalistů tomu moc nevěří a potutelně se na sebe usmívají, zřejmě měli za to, že to jsou jen prázdné výukové metody, což jim v momentě Přeučil dokáže vyvrátit přímo až primitivním cvičením. Rozhlédne se po místnosti a poukáže na drobnost, kterou si málokdo uvědomuje.

  Finalisté Muže roku na hodině rétoriky s Janem Přeučilem.

  Finalisté Muže roku na hodině rétoriky s Janem Přeučilem

  „Podívejte se na sebe, jak sedíte,“ osloví dvanáctku finalistů. „Všichni jste shrbení a jedním ze základů, jak správně ovládat svou řeč, je také správné dýchání. Když jste zhroucení do sebe, těžko se vám může dostávat vzduch do plic a pak rozvibrovat hlasivky,“ pozvedne jim šíje gestem ruky.

  Jednoduché, leč okamžitě účinné. Dvanáct finalistů se okamžitě provinile srovná, narovnají záda a sednou si rovně ke stolu a najednou tu namísto dvanácti povalujících se kluků sedí dvanáct dospělých mužů, změnu si uvědomují i oni sami a pobaveně se na sebe dívají. Rétorika sama o sobě, jak Přeučil připomíná, je samostatná disciplína, kterou je třeba natrénovat a naučit se, ostatně ve starověkém Řecku patřila mezi nejdůležitější dovednosti hned vedle filozofie. Uchvátit myšlenkou je jedna věc, ale pokud není správně řečená, její smysl ztrácí na významu.

  Slovo je mocnější meče, ale vede k němu dlouhá cesta, nejlepším začátkem je podle Přeučila naučit se pracovat se svým dechem a rozcvičit hlasivky.

  Finalisté Muž roku 2020.

  Finalista č. 10 Josef Dittrich a finalista č. 5 Noshdar Muhamed

  Vytahuje proto na začátku dechové cvičení spojené se soustavou pěti tibeťanů. Většina z finalistů to bere vážně, ale i zde se našla výjimka, kterou více než praktické zkušenosti zajímají vlastní svaly a na nich několikero tetování. „To je blbost,“ uchechtne se jeden z kluků na svého naproti stojícího kolegu, ale nesetkává se s pochopením, všichni ostatní jsou soustředěni na sebe a na Přeučilovy pokyny, jež se místností jednou lehce vznášejí jako list ve větru a podruhé vylétávají z jeho úst jako vzteklé včely z úlu.

  Stačí jen málo a proměna je hned vidět

  Aniž by si to finalisté uvědomovali, najednou jsou jedním celkem a Přeučil z nich vibrací hlasivek a správným dýcháním udělal mužský sbor, který se sjednotil v hlase i tónu. Pozorovat tuto proměnu během několika málo minut je vskutku fascinující, soutěžící ani nevnímají, jak lehce s nimi Přeučil manipuluje a jak se nenásilně mění pod vedením odborníka. Přestože na ně má jen dvě hodiny, aby je naučil alespoň základům přednesu, správně se představit a udělat dobrý první dojem, dokáže je zkultivovat a urovnat jejich vystupování i za tak krátkou dobu.

  Herec a dabér Jan Přeučil vyučuje i rétoriku.

  Herec a dabér Jan Přeučil vyučuje i rétoriku.

  Kluci, kteří to před začátkem hodiny brali spíše jen jako příjemné rozptýlení se slavným hercem, sami od sebe začnou projevovat zájem a zvedají ruce na různé doplňující dotazy. Je pravda, že topornosti se stále nevyhnou, přece jen nejde dělat zázraky za dvě hodiny, ale je poznat výrazná změna oproti huhlajícím a nejistým začátkům. Přestože Muž roku je soutěž spíše týkající se krásy, i tak bude muset dvanáct mužů „z ulice“ zaujmout něčím jiným, než jsou správně naolejované svaly, což si na konci lekce rétoriky téměř všichni uvědomují, nejen co se týče rámce soutěže.

  „Jak se mám chovat, když mi někdo naruší osobní prostor, co mám udělat?“ letí nahoru jedna z rukou. „Mám přidat nějaké gesto?“ ozývá se další. Přeučil jim předkládá i základy etikety, přestože by se mohlo zdát, že takové věci jsou samozřejmostí, zejména v dnešní době se sociální inteligence vytrácí, připomíná jim.

  „Já pracuji jako policista,“ říká soutěžící s číslem devět David Kremeň. „Jsem docela překvapen, co s námi Přeučil dokázal za tak krátkou chvíli udělat, a hlavně jsem si uvědomil, že tohle, co nám ukázal, se mi bude hodit i v profesním životě. Jsou situace, kdy správný tón hlasu a správná slova dokážou vyřešit i problémové situace. Už vím, kde mám své slabší stránky a jak na nich zapracovat, za tento kurz jsem vděčný,“ dodává.

  Ředitel soutěže Muž roku David Novotný se dvěma finalisty.

  Ředitel soutěže Muž roku David Novotný (uprostřed) s Davidem Kremeněm (vlevo) a Lukášem Kofroněm (vpravo)

  A proč zrovna Jan Přeučil?

  „Že tu je, je už tradice, umí kluky rozmluvit a je to skvělý rétor, což jim pomůže při finálovém představení. Jsem rád, že si pobyt užil a hlavně kluky naučil základy řečnictví a vystupování. Velice si ho vážím, je to skvělý člověk a jeho výukové metody jsou pro nás vždy přínosem,“ říká k tomu ředitel soutěže Muž roku David Novotný.

  Jan Přeučil učí finalistty soutěže Muž roku základy rétoriky. První technikou...

  Jan Přeučil učí finalisty soutěže Muž roku základy rétoriky. První technikou je správné dýchání.

  Přeučil jeho slova během dvou hodin potvrdil.

  Nezapomeňte, že touto soutěží vstupujete do veřejného prostoru a můžete být odteď pro ostatní vzorem, vštěpuje jim do hlavy Jan Přeučil zásadní věc, na niž mnoho soutěžících často zapomíná. Je to krok do showbyznysu a tam si musíte zvyknout na to, že vás budou hodnotit cizí lidé, kteří s vámi nemají nic společného. Ne každému to je příjemné, ale dvě strany se najdou u každé mince. A jen dobře vypadat v obleku není zrovna zárukou úspěchu.

  To ví starý bard Přeučil moc dobře. Zřejmě i proto zvládá za dvě hodiny udělat z dvacetiletých kluků s hospodským posedem připravené gentlemany.

  Fotogalerie

  Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

  Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

  Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

  Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

  Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

  Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 7. srpna 2020, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • Tipy na dárky
 • jít naiDNES.cz