jít naiDNES.cz

Nesplněné přání Miloše Formana: Toužil přijet do Česka, zdraví ho nepustilo

Miloš Forman se svou ženou Martinou. | foto: Profimedia.cz

Stýskalo se mu po domově a vždy, když manželka Martina vyrazila do Česka křtít knihu, byl smutný, že nemůže letět s ní. Geniální režisér Miloš Forman toužil ještě alespoň jedinkrát se podívat do rodné země, jenže špatný zdravotní stav mu to od poslední návštěvy v roce 2011 nikdy neumožnil. V sobotu zasáhla filmový svět zpráva o jeho smrti.

„Ukáže se Miloš Forman ještě někdy v Česku?“ ptali se (nejen) filmoví fanoušci několik posledních let. Naposledy tak učinil v roce 2011, rozdával rozhovory a odrážel neustálé zvídavé dotazy, zda má v plánu natočit další oscarový trhák.

Poté už se ale v rodné vlasti neukázal, přestože to bylo jeho velkým přáním. Nedovolil mu to zdravotní stav, který se s přibývajícími roky stále zhoršoval a kvůli kterému už v podstatě neopouštěl ani svůj honosný ranč v Connecticutu.

V roce 2014 do Prahy na křest vlastní knihy přiletěla Formanova dlouholetá manželka Martina, kterou režisér dříve na podobné akce doprovázel. Tehdy ale dorazila sama, což podpořilo spekulace, že velikán světového filmu už nikdy Česko nenavštíví, protože mu tak dlouhou cestu nedovolí zdraví.

„Ten den, kdy jsem odlétala, se mnou seděl u jídla a říkal, jak ho mrzí, že taky nepoletí. Tak to chceme příště lépe naplánovat,“ přislíbila však Martina Formanová.

Dlouho se pak nic nedělo, v únoru 2017 ale Forman Blesku prozradil, že na návštěvu Česka pomýšlí. „Poslední dobou o tom, že bych přiletěl, dost přemýšlím. Uvidíme,“ řekl. Jenže naděje, kterou svým přátelům a fanouškům dal, byla planá.

V roce 2017 totiž znovu přiletěla jeho žena a opět sama. A už tehdy naznačila, že ačkoliv by si to Forman velmi přál, nikdy se do Česka nepodívá. „Manžel se má dobře, ale už se mu nikam nechce,“ vysvětlovala pro Blesk.cz. „Zlobí ho nohy, ale on je úžasný v tom, že si vůbec nestěžuje. Já mu říkám železný muž a on by měl dostat ten titul,“ dodala.

Vytouženou poslední návštěvu rodného Česka tak Miloš Forman nikdy neuskutečnil. V sobotu totiž celý svět zasáhla zpráva o jeho smrti, která přišla po boji s makulární degenerací.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:48 16. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  9
 • Cože
  5
 • Tvl
  5
 • Haha
  4
 • Trapas
  4
 • Sladký
  4
Komentáře