Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  S Meghan Markle ve Vogue není o co stát. Jde zase proti dvoru a nic velkého nepředvedla

  Meghan Markle hostuje v zářijovém čísle časopisu Vogue. | foto: Profimedia.cz

  Jistě nepochybujeme o tom, že nové číslo Vogue, které pomáhala editovat vévodkyně ze Sussexu, půjde na dračku a stane se sběratelským číslem, ale je vlastně o co stát? A zaslouží si Meghan Markle kritiku, která se na ni za „práci“ v módním časopise valí?

  Předně si hlavně nepředstavujte, že Meghan Markle (37) něco „editovala“. Každá práce v mediálním oboru má svoje pravidla, zejména pokud děláte „zeď“, což je hantýrka pro skladbu papírového časopisu, kam se vedle sebe dávají jednotlivé strany časopisu, jak by měly jít po sobě.

  Možná si myslíte, že na tom až tak nesejde, ale je to celkem umění. Stránky musí být vyvážené tak, aby seděly krátké a dlouhé články, aby do nich nenásilně zapadla reklama, fashion story, kosmetické rady, rozhovory a samotné články. Zeď se několikrát předělává, než jde finální verze do tisku, poslední slovo nad ní má šéfredaktor a i ti zkušení dokážou málokdy sestavit zeď na první dobrou a už ji nezměnit.

  Marketingový trik na prodej čísla

  Než se ale tak stane, je potřeba každý text zeditovat, dát do korektury, vybrat k němu nejlepší fotky, graficky texty zalomit, na tom všem pracuje každý člen redakce, a když jsou ve své práci již zajedno, jde jim to daleko lépe od ruky. Pakliže jim tam vstoupí cizí element zvenku, je to spíše jen na škodu. Meghan Markle se tedy k opravdové redakční práci ani nedostala a vše bylo jen naoko, asi jako by přišla na obsahovou poradu, nechala se vyfotit v čele stolu a pak by se o ní říkalo, že na jeden den vedla Vogue.

  Tak takhle to vážně nefunguje. Vzhledem k tomu, že sestavovala jen obálku, bylo jí spíše pouze povoleno vybrat si osobnosti, které na té obálce budou, udělat jeden rozhovor a tím její „práce“ skončila.

  Ve skutečnosti tedy není dvakrát o co stát, protože Vogue pořád dělají ti stejní lidé, jen marketingový trik láká čtenářky na to, že by s tím vévodkyně snad měla mít něco společného.

  Její obliba navíc strmě klesá, zdá se, že na co sáhne, to je okamžitě předmětem kritiky a nejsilněji se to projevuje v těchto dnech zejména poté, co naštvala Brity svým nepatřičným chováním na Wimbledonu.

  Ani snaha „pracovat“ ve Vogue se lidem nelíbí, dost Meghan kritizují za to, že na obálku, kterou si sama sestavila, nevybrala královnu. Meghan se totiž zaměřila na inspirativní ženy, mimochodem velmi otřepané a již k smrti nudné téma, a představila jakýsi podivný mix hereček, modelek a aktivistky Grety Thunberg.

  Nejpracovitější žena rodiny

  Kde je královna? ptají se lidé v diskuzích a podivují se, proč ji mezi inspirativní ženy nezařadila. Je pravda, že Meghan ani nemohla, královna Alžběta by se totiž na obálku módního časopisu fotit nenechala, nepřísluší to jejímu postavení. Nicméně jednoho královského faux pas se Meghan přece jen dopustit mohla, a to že na obálku nezařadila jako inspirativní ženy nikoho ze své královské rodiny.

  A měla by rozhodně z čeho vybírat, a tím teď nemyslím zrovna její švagrovou, vévodkyni Kate. Nicméně jedna žena v královské rodině se těší nesmírné úctě a váženosti, přestože se o ní v běžném společenském tisku nedočtete.

  Sophie Rhys-Jones (54), kterou veřejnost zná hlavně jako Sophii, hraběnku z Wessexu, je asi po princezně Anně, dceři královny Alžběty, nejpracovitější členkou královské rodiny. Manželka prince Edwarda, nejmladšího syna královny Alžběty, spravuje a zaštiťuje nespočet organizací a charit, vypraví se snad na každou událost, na kterou ji pozvou, a je vidět na každé oficiální akci, ne náhodou dostala od královny nepočítaně různých řádů za služby zemi i samotné panovnici.

  Sophie, hraběnka z Wessexu

  Sophie, hraběnka z Wessexu, a princezna Anna patří mezi královské ženy, které stíhají nejvíce povinností.

  Hraběnka z Wessexu dříve pracovala v public relations a je to poznat zejména na tom, jak vystupuje na veřejnosti a jak s ní komunikuje. Je vždy perfektní, vždy skromná, vždy ochotná, její děti jsou skvěle vychované a všichni se věnují veřejné službě.

  Nemusíte být vždy přidrzlá feministka porušující protokol, aby se tím dokázala vaše „nezávislost a odvaha“. Naopak Sophie je odvážná tím, že se absolutně přizpůsobila životu u dvora, aniž by procházela bouřlivým „lámáním osobnosti“, pochopila, že když používá titulu a veřejných výhod hraběnky z Wessexu, musí to veřejnosti také vracet.

  Sophie, hraběnka z Wessexu

  Sophie patří k nejoblíbenějším ženám Spojeného království.

  Od tohoto poznání je Meghan Markle stále ještě na hony vzdálená a myslí si, že se jí to netýká, což je poznat i z toho, že šla „editovat“ Vogue.

  Zase jde proti všemu, co všichni respektují

  Královská rodina totiž nerada vidí, když se její členové angažují v mediálním světě, a Meghan by to měla už dávno vědět. Právě Sophiin manžel Edward, hrabě z Wessexu, odmítl vojenskou službu, jak to bylo v rodině zvykem, z královské námořní pěchoty odešel proto, aby se začal jako produkční věnovat divadlu a muzikálu.

  Sophie, hraběnka z Wessexu

  Sophie, hraběnka z Wessexu, a její manžel princ Edward. Vedle nich je princezna Eugenie.

  A bylo z toho velké mrzení. Jeho táta, bytostný voják se vším všudy, princ Filip a jeho matka, sama sloužící ve válce a nadto hlava ozbrojených sil, byli velmi rozčarováni z toho, že se Edward věnuje komerčnímu showbyznysu. Hrabě toho už naštěstí nechal, ale všichni členové královské rodiny se tomuto mediálnímu světu nadále vyhýbají, a pokud chtějí pracovat, pracují v oborech, které jsou pro jejich společenské postavení daleko přijatelnější: veřejná služba, vojenství, historie, umění.

  Meghan jde opět proti proudu, a i když nikdo z paláce výslovně nezakazuje členům, aby se věnovali komerčnímu showbyznysu, všichni tak nějak toto nepsané pravidlo drží, výjimkou jsou události jako focení na obálky magazínů.

  Kate Middleton

  Není proto divu, že ani tímto krokem si Meghan své odpůrce neudobřila.

  Možná by to ještě stálo za to, kdyby do Vogue udělala rozhovor s osobností, která by pro ni představovala překonání jisté názorové překážky. Ale vybrat si Michelle Obama, bývalou první dámu Spojených států, je od Meghan trapně laciný krok. Je to vlastně ta nejjednodušší věc, jakou mohla udělat, protože obě mají shodné názory, a tak nečekejte rozhovor, ale povídání u kafíčka dvou žen, které si vzájemně přikyvují a baví se o tom, jaké to je být matkami.

  Nula kontroverze, nula snahy. Její jméno by mohlo otevřít mnoho dveří po celém světě, ale ona si ke zpovědi vybere tu, o níž už víme všechno.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 15:47 středa 27. listopadu 2019. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   45
  • Super
   34
  • Haha
   31
  • Cože
   23
  • Sladký
   22
  • Tvl
   22

  Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

  Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

  Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

  Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

  Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Volby
 • Speed
 • jít naiDNES.cz