Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Rozhovor s maminkou Páji z MasterChefa: Jako dítě byl neposedný

  Maminka Páji z MasterChefa promluvila. Jaký byl jako dítě a proč o mamánkovství nemůže být řeč? | foto: Koláž Expresu

  Pavel Švec alias Pája z MasterChefa proslavil nejen sebe, ale především svou maminku, o které mluví snad v každém díle. Byla to právě paní Eva Švecová, která přivedla malého Pavlíka k vaření a jíž by milující syn rád věnoval svou případnou výhru v oblíbené kulinářské reality show. Tyto aspekty z Páji v očích diváků udělaly prototyp mamánka, jenž se nedokáže ani v dospělosti odtrhnout od maminčiny sukně. Jaký je podivín z MasterChefa v běžném životě? A jaký byl Pája jako dítě? Na to jsme se zeptali jeho milované maminky, která poprvé promluvila právě pro Expres.cz.

  Díky synovi jste se stala nejslavnější maminkou Česka. Jaké to je?

  Jsem na něj hrdá. Každá maminka je hrdá. Mám ještě starší dceru a na tu jsem stejně hrdá. Nedělala jsem mezi dětmi rozdíly. Jsem ráda, že něco dokázal a to stravování posunul trošku dopředu. Že vaří z kvalitních surovin. Žádné náhražky. To mě těší.

  Vařit se naučil od vás?

  Vždycky se rád točil v kuchyni. Celý život jsem dělala vedoucí ve školní kuchyni, takže byl denně v kuchyni. Bavilo ho to. Už odmalička, když byl nemocný a zůstal doma sám, udělal si pizzu a nachystal nám nějaké překvapení. Vymýšlel si i své polívky. Nebyly to složité věci, vařil těstoviny, sýry. Postupně se zdokonaloval, kupoval si kuchařky a vařil podle nich. Nikdy se třeba nedíval na Prostřeno, ale bavila ho spíš videa ze zahraničí. Má moc rád pana Vaňka, bere si z něj příklad.

  V show říká, že jste jeho vzorem. Jste ráda, že vás tak často zmiňuje?

  Jsem na to hrdá, ale čím dál tím víc si říkám, jak to vezmou ostatní. Oni si myslí, že je to chlapec, který žije se mnou v domácnosti, a já jsem na něj upnutá. Přitom žije od jednadvaceti sám, byl osm let ženatý, bezdětné manželství se rozpadlo a teď má přítelkyni, se kterou mají dvouměsíční holčičku. Má krásnou dceru, má dům. My si voláme dvakrát do týdne, ale vídáme se jednou za čtrnáct dní. Někdy musím jít do divadla na představení, abych ho viděla. Není to klasický mamánek. Dostal takovou nálepku a myslím, že ji už nikdy neodpáře. Udivují mě komentáře od některých žen. Strašně bych jim přála, aby o nich jejich děti jednou mluvily také takto. Bojím se ale, že je spíš jejich děti pošlou do domova důchodců.

  Vy jste říkala, že si s ním voláte jednou za čtrnáct dní?

  Je hodně vytížený. Ráno je v divadle, odpoledne učí a večer je zase v divadle. K tomu má kapelu a ještě si skládá písničky. Vždycky čekám, až zavolá, jestli je v pořádku. Teď jsme kvůli malé ve styku víc, protože nám posílají fotky. Nikdy nezapomene na Den matek, svátky, narozeniny a přijde s kyticí. Také mi jednou zavolal: Mami, oblíkni se, jedeme na výlet. Šup a byli jsme v Brně na výstavě Titanic.

  Malý Pája se svými milovanými rodiči a sestrou.

  Malý Pája se svými milovanými rodiči a sestrou

  Byl ženatý, teď má partnerku. Jak jeho partnerky vnímaly váš vztah?

  Žádné konflikty jsem s nimi nikdy neměla. Razím názor, že k synovi se chodí na návštěvu. Chodím k němu na kafe. Nevím, kde co má. Když potřebují pohlídat psa nebo kočku, zajedu tam, ale do domácnosti jim nemluvím. Když potřebují poradit, tak ano, ale jinak ne. Musíme vzpomenout i tatínka. Ten je na něj taky hrdý a rád ho sleduje. Včetně dcery a jejích synů.

  Není tatínkovi líto, že se o něm nemluví?

  On zas tolik o popularitu nestojí, je rád, že se tomu vyhnul. Mají spolu krásný vztah, je na něj hrdý. Když tady má kamarády na zahradě, baví se o soutěži. Od známých nemám negativní reakce, všichni mu drží palce, protože nás jako rodinu znají.

  Lidé ho vnímají jako podivína. Jaký byl jako dítě?

  Byl hyperaktivní, dneska by to bylo na ADHD. Byl neposedný, pořád sebou šil. Měl jednu výbornou paní učitelku, která nemohla to jeho bubnování na lavici vydržet a doporučila ho do orchestru. Byl to dechový orchestr Ostravan. Tam začal chodit v páté třídě a pak šla jeho kariéra nahoru, dostal se na konzervatoř a je tam, kde je. Kdysi váhal, jestli konzervatoř, nebo vaření, ale řekla jsem mu, že když má dar na hudbu, vaření může mít jako koníčka. Tak se toho chytil a je rád.

  Měl hodně kamarádů?

  Neměl kamarády, že by chodili po diskotékách a do kina. Stýkal se hodně s muzikanty. Nechodili denně na pivo nebo každý týden na Stodolní. Společnost má ale rád.

  To vypadá, že neměl problémové dětství a pubertu.

  Ani dcera, ani syn nekouří, žádné drogy. To bych přála každému rodiči. Neměli jsme v tomhle ohledu problémy. A to jsme jim to nezakazovali, těžko bychom jim to vymlouvali.

  Jako dítě trávil čas s vámi v kuchyni, nebo i venku s kamarády?

  V kuchyni se připletl, když jsem tam dělala něco já. Nebo když se grilovalo. Jezdil s klukama na kole, pak chodil dvakrát týdně na hudebku, pak měl zájezdy. Od čtrnácti let měl kapelu, pak měl koncerty, festivaly. Bavil se takto.

  Pavel a jeho maminka, když byl Pája v pubertě.

  Pavel a jeho maminka, když byl Pája v pubertě.

  Mluví se o něm jako o mamánkovi. Co byste vzkázala lidem, kteří si to o něm myslí?

  Nikdy jsem si nepřipouštěla, že by mohl být mamánek. Mamánek je syn, který žije s maminkou v jednom bytě, je mu čtyřicet let, nemá přátele, žádné ženy, nic, žije jenom s matkou. Tohle neznám. Když mu bylo jednadvacet, pronajal si s tehdejší přítelkyní byt, sám si od té doby hospodaří, nemá problém s penězi. Neříkám, že je vzorový, má své chyby, ale umí se o sebe postarat, nemá dluhy a nikomu vědomě neubližuje. Je dobrosrdečný. To, že vypadá jako hrdina, tím zakrývá svou plachost. Kdyby se šlo do detailu, i slzu by uronil. Je to skromný a hodný kluk.

  Díváte se na každý díl MasterChefa?

  Mám to povinné. I díly, ve kterých nebyl. Letos se dívám poprvé. Byl to pro mě docela šok, že se přihlásil. Bylo vidět, že má radost, že postupuje. Hodně se připravoval, neustále zkoušel různé recepty. Nebyla to ani levná záležitost, protože vařil z drahých surovin. Hodně do toho dal, takže jsem mu přála, aby si splnil sen. Pro něj byl i úspěch, že byl v šestnáctce.

  Pavel říká, že to pro vás chtěl vyhrát.

  To řekl na začátku. Každého se ptali, proč tam jde, a to bylo první, co ho napadlo, a už se to s ním táhlo.

  Pája se svými milovanými rodiči a sestrou.

  Pája se svými milovanými rodiči a sestrou

  Radila jste mu s recepty?

  Něco jsme spolu připravovali. Radila jsem mu s normováním, aby měl přehled, kolik čeho má dát na porci. Zkoušeli jsme to na základních receptech. Vykosťovali jsme kuřata. Nemá problém udělat si tlačenku, klobásky. Má to v krvi.

  Prozradil vám, jak soutěž bude probíhat?

  Neprozradil. Je to pro mě překvapení, protože nesmí nic říct. Jenom mi řekne, abych se dívala. Vím jenom to, co je v ukázkách. Nevíme jinak nic.

  To, že se vrátil, vám ale zavolal.

  To ano. Jinak nevím, jak soutěž probíhá.

  Slavili jste jeho návrat do soutěže?

  Určitě ne, protože jsem ho půl roku neviděla. Přes týden byl v soutěži, pak přijel v pátek, v sobotu a v neděli byl v divadle. Strávili jsme spolu až Vánoce.

  Nejslavnější český mamánek neviděl půl roku svou maminku?

  Jestli jsem ho za tu dobu viděla třikrát, to by bylo moc. Celou dobu byl v Praze a o víkendu pracoval. Měl toho moc.

  Pavel Švec alias Pája je zase ve hře a zkouší vyhrát MasterChef Česko.

  Pavel Švec alias Pája je zase ve hře a zkouší vyhrát show MasterChef Česko.

  Máte tam ještě nějakého jiného favorita kromě syna?

  Jsou tam různé osobnosti a každý je jiný. Nemám vůbec nic proti Pavlíně, která je svá, usměvavá a chce prostě vyhrát. Vždyť ta soutěž je o tom. Nemám nic proti nikomu. Vadí mi trošku porotci, ale je to jejich role. Nikomu rozhodně nepřeju vypadnutí. Syn mi říkal, že byli dobrá parta, prý spolu vycházeli dobře.

  Je vám Pavlíny líto?

  To už je přes čáru, ona si to nezaslouží. Když se na to díváte, ti porotci ji trošku vyzdvihují. Ale záleží na tom, co mají ve scénáři. Chtěli asi sledovanost, to se jim povedlo. V takové show se na lidi neohlíží, tam jde o tu soutěž a sledovanost.

  Můžeme čekat, že se do MasterChefa přihlásíte i vy?

  Ani náhodou. Nešla bych ani do Prostřena. To nehrozí. Nestíhala bych ten nápor. Nevím, proč bych to měla dělat. Myslím si, že jsem něco dokázala, něco umím a víc nemusím.

  Je něco, co byste vzkázala lidem, co si o vašem synovi myslí, že je mamánek?

  Ať si každý rozmyslí, co napíše, protože co se do vesmíru vysílá, to se i z vesmíru vrací. Ať si to každý přebere.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 1:32 neděle 20. září 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   66
  • Trapas
   41
  • Tvl
   28
  • Haha
   27
  • Cože
   26
  • Sladký
   25

  Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

  Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

  Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

  Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

  Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

  Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz