Maročané se omlouvají za popravu dívek: Ale islám za to nemůže, vzkazují

V pondělí vyšla najevo informace o naprosto brutální dvojnásobná vraždě, ke které došlo pod oblíbenou turistickou horou Tubkal v Maroku. Dvěma turistkám z Norska a Dánska tam čtveřice vrahů v noci uřezala hlavy, a jak policie později zjistila, šlo o dílo islámských radikálů. Na Facebooku dívek se začaly množit kondolence, z velké části od občanů Maroka či přilehlých muslimských zemí, kteří se za ohavný čin omlouvají!

Maren Ueland (†28) z Norska a Louisa Vesterager Jespersen (†24) z Dánska byly nejen usměvavými studentkami, ale také vášnivými cestovatelkami. Jejich dalším cílem bylo Maroko a turisty oblíbená hora Tubkal, místo nového dobrodružství tam ovšem našly jen krutou smrt.

Když pod horou stanovaly, vytipovala si je skupinka vrahů, podle následného zjištění policie sympatizantů Islámského státu. Ti oběma dívkám zřejmě zaživa uřezali hlavy, hovoří se také o znásilnění. Na videu, které v Maroku mělo kolovat po sociálních sítích, měli vzkázat, že jde o odplatu za bratry v Sýrii.

Světová média informovala, že vražda otřásla celou zemí.

Ačkoliv se totiž Maroko může zdát jako nebezpečná destinace, útoky na cizince tam nejsou vůbec běžné. A že tomu tak doopravdy je, naznačují i vzkazy, které se začaly množit na sociálních sítích.

Například na profilu Maren Ueland lidé využili několika otevřených příspěvků, k nimž lze vkládat komentáře, aniž byste uživatele měli přidaného v přátelích, aby pozůstalým po obou dívkách poslali kondolence.

Internetem se šíří hromadná kondolence Maročanů.

Internetem se šíří hromadná kondolence Maročanů.

Zajímavé je, že v drtivé většina případů jde přímo o občany Maroka. Ti se dokonce vysloveně omlouvají za to, že dva mladé životy byly zmařeny právě v jejich zemi. Hromadně například sdílejí jednotný omluvný text.

„Jako Maročan jsem naprosto šokován tím, co se stalo. Upřímně se za událost v Maroku omlouvám. Doufám, že podezřelí dostanou to, co si zaslouží, takové věci v naší zemi netolerujeme. Odpočívejte v pokoji, je nám to moc líto,“ stojí v textu.

Louisa Vesterager Jespersen

Louisa Vesterager Jespersen

Přidávají se i další lidé, především muslimové, kteří se distancují od islámských radikálů.

„Jsem muslimský Arab a přísahám, že si přeji, abych tam byl a ty nevinné dívky mohl bránit, i kdyby mě to mělo stát život. Teď už pomoci nemůžu, ale truchlím a vyjadřuji upřímnou soustrast rodině obou dívek. Osoba, která tu strašnou věc udělala, je šílená. Je to kriminálník a reprezentuje jen sám sebe, ne žádné náboženství,“ píše další.

Maren Ueland si užívala života. Bohužel ji o něj připravila skupina islamistů.

Maren Ueland si užívala života. Bohužel ji o něj připravila skupina islamistů.

Ve velkém se pak přidávají třeba i Alžířané nebo Egypťané. Každou minutu přibývá více a více vzkazů. 

Čtveřici podezřelou z brutální vraždy už policie postupně zatkla, prvního muže v pondělí, další dva v úterý a ve středu posledního. Jak bylo zmíněno, už v průběhu týdne policie oznámila, že šlo o dílo radikálů. 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:48 20. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  39
 • Tvl
  19
 • Haha
  16
 • Super
  15
 • Cože
  15
 • Sladký
  15
Komentáře

Mohlo by vás zajímat