Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Výchova podle Doležalové? Když je dítě hysterické, přizpůsobte se mu. Odborníci kroutí hlavou

  Marie Doležalová (35) si zase pustila pusu na špacír. Děti vychovává jinak než my, obyčejní smrtelníci. Ona se řídí přístupem plným respektu. Když tak dítě něco dělat nechce, ať to nedělá. Podle herečky bychom ho neměli trestat ani za to, že se vzteká nebo zlobí. Jenže je Marie odbornicí na výchovu? Před jejím přístupem varuje plno odborníků a dětských psychologů s tím, že dětem pak budou chybět důležité mantinely a hranice. Vyrůst z nich tak mohou nevychovaní jedinci bez úcty a respektu ke starším, kteří mají pocit, že mají na všechno automaticky nárok, aniž by hnuli prstem. Bravo.

  Marie Doležalová zase rozvířila vody internetu. Tentokrát se ve Stories rozhodla poučit všechny maminky a tatínky o tom, jak se správně vychovávají děti. Jak už jsme mohli všichni tušit, herečka je zastánkyní skutečně netradičních metod, během nichž se děcka v podstatě nechávají, aby si dělala, co chtějí. 

  Herečka tvrdí, že dítě sice nemůže domácnost vést, nemáme se mu ale snažit vyčinit, když se třeba vzteká. 

  Už se vidíme, jak necháváme naše ratolesti, aby se takhle citově projevovaly třeba v tramvaji, v kině či v obchodě. To je totiž vždycky ta největší radost, že?

  „Cokoliv rodiče dělají dětem, děti si to vztáhnou na sebe s tím, že to je jejich vina. Když máme děti malé a formuje se jim dušička, máme moc nad tím, co si o sobě myslí,“ započala svoje kázání Marie, která ale není ani psycholožka, ani expertka na výchovu. 

  Nikdy vlastně ani nic takového nestudovala, mluví tedy čistě laicky. A to nám trochu vadí, protože její výchovné metody jsou v rozporu s názory mnoha vystudovaných, tedy skutečných psychologů.

  Podle Marie nemáme dětem třeba říkat, aby zmlkly, když dělají randál, a máme s nimi jednat hlavně s respektem. Neposlušnost u dětí vlastně oceňuje, protože ta je zřejmě projevem individuality a toho, že dítě nebude mít respekt k autoritám.

  „Je to náročnější, než když vás dítě poslechne a sedí,“ povzdechla si Marie s tím, že by se jí přece jen ulevilo, kdyby vychovávala klasickou metodou, dětem chce ale dopřát volnost.

  A tak podle ní máme nechat dítě, aby nedělalo to, co dělat nechce. Navíc nemáme děti ani chválit, tím je totiž prý učíme, že je s nimi spokojený někdo jiný než ony samy...

  Marie svou řeč hrůzy uzavřela s tím, že děti jsou sice menší než my, ale duší nám jsou rovnocenné. Žádá tak mezi rodiči a dětmi rovnocennost a rovnoprávnost. Když se dítě vzteká, máme se prý zastavit a vyslechnout si, co nám dítě ke svému hysterickému výstupu řekne. 

  Dětem se navíc podle ní máme přizpůsobovat, aby se uměly přizpůsobovat taky.

  Marie propadla díky Markovi tanci.

  Jenže byli jsme třeba svědky toho, jak v hračkářství prosil jeden tatínek svoje asi dvouleté dítě, aby si vybralo levnější stavebnici, protože ta, po níž touží, je moc drahá a vhodná až od čtyř let. Dítě na to logicky nereagovalo žádným přizpůsobením, nýbrž hysterickým výstupem, který se tatínek rozhodl žehlit pomocí dalšího prošení dítěte. 

  Takový rodič si zřejmě neuvědomil, že takto malé dítě nemá o cenách žádné ponětí a takový na jeho hlavičku ještě složitý koncept nedokáže ve svém mozečku pochopit a správně vyhodnotit, ani kdyby chtělo.

  „Příliš volná výchova dítěti škodí. Každá ratolest potřebuje znát své mantinely. Pokud rodiče své potomky osvobozují od zodpovědnosti a povinností, brzy se to obrátí proti nim. V budoucnosti se tyto děti budou potácet s problémy týkajícími se neschopnosti řešit každodenní peripetie,“ vyjádřil se třeba dětský psycholog pro web Flowee.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

  Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

  Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

  Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

  Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

  Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz