Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Matyáš Vorda o rozpadu Mandrage: Víťovi se nelíbilo, jak se kapela vede

  Když Matyáš Vorda a Víťa Starý v deseti letech zakládali kapelu Mandrage, nejspíše je tehdy vůbec nenapadlo, že v ní stráví dlouhých dvacet let. Proto všichni fanoušci čekali, jak se právě tihle dva vyjádří k lednovému rozpadu oblíbené plzeňské skupiny. A zatímco Starý stále mlčí, Vorda se nyní po dlouhých týdnech rozhodl promluvit. Kdo by ale čekal, že bude něco svému kamarádovi vyčítat, pletl by se. Jako jediný člen kapely má pro jeho rozhodnutí pochopení.

  Mandrage měli počátkem února vyrazit na dlouho očekávané turné Dlouhej únor, počátkem ledna ale přišla studená sprcha v podobě prohlášení, v němž členové kapely oznámili, že kvůli Víťovi Starému se turné ruší.

  Kdo četl jejich prosincové prohlášení, ze kterého vyplývalo, že jejich frontman a zakladatel je závislý na drogách, nic jiného snad ani nečekal. Naopak se divil, proč kapela tak tlačí na pilu a chtějí koncertovat, když je na tom Starý tak špatně.

  I když Bolan a spol. tvrdili, že nebudou k věci poskytovat žádné rozhovory, právě dredatý kytarista poskytl interview, v němž nenechal na Starém nit suchou a přiznal, že dlouhé roky jeho excesy kryl.

  Týdeník Téma nyní vyzpovídal Matyáše Vordu, jenž s Vítkem Starým vyrůstal, a ten se na situaci dívá zcela jinýma očima. Kromě toho, že odmítl odpovídat na otázky, které se týkaly Víťovy závislosti na drogách, je mu podle svých slov naopak vděčný, že měl tolik odvahy a kapelu rozpustil.

  „Není pravda, že by to jeden ustál a druhý ne, tak to vůbec není. To bych hrozně nerad, aby si kdokoliv myslel, že někdo vyhrál nebo něco ustál a někdo ne... Víťa vlastně sebral odvahu, kterou by nikdo z nás nenašel, protože jsme všichni zatížení nějakými racionálními a materiálními věcmi, což on nikdy nebyl. Má totálně otevřenou hlavu a to je věc, kterou na něm naprosto obdivuju. Já bych kapelu sám od sebe v životě nerozpustil. Přišlo by mi, že si podřezávám větev, a připadá mi úplně úžasné, že on to ve chvíli, kdy cítil, že nechce pokračovat tímhle způsobem, prostě ukončil. To je strašně silné a skvělé, vlastně neuvěřitelné,“ popisuje Vorda s tím, že s touto myšlenkou koketovali všichni v kapele.

  „Přicházely různé situace, i nepříjemné. Ponorka, dohady... Vlastně neustále řešíte, jestli je to dobře tak, jak to je, jestli by nebylo lepší být třeba truhlář. A já vím, že se svou povahou bych to rozhodnutí nikdy nedotáhl. I kdyby mi to bylo sebenepříjemnější, potáhnu to dál, jenom kvůli strachu ze změny. A on to naprosto nezatíženě rozsekl,“ říká bývalý bubeník Mandrage.

  Vorda dokonce poprvé vysvětlil, proč se Starý rozhodl kapelu rozpustit. A o drogách nepadlo ani slovo.

  „Byla to jeho osobní nutnost. Nějakou dobu už to v něm vřelo, nelíbilo se mu, jakým způsobem se kapela vede. Víťa je muzikant, umělec, který má rád řemeslo, dělání písniček, hraní na kytaru a zpívání. Ale vůbec ho nezajímá jakýkoliv byznys okolo. Nezajímá ho, že máme kolem sebe tým třiceti lidí, že musíme plnit závazky, dodržovat smlouvy, povinnosti s tím spojené. On chtěl prostě jen zpívat a hrát bez těch povinností kolem. Nikdy mu nešlo o to, vyprodat nějakou halu, řešit, kolik na nás přijde lidí,“ popisuje jednoho ze svých nejlepších kamarádů Matyáš Vorda.

  Ačkoliv se po rozpadu kapely objevovaly názory, že Starého by měl nahradit jiný zpěvák, Vordovi by to prý nedávalo smysl.

  „Mandrage jsou s Víťou spojené, a pokud někdy nějaká kapela vyměnila zpěváka, šlo zřejmě o záchranu živobytí víc než o cokoliv jiného. Naše kapela vypadala takhle a ve chvíli, kdy nechtějí pokračovat všichni stejně, není důvod v ní setrvávat. Kamarádi jsme pořád dál, stejně jako jsme byli celých devatenáct let, a pokud bychom se náhodou někdy domluvili, že to obnovíme, museli bychom to chtít všichni stejně, dělat muziku dál se všemi ostatními tak, aby nás to těšilo. Je blbost dělat to na sílu, to by se v umění nemělo. Jednak to potom nefunguje, jednak cokoliv tvůrčího nemá být práce na výdělek nebo proto, že někdo musí. Měla by to být zábava, která se může stát prací. Jakmile je z toho jenom práce, je to špatně,“ říká v rozhovoru pro týdeník Téma bývalý bubeník dnes již neexistující kapely Mandrage.

  Z Matyášových slov je rozhodně cítit, že mu na Víťovi Starém stále záleží.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 18:16 sobota 29. srpna 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   429
  • Trapas
   58
  • Haha
   41
  • Cože
   41
  • Tvl
   33
  • Sladký
   32