Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Marek Valášek z reality show Like House je v dluhové pasti: Kde nasekal milionový dluh?

  Marek se dostal do dluhové pasti. | foto: Instagram Marka Valáška

  Marek Valášek alias Datel si jako svůj zvláštní projekt v reality show Like House vybral motivování lidí ke cvičení, měl se ale spíše zaměřit na finanční gramotnost mladých. Jeho samotného by podobný kurz mohl zachránit od velkých problémů. Ačkoliv tvrdí, že se do dluhové pasti, která vyvrcholila insolvenčním řízením, dostal proto, že byl příliš důvěřivý, při podrobném prozkoumání jeho dluhů je zřejmé, že i když už jako teenager vydělával velké peníze, jednoduše s nimi neuměl hospodařit.

  Jak jsme vás informovali, dluhy Marka Valáška se minulý čtvrtek řešily i ve vile Like House. Byl to sice podraz, možná ale o nic menší, než že o vyřazování jednoho ze soutěžících mohli rozhodovat členové uskupení Like House Memes, kteří mají spadeno právě na Valáška. Dalo se tedy předpokládat, že z kola ven půjde buď on, nebo jeho partnerka Barbora Stříteská. Jsme ale v reality show a tam soukromí neexistuje.

  Poté, co vyšly dluhy Marka Valáška, který vystupuje jako influencer Datel, najevo, zavřel se do pokoje, kde si poplakal a vyhrožoval, že z vily odejde a už se nevrátí. Byl ochotný dokonce zaplatit smluvní pokutu za předčasné ukončení své účasti v reality show. Otázkou je z čeho. Když se ho na dluhy zeptal Libor Bouček, předseda poroty, co rozhodovala, kdo z influencerů opustí Like House, odpověděl Valášek z donucení.

  „Sešlo se víc věcí. Byly to moje chyby, důvěra lidem a špatné rozhodnutí,“ použil nicneříkající frázi Datel. Z jeho slov není zřejmé, jak se mohl ve svém mladém věku tak moc zadlužit, že má na krku více než milionovou insolvenci. Přitom stačilo říct: Utrácel jsem více, než jsem vydělával, a kašlal jsem na své závazky.

  Z insolvenčního řízení, které je veřejně dostupné, je jasné, že nejvyšší částku Datel dluží finančnímu úřadu. Jde o sumu ve výši 852 604 korun, kterou nasekal v průběhu několika let, protože od února 2018 neplatil daň z přidané hodnoty. Plátcem DPH se přitom stanete, když váš roční příjem překročí milionovou částku. O jeho příjmech svědčí i sumy, které měl každý měsíc finančnímu úřadu posílat, ale nedělal to.

  Místo toho, aby se svým závazkům postavil čelem, ještě více se zadlužil. Z veřejně dostupného rejstříku je zřejmé, že Datel dluží 146 tisíc korun i Všeobecné zdravotní pojišťovně. A přestože jako jeden z nejúspěšnějších českých mladých youtuberů vydělával klidně i přes 200 tisíc korun měsíčně, peníze si dokonce i půjčoval.

  Dva úvěry měl například u Moneta Money Bank, která ale své pohledávky prodala jiné společnosti. Z dluhu 444 tisíc se tak rázem stala pohledávka ve výši 670 660 korun. Stejná společnost po Datlovi vymáhá téměř 70 tisíc za další dvě půjčky.

  Marek si půjčoval nejen u bankovních institucí, ale obracel se i na nebankovní poskytovatele půjček. Například Profi Credit po něm vymáhá 281 tisíc korun.

  A tím to nekončí. Marek Valášek dluží i České správě sociálního zabezpečení, různým exekutorům za jejich služby, České průmyslové zdravotní pojišťovně, a dokonce i Okresnímu soudu v Nymburce. S ohledem na jeho příjmy a již zmíněné dluhy jde o zanedbatelné částky, které by měl být schopen splatit během jednoho odpoledne.

  Pokud chce být Marek svým fanouškům prospěšný, měl by se opravdu zaměřit na finanční gramotnost. Život nejsou jen rychlá auta, drahé boty a merch. Sám by se naučil vycházet s penězi a mohl by pomoci i některému ze svých sledujících, protože finanční gramotnost je pro mladé lidi velmi důležitá. Díky svému vlivu by mohl od finančních problémů pomoci nejednomu teenagerovi, který by měl tendenci podlehnout svodům rozmařilého života.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

  Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

  Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

  Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

  Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

  Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz