Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Kauza Mareš vs. Kazma: Jak číst manipulaci s charitou a fingovanou nehodou

  Postavit se jen na jednu stranu, a to zejména na stranu Leoše Mareše, by v této kauze fingované nehody, slibu, sázky, zrady, vydírání a psychické války bylo příliš jednoduché. Navenek to vypadá jednoznačně – zlý Kazma nachytal hodného Leoše, ale celá věc má trochu hlubší problém. Nechcete se v případě sporu Kazmy a Mareše klouzat jen po povrchu? Máme pro vás návod, jak v této „válce youtuberů“ číst i šedé odstíny.

  Ve zkratce si připomeňme, co se stalo. Moderátor Leoš Mareš byl v pondělí ráno cestou do rádia svědkem autonehody, kterou na něj narafičil bavič Kazma. Smyslem celé události bylo, aby Leoš vystoupil ze svého trabantu, v němž jezdí celý měsíc, a přesedl do jiného vozu. Leoš totiž uzavřel sázku, že kdo ho během dubna uvidí v jiném voze než v trabantu, získá jeho vlastní Ferrari 488 Spider.

  Poté, co Leoš v cizím voze vycouval, naběhl na něj štáb Kazmy s tím, že Leoš právě prohrál sázku a musí dát své ferrari, které Kazma použije na charitu. Překvapený Leoš slíbil odevzdání ferrari a uznal, že sázku prohrál, jenže za chvíli se mu celá věc rozležela v hlavě.

  Od této chvíle se odvíjí příběh, který není tak jednoznačný, jak na první pohled vypadá.

  1.Instastories jako pojistka

  Leoš Mareš natočil v noci z pondělí na úterý video, v němž diváky seznamuje s celou událostí, vypráví o nehodě, vypráví o tom, jak jej Kazma nachytal a jak po něm chtěl, aby se ihned poté, co Leoše natočili, sešli, jak ho žádal o spolupráci. Leoš Mareš umí pracovat s emocemi svých fanoušků, což ukázal právě ve videu, kde se spolehl na city veřejnosti. Poté, co ho Kazma nachytal, totiž Kazmovi před kamerou slíbil, že se svého ferrari vzdá, jenže během dne se mu to rozleželo v hlavě. V tomto bodě ale upozorňujeme, že Marešovo rozhodnutí své ferrari neodevzdat je naprosto v pořádku, jednak pochopitelně z lidského hlediska kvůli okolnostem, jednak proto, že taková sázka je jednoduše nevymahatelná. Ovšem Leoš je liška mazaná, stihl si už od rána svou dojemnou zpovědí veřejnost naklonit na svoji stranu, která se pak masově postavila proti Kazmovi a žádá od něj, aby po Leošovi žádné ferrari nechtěl. Další jeho pojistka byla v tom, že vyzradil Kazmův trik. Důvod najdete v bodě číslo 2.

  2.Moje charita není tvoje charita

  Leoš Mareš se vsadil, že celý duben bude jezdit v trabantu. Pravda je, že my jsme si zde v redakci původně mysleli, že se jedná o propagaci na tzv. youngtimery, tedy mladé veterány, ale náš odhad se ukázal jako chybný. Leoš měl totiž nejspíš v úmyslu – jak se domníváme po jeho dalších instastories – tento trabant vydražit a peníze z něj věnovat na charitu, kterou svým jménem zaštiťuje. Kazma ale po Leošovi chce, aby svoje ferrari věnoval na Kazmovu charitu, a tohle je hlavní střet celé kauzy. Ferrari 488 Spider je Marešovo vlastní auto a představa, že by měl dát svoje auto na charitu v pořadu úplně někoho jiného, je nemyslitelná. Toto také Kazmovi skrze svá videa vzkázal slovy „já mám svoji vlastní charitu“. Mareš nedávno daroval ve své akci „Dobroden“ jedné rodině půl milionu korun, podrobnosti ZDE.

  3.One Man Show není pro dva

  Leoš Mareš je u nás nejsledovanější hvězda, Kazma je zase tvůrce enormně obdivované One Man Show. To, k čemu tady momentálně dochází, je skutečná válka youtuberů, zapomeňte na nějaké přicmrndávače, kteří si vyměňují nadávky přes Instagram. Tady jde totiž o miliony korun a o ega. Leoš Mareš ze své pracně vybudované pozice nikdy nepřekoná to, že by byl obětí a druhým hercem v show někoho jiného. Krátce po nehodě byl sice zdrcen a Kazmovi před kamerou odkýval prohru svého ferrari, ale vše se mu rozleželo v hlavě a otěže Kazmovy One Man Show chce převzít do svých rukou.

  4.Kazma se ohromně přepočítal

  Kamil Bartošek alias Kazma mívá ve své show všechno dotažené do konce a nikdy nevypouští ukázky, dokud není celý díl hotov. V úterý večer ale dosti nečekaně zveřejnil záběry Leoše a fingované nehody. Proč? Musel. Mareš mu totiž svým nočním videem ve Stories na Instagramu, kde vše na Kazmu naprášil, překazil plány. Kazma totiž ve svém nápadu, který se na první pohled zdá jako bohulibý, narazil na nečekaný problém – na Marešovo ego. Kazma chtěl Marešovi vnutit svou charitu a hrát to na sociální podtext ve smyslu „dej sem ferrari na dobrou věc, ty boháči“. Jenže Kazma udělal zásadní chybu v tom, že chtěl Mareše podrazit fingovanou nehodou, což je jednání nemorální, neetické a na hraně zákona. Takové „peníze“ jsou špína.

  5.Přikrývání „dobrem“

  Nedělejte si iluze o tom, že Kazma je nějaký srdcař, co chce pomáhat slabším. Je to obyčejný obchodník se sebepropagací a egoista myslící hlavně na svoje jméno a na peníze, které se mu z toho posypou. Když nastrčil do Prostřena falešného soutěžícího Karla Ondrku, jenž měl předstírat Touretteův syndrom, došlo k nečekanému problému – ozval se neurolog Ondřej Fiala, jenž sám nemocí trpí a je předsedou sdružení lidí s touto nemocí, a hrozil trestním oznámením. Kazma by pak ze svého fórku vyšel jako naprostý blbec, tak se s Fialou těsně před zveřejněním dílu domluvil a dodatečně dotočili konec, že to vlastně dělali pro dobrou věc (více ZDE). O stejnou „charitu“ se jedná i v tomto případě. Není to žádná pomoc, je to jen promo Kazmovy nadace, na kterou má ale dávat peníze někdo jiný. Chraň bůh, aby šlo něco z jeho vlastní kapsy. Na druhou stranu přesně na tohle chtěl ale Kazma upozornit i u Mareše – ten pomáhá charitě pod svým jménem, dá tedy něco ze svého?

  6.Problematická účast

  V případě toho Touretteova syndromu se Kazma po hrozícím průšvihu dušoval, že chtěl na nemoc jen upozornit, což se taky stalo, lidé se o nemoc začali zajímat. V případě fingované nehody se ale Kazmovy fórky posouvají už někam jinam. Je zde problém matení veřejnosti, jak postupovat při autonehodě. „Paní na telefonu mi řekla, že mám s tím autem couvnout (aby z raněného odstranil kládu v hrudníku, pozn. red.),“ říká ve videu Mareš. Je nepravděpodobné, že operátorka záchranky na telefonu by ve skutečnosti a u skutečné nehody dávala bez vizuálního posouzení situace instrukce ke změně stavu raněného. Celá situace může vrhat špatné světlo na záchrannou službu a ta již podle našich informací chystá k tomuto videu prohlášení.

  7.Třetí hráč v téhle kauze

  Ve hře je stále varianta, že se podvodu účastnily nejen obě dvě hvězdy, ale účastnili se ho i ti dva kluci, kteří jako náhodou Mareše a Kazmu nachytali v den zveřejnění informace o falešné nehodě. Dva mladí youtubeři Tomáš a Vítek oblepili Marešův trabant, protože ho chtěli pozvat do své show, a přitom náhodou natočili Kazmu a Mareše, jak spolu odcházejí z tajné schůzky, o níž pak Mareš ve svém videu řekl, že „Kazma se ho tam snažil přemlouvat ke spolupráci“. Kazma pak do jejich kamery říká: „Kluci, vy ani nevíte, čeho jste součástí.“

  Nebo to bude tak, že to spíš naštvaná veřejnost naprosto netuší, čeho je právě svými komentáři a emocemi součástí. To, co právě vidíme, může být jen hra, na jejímž konci dojde k usmíření mezi Kazmou a Marešem pod záštitou nějaké třetí, daleko větší charity nebo projektu.

  8.Mediální přestup

  V zákulisí mediálního světa a mezi influencery na Facebooku jdou informace, že celé je to projekt na novou internetovou televizi Mall Group, která přetáhla známé tváře jako třeba šéfkuchaře Romana Vaňka či blogerku Veroniku Koko Kokešovou včetně kreativního vedení Stream.cz. Televize má velké plány a podle zákulisních zdrojů chce ulovit i Kazmu s jeho One Man Show. V Mall Group má 40% podíl skupina PPF a dalších 40 % vlastní Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem. Ti nedávno koupili mimo jiné rádio Evropa 2, kde je zase největší hvězdou Mareš. Spojit dvě obří jména pod hlavičku jedné televize a odstartovat to virálním videem se tedy přímo nabízí.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 14:37 čtvrtek 23. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   75
  • Super
   28
  • Cože
   17
  • Tvl
   15
  • Haha
   11
  • Sladký
   10

  Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

  Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

  Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

  Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

  Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

  Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz