LGBTQ+ aktivista Kryštof Stupka se s Taťánou Kuchařovou zná. Donedávna to vypadalo, že jsou na jedné lodi. Oba jsou tváří kampaně Hlas proti násilí, oba působí i v OSN. Stupka je bývalým delegátem České republiky, Kuchařová působí na pozici ambasadorky. To se má ale podle Stupky brzy změnit, sám totiž podal žádost k jejímu odvolání.
„Velmi mě to překvapilo. Ani ne z pohledu Hlasu proti násilí, ale byl jsem také bývalý delegát České republiky do OSN, a proto mě velmi překvapilo, že paní Kuchařová, která je ambasadorkou SDG z Ministerstva zahraničních věcí, by něco takového řekla, a hlavně by se vyjadřovala a působila takhle homofobně,“ uvedl v rozhovoru pro Expres Kryštof Stupka na adresu Kuchařové. Předmět církevní žaloby považuje za silně homofobní a s hodnotami OSN za neslučitelný.
„To není jenom transfobní, to je vyloženě homofobie. Poslala svého manžela na sexuologii jenom kvůli tomu, že chce dělat drag queen. To mi přijde opravdu úplně šílené a rozhodně bych chtěl vyjádřit svoji podporu Ondřejovi. Prostě be yourself, ať si každý dělá, co chce,“ pokračuje Stupka s tím, že lidé zastávající názory podobné jako Kuchařová si je mohou zastávat, neměli by ale působit na půdě OSN.
„Už jsem začal komunikovat i s Ministerstvem zahraničních věcí, jestli je důvodné, aby tam paní Kuchařová v této roli zůstávala,“ upřesnil dále s tím, že je podle něj modelčino chování jasně buď na rezignaci, nebo na odvolání.
„Drag je forma umění, dělání si ve svém volném čase, co člověk sám chce. Ani ne tak se svojí identitou, ale s volným časem. Přijde mi absurdní, a není to o tom, co říkal Ondřej, ale o tom, co bylo v té církevní žalobě, která unikla na veřejnost, že tyto věci uváděla, a ještě se tím chlubila ve smyslu, že to je sexuální deviace,“ vysvětluje Kryštof v rozhovoru, v němž dál popisuje, že on sám se třeba bije za práva manželství pro všechny, ovšem před státem, ne v rámci církevních sňatků.
Na Kuchařové nenechal nit suchou. V rozhovoru třeba uvedl, že žijeme v době, kdy může menstruovat i muž.
„Lidé, kteří používají v roce 2023 slovo sexuální deviace vůči tomu, že se někdo převléká za ženu a chodí v kostýmu, mi přijdou absurdní a do demokratické společnosti toto nepatří. Nebo ať si to říká, ale nereprezentuje pak český stát na mezinárodních akcích, kde SDG je pro 11 Sustainable Levels of Goals, kde je jedním z cílů i cíl rovnosti,“ dodal. To a mnohem více se dozvíte v našem videorozhovoru. Rozhodně stojí za to.
Poznámka: SDG je zkratkou pro sedmnáct cílů udržitelného rozvoje, jedná se o program OSN s cíli přijatými roku 2015 na následujících patnáct let, tedy do roku 2023. Za cíle si kladou vymýcení chudoby, dosažení genderové rovnosti po celém světě nebo třeba snížení nerovnosti uvnitř zemí i mezi nimi či ochranu oceánů.
Po zveřejnění článku jsme dostali vyjádření církevního právníka Taťány Kuchařové Ronalda Němce: “Mohu potvrdit, že Taťána Kuchařová nikde v žalobě nepíše o dědičnosti homosexuality, či LGBT+. Pokud pan S. žalobu nečetl, chová se neprofesionáln a měl by to být on, kdo by měl odstoupit. Pokud četl, ať poskytne kopii!“
Fotogalerie |