Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Kouzelník Žito je idiotská pohádka s naprosto směšným hrdinou, solí diváci ČT

  Film České televize Kouzelník Žito skončil fiaskem. Nezachránila ho ani herecká esa. | foto: csfd.cz / reprofoto ČT

  Tohle se nepovedlo. Česká televize věnovala hlavní vysílací čas na Štědrý den vlastní pohádce Kouzelník Žito, jenže ta přes všechna očekávání skončila fiaskem. Tlustou čarou se pod něj podepsal především hlavní hrdina Denis Šafařík a skřípal také scénář, který nedokázala zachránit ani řada českých hereckých es. Naštvaní diváci teď spílají České televizi za zkaženou štědrovečerní večeři a na filmovém portálu ČSFD.cz má film jen něco málo přes chabých dvacet procent!

  Takové zklamání si Česká televize za rámeček nedá. Na Kouzelníka Žita se těšily zástupy milovníků českých pohádek, příslibem jim bylo silné herecké obsazení i skutečnost, že se děj inspiroval oblíbenou legendou o kejklíři Žitovi, který svého času žil na dvoře krále Václava IV. A princezna Anna Kadeřávková v rozhovoru pro Magazín MF DNES naznačovala, že film utne nepříznivou sérii posledních let, kdy alespoň ji vánoční pohádky zklamaly.

  Nastal ovšem pravý opak. Kouzelník Žito nejenže se fanouškům nelíbil, ale některé z nich dokonce přímo rozčílil.

  Na facebookové stránce České televize se začala množit silná kritika, která míří především na výkony herců v hlavních rolích. Někteří diváci mluví dokonce o zkažené štědrovečerní večeři!

  Bezpochyby nejvíce zklamal hlavní hrdina Denis Šafařík. Ten sice jakožto sympatický mládenec do role chlapce toužícího konat dobro na první pohled sedí, průšvih ovšem nastal, jakmile ve filmu promluvil.

  Denis Šafařík jako kouzelník Žito

  Žito totiž v Šafaříkově podání za celý film neprojevil jedinou emoci. Mluvil podivně monotónně a snad nikoho z diváků svým projevem nemohl zaujmout. Trochu se zdálo, jako by herce svazovala nervozita a on se na svůj výkon tak moc soustředil, že nebyl absolutně uvolněný.

  Ostatně se není moc čemu divit, pro Šafaříka šlo teprve o druhou filmovou roli. Dosud se objevil pouze ve filmu Věčně tvá nevěrná z letošního února, který je ovšem podle hodnocení filmových fanoušků na portálu ČSFD.cz úplně stejným propadákem jako Kouzelník Žito.

  Hvězdy Žita nespasily

  O poznání lépe se vedlo herečce Anně Kadeřávkové, která má zkušenosti třeba z nováckého seriálu Ulice a role princezny pro ni byla jedním z hereckých snů. Kadeřávkové jako půvabné blondýnce nakonec i sedla, a přestože ani její výkon nedokázal Kouzelníka Žita zrovna nakopnout, někteří diváci ji označují za světlou stránku filmu.

  Anna Kadeřávková jako princezna a Jiřina Bohdalová jako bylinkářka

  Stejně jako Kadeřávková pohádku České televize nezachránila ani řada dalších slibných hereckých jmen. Roli záporáka Neklana alespoň obstojně zvládl Pavel Kříž, nezklamala ani Jiřina Bohdalová jakožto hodná babička bylinkářka. Horší to bylo třeba s čerty.

  Tatiana Vilhelmová jako komtesa, která kouzelníku Žitovi dala kouzelný kámen.

  Nejde ani tak o to, že by roli dvojice pekelníků oblíbení, zkušení a kvalitní herci Pavel Liška s Tatianou Vilhelmovou nezvládli. Horší je utkvělá představa snad všech českých pohádkových režisérů, že čert musí být zákonitě směšný šišlající klaun balancující na hranici mentální retardace.

  Jediným plusovým bodem byly scény, kdy se Vilhelmová jako pekelná komtesa vydala za Žitem na zemský povrch. Právě tak by měly postavy pekelníků vypadat, zkrátka po vzoru Lucifera Karla Heřmánka z pohádky S čerty nejsou žerty.

  Nevtipná komedie

  Nebylo by ale fér neúspěch filmu házet jen na bedra herců. Divákům vadí i samotný scénář, podle některých chybí přímější dějová linka, film je zdlouhavý a zbytečně natahovaný.

  Ačkoliv by známé legendě o záhadném kejklíři Žitovi klidně a zřejmě i více slušelo o něco vážnější pojetí, režisér Zdeněk Zelenka film celkově uchopil hlavně jako pohádkovou komedii. Jenže příliš humoru si divák neužije. Navíc se zdá, jako by si Zelenka nebyl jist, zdá má mít Kouzelník Žito muzikálové prvky, či ne: chvíli se text rýmuje, chvíli ne, občas se zazpívá, po většinu času ale postavy mluví normálně.

  „Chybí přímočará linka, tím rozkošacením zbytečně narostla stopáž. To, že to má být komedie, jsem se dověděla až z profilu. Pohádka nemusí být zároveň komedií, ale když už jí má být, čekám nějaké komické figury, komické situace a komické dialogy. Nic z toho se bohužel nekonalo. Pobavila mě čertovská televize, ale nezasmála jsem se ani jednou. Na rozdíl od ostatních mě zaujaly zpěvy, nevadilo mi moderní zpracování, ale spíš to, že nebyly dostatečně zakomponovány do celé pohádky. Možná by se pohádka ujala lépe jako muzikál,“ zamýšlí se třeba jedna z divaček na serveru ČSFD.cz, kde se pohádka pohybuje těsně nad hlubokou propastí dvaceti procent.

  Kouzelníka Žita si tedy Česká televize rozhodně za rámeček nedá. Útěchou jí může být, že se – i když jen sporadicky – objevují alespoň trochu pochvalné komentáře. A že ti nejmenší diváci se s nápaditými kouzly, kterými Žito trestá hříšníky, i přes nevalné herecké výkony a scénář spokojí.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 12:56 středa 24. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   647
  • Super
   228
  • Tvl
   58
  • Haha
   52
  • Cože
   31
  • Sladký
   25