Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Bouře před Korunou: Karel že se mnou chtěl svrhnout královnu? Co to je za hovadinu, soptí expremiér

  Podle filmařů Koruny měl princ Charles pomýšlet na svržení svojí maminky, královny Alžběty II., z trůnu. Podle okolí nynějšího krále i premiéra Johna Majora je to holý a zraňující výmysl. | foto: Netflix

  Když Netflix vypustil do světa první řadu seriálu The Crown (Koruna), strhl se kolem královské rodiny příjemný poprask a vlna zájmu. Všichni si oblíbili sympaťačku Claire Foy coby mladičkou královnu Alžbětu II. a Matta Smithe v roli divokého, kousavého, ale věrného prince Philipa, načež spousta lidí začala hltat i opravdovou monarchii. Jak série přibývaly, přestalo se nadšeně řešit, zda sama královna a ostatní členové „firmy“ seriál sledují, místo toho se horlivě spekuluje, nakolik je zkreslená realita filmařů poškozuje. Skutečná bouře přichází s pátou řadou, kde má princ Charles usilovat o svržení královny Alžběty.

  Seriál, který si zakládá na pokud možno co nejreálnějším vyobrazení skutečnosti, se pustil do hodně divoké sci-fi linky.

  Pátá série začíná rokem 1991, kdy se horlivě debatovalo o budoucnosti monarchie a Charlesově ústavní roli. Podle filmařů chtěl tehdy třiačtyřicetiletý princ z Walesu využít situace ve svůj prospěch.

  Na soukromé audienci u tehdejšího premiéra Johna Majora měl podle scénáře filmařů Charles poukazovat na průzkum v novinách, podle něhož byl toho času populárnější než sama královna.

  Míní také, že jeho matka opakuje stejné chyby jako v minulosti královna Viktorie, a dokonce naznačuje, že by podle něj měla královská rodina následovat příklad Konzervativní strany, která se jen rok předtím zbavila Margaret Thatcherové a nahradila ji právě mladším Majorem.

  Dominic West jako princ Karel a Johnny Lee Mille jako sir John Major

  „Co dělá Konzervativní stranu úspěšnou volební silou? Její instinkt pro obnovu a také ochotu uvolnit místo někomu mladšímu,“ říká Charles v Koruně.

  Co to je, proboha, za blbost?

  Interpretace štábu zvedla ze židle všechny, kdo mají s královskou co do činění.

  Královští experti a blízcí přátelé krále Karla doslova mluví o tom, že vyobrazení nového panovníka jakožto neloajálního intrikáře s myšlenkami na svržení vlastní matky z trůnu jsou snůškou falešných, nespravedlivých a hluboce zraňujících nesmyslů, tím spíše, že pátá série vyjde skoro na den přesně pouhé dva měsíce po smrti královny Alžběty.

  Někteří dokonce oprášili starou kampaň serveru Mail on Sunday, která vyzývá Netflix, aby před každým dílem upozornil, že se jedná o fikci, nikoliv o realitu. Jiní rovnou vyzývají diváky, aby pátou sérii bojkotovali.

  „Koruna je od začátku plná nesmyslů, ale tohle je nesmysl na chůdách,“ kroutí hlavou známý britský zprávař a králův přítel Jonathan Dimbleby.

  Imelda Staunton a Jonathan Pryce jako královna Alžběta II. a princ Philip

  „To vyobrazení události je pobuřující a zcela smyšlené. Tento seriál významně poškozuje lidské vnímání historie a královské rodiny. Od počátku je plný zákeřných lží, ale tohle už je vyloženě za hranicí,“ přidává se královská expertka Sally Bedellová Smithová.

  Vůbec nejpikantnější je ale vyjádření samotného aktéra údajného rozhovoru o budoucnosti královny Alžběty, tedy expremiéra Johna Majora. Toho úryvek z prvního dílu natolik šokoval, že zveřejnil rozsáhlé vyjádření o tom, že si filmaři scénu od A do Z vymysleli a ani se neobtěžovali ho oslovit, aby si cokoliv ověřili.

  „Sir John se seriálem The Crown žádným způsobem nespolupracoval. Ani se na něj nikdy neobrátili, aby ověřili fakta či jakýkoliv materiál scénáře v této nebo jiné sérii. Jak jistě víte, diskuze mezi panovníkem a ministerským předsedou jsou zcela soukromé a pro sira Johna takovými vždy zůstanou. Ale žádná ze scén, které seriál zobrazuje, není v žádném případě přesná. Je to fikce, čistá a obyčejná,“ stojí v prohlášení, které vydala Majorova kancelář.

  Princ Charles s rodinou v páté sérii Koruny

  „Mezi sirem Johnem a tehdejším princem z Walesu nikdy neproběhla žádná diskuse o jakékoliv možné abdikaci zesnulé královny Alžběty II. a ani tehdejší princ z Walesu (nebo sir John) takové nepravděpodobné a nevhodné téma nikdy nenastolil,“ píše se dále ve stanovisku, které za nesmysl označuje i scény, v nichž se Major, ve skutečnosti velký monarchista, baví o královské rodině kriticky se svou manželkou Normou.

  „Pokud tedy budou scény, které popisujete, vysílány, nemělo by se na ně pohlížet jako na nic jiného než na škodlivou a zákeřnou fikci,“ vzkázal sir John Major filmařům Netflixu.

  John Major s královnou Alžbětou II.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 18:30 úterý 14. února 2023. Anketa je uzavřena.

  • Super
   7
  • Haha
   7
  • Trapas
   7
  • Cože
   5
  • Sladký
   4
  • Tvl
   4