Pondělí 10. srpna 2020, svátek má Vavřinec
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Prodej alkoholu láme rekordy, Slezáček abstinuje a kutí: Letní kuchyni má luxusní!

  Karanténu a nouzový stav Bořek Slezáček snáší celkem bez obtíží. Navíc má výhodu, že se zabaví i bez alkoholu. Nedávno dokončil letní kuchyni. | foto: Koláž Expres.cz

  Tržby za alkoholické nápoje během druhého březnového týdne v Česku meziročně rostly skoro o 30 procent, podobně sortiment trvanlivých potravin a drogerie. Řada lidí má za to, že s lahví v ruce jsou nouzový stav i karanténa snesitelnější, člověku prý čas lépe uteče. To Bořek Slezáček, který se alkoholu léta nedotkl, si našel jinou zábavu. Stal se z něj domácí kutil!

  Zavřené hospody, restaurace a bary i absence všelidových pijatik a festivalů tuzemské pijany donutily se pořádně předzásobit v obchodech. Ze skupiny tvrdého alkoholu se v uvedené době dařilo hlavně vodce a whisky, jejichž obrat se vyšvihl o 30 procent.

  Zahanbit se „nenechaly“ ani konzumní lihoviny s růstem téměř 40 procent, menšinová kategorie ginu meziročně vzrostla dokonce o dvě třetiny. Stoupla i útrata za pivo a víno, v uvedených březnových týdnech zhruba o 15 procent.

  Fakt, že Češi berou sekci alkoholu v supermarketech i večerkách útokem, nechává Bořka Slezáčka úplně v klidu. Svoje si odpil a před lety pití pověsil na hřebík. A doufá, že jednou provždy, i když ví, že vyhráno nemá nikdy.

  „Nikdy nejste úplně v pohodě. Musíte být stále ve střehu. Platí to ve všem. Jak si myslíte, že máte vyhráno, je zle. To vždycky dostanete gól. Občas se chodím ukázat svojí doktorce, které vděčím za mnohé,“ přiznal před časem Expresu herec a moderátor pořadu Shaker na Óčko Star. 

  Právě hřebíky a jim „podobné“ chytily Slezáčka mnohem víc, a tak někdejší pařmen teď energii a čas věnuje úplně jiným činnostem než vysedávání v mokré čtvrti. Kde by ostatně teď kvůli koronaviru beztak nemohl vysedávat.

  „Karanténní výstavba altánu s letní kuchyní ukončena. Dovolte mi se pochlubit, že cihlovou podlahu jsem vytvořil vlastnoručně a naprosto sám. Byl jsem různými úskoky a výhrůžkami donucen mou spolubydlící. Ze msty jsem ji udělal úplně křivou,“ pochlubil se na sociální síti.

  „Spolubydlící řekla, že to nevadí, a stůl i komodu podložila. V normální rodině se stačí dvakrát neosvědčit a máte klid. Ne tak u nás. No nic, musím jít zmlátit děti a vyvenčit čokla. Tak zase někdy,“ zavtipkoval Bořek na adresu manželky Žanety a synů Kolji a Andreje, které samozřejmě nebije.

  Bořek Slezáček není jediný, kdo karantény a pěkného počasí využil k pracím v domě a na pozemku. Úklidové práce chtě nechtě zlákaly mnoho Čechů, a tak se člověk nestačí divit, jak dvorky i zahrady prokoukly, podobně jako balkony a lodžie.

  Člověk přijde na jiné myšlenky, nehledě na to, že jarní úklid stejně plánoval. A pokud ne, alespoň se zabavil. 

  Po takovém výkonu si Češi, vyjma Bořka a ostatních abstinujících, pivo, víno nebo něco ostřejšího jistě zaslouží. I když by odborník na závislosti Karel Nešpor zdvihl varovný prst a pravil, že alkohol není odměna a neměl by tak být vnímán, je to pořád lepší, než se ráno probudit a pít celý den, aniž by člověk dělal cokoli jiného.

  „Z více zdrojů je zřejmé, že současná situace vedla k vyšší spotřebě alkoholu. Ono je to bohužel i klinicky snadno zdůvodnitelné. Jak z hlediska řešení úzkostí a strachu, tak z hlediska obvyklé strategie užívání alkoholu za účelem pozitivní změny nálady. Jsme svědky toho, že lidé k alkoholu nyní tíhnou více než v běžné situaci,“ popsal Novinkám přednosta Kliniky adiktologie VFN Michal Miovský.

  Fotogalerie

  Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

  Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

  Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

  Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

  Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

  Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 10. srpna 2020, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz