Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Karel Roden dotočil film o promlčené vraždě. Stojí za ním malý zázrak a úspěšný režisér

  Karel Roden ve filmu Promlčeno | foto: Promlčeno

  Trestný čin a jeho promlčení, to je jedno z největších společenských témat. Měl by být po dvaceti letech prominut spáchaný zločin třeba i brutálním vrahům nebo pedofilům? Palčivou otázku otevře v chystaném filmu Promlčeno režisér Robert Sedláček, kterého v roce 2014 ocenil dokonce i prezident Miloš Zeman. Snímek s hvězdným Karlem Rodenem v hlavní roli byl dotočen, teď přijde řada na postprodukci a v kinech ho lidé uvidí příští rok.

  „Natočili jsme kvalitní film a jsem vděčný všem hercům, že náročné natáčení zvládli. To se nedá ani nařídit, ani zrežírovat, to se musí prostě stát,“ říká režisér Sedláček.

  Ten prý při natáčení zažil malý zázrak. Zatímco většina tuzemských filmových projektů pod náporem pandemie koronaviru kolabovala, Sedláčkovi vše šlo jako po másle. Herci jako Karel Roden, Vilma Cibulková a Igor Bareš, ale i talentované herečky Barbora Bočková a Denisa Barešová pod jeho taktovkou podali obdivuhodné výkony.

  Po několika letech vznikla v Česku celovečerní kriminálka, která je plná napětí, dramatických zvratů a úžasných hereckých výkonů.

  Jak bylo již na začátku naznačeno, snímek Promlčeno svým tématem otevírá rozporuplnou otázku promlčených, tedy „odpuštěných“ trestných činů a jejich dopadu na životy pozůstalých.

  Karel Roden během natáčení Promlčena.

  Karel Roden během natáčení Promlčena

  „Film Promlčeno má pro mě dvojí význam. Především jde o umění a současně můžeme díky umění otevřít společenskou otázku. Bylo vidět nejen na hercích, ale i tvůrcích snímku, že je tento přesah naplňuje a herce inspiruje k tomu podat vynikající výkony,“ konstatuje producent Jiří Tuček ze společnosti DonArt production.

  „Zajímavá zápletka se bude divákům určitě líbit a budou z kina odcházet se silným emocionálním zážitkem,“ doplňuje Vladimír Kratina, který ztvárnil jednu z hlavních postav.

  Ve filmu Promlčeno si zahraje i Vladimír Kratina.

  Ve filmu Promlčeno si zahraje i Vladimír Kratina.

  V Česku v současné době zůstávají desítky vražd z minulosti neobjasněny. A i když je pachatel dopaden, jak se i loni stalo ve dvou případech, nehrozí mu žádný trest. 

  „Zachytit a umělecky zpracovat tohle téma je zcela namístě, když si vezmeme, že Česká republika patří vedle Rumunska mezi státy s nejkratší dobou promlčení závažných trestných činů,“ vysvětluje Igor Bareš, jenž skutečně na plátně zazáří. Zároveň dodává, že není pro to, aby se za vším, zvláště jde-li o vážné zločiny, udělala tlustá čára a začali jsme znovu.

  Natáčení filmu Promlčeno

  Natáčení filmu Promlčeno

  „Není zločin jako zločin a nemůžeme házet do jednoho pytle například plánovanou vraždu a zabití v sebeobraně. Byla bych ale ráda, kdyby se otázka viny a trestu díky našemu filmu znovu otevřela,“ přeje si herečka Vilma Cibulková.

  O filmu:

  Snímek režiséra Roberta Sedláčka sugestivním způsobem popisuje vyvrcholení vnitřního boje a dlouholeté cesty hlavního hrdiny, jehož ve filmu ztvárňuje Karel Roden. Jeho hereckým protipólem v tomto příběhu je talentovaná Barbora Bočková, která ve své komplikované roli stráví většinu času před kamerou ve studiu rádia.

  Barbora Bočková v roli hlasatelky rádia

  Barbora Bočková v roli hlasatelky rádia

  Vladimír Kratina spolu s Karlem Jirákem si užijí natáčení na policejní stanici, zatímco Vilma Cibulková s Denisou Barešovou se představí jako matka s dcerou, jejichž životy se rázem obrátí vzhůru nohama.

  Vilma Cibulková se konečně vrací na stříbrné plátno ve snímku, kde půjde o...

  Vilma Cibulková se konečně vrací na stříbrné plátno ve snímku, kde půjde o promlčené vraždy.

  Ve studiu se coby moderátorský kolega Barbory Bočkové představí Michal Holán a mezi hosty vysílání Tomáš Břínek (TMBK). V roli zprostředkovatele důležitých zpráv diváci uvidí populárního youtubera Vladimíra Kadlece (Vláďa Videos).

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

  Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

  Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

  Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

  Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

  Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  Komentáře
  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz