Úterý 26. května 2020, svátek má Filip
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Antabus jako lék na koronavirus. Duškův pořad vidělo půl milionu lidí, teď ho zakázali

  O koronaviru si v Divadle Kampa povídali (zleva) Pjér la Šé’z, Jaroslav Dušek a Milan Calábek. | foto: Autor: Youtube/Gosha TV

  Herec Jaroslav Dušek si do svého pořadu Duše K pozval léčitele a zakladatele ezoterického centra Mandala Milana Calábka a jako téma večera zvolili koronavirus. Na tom by vzhledem k současné situaci nebylo vůbec nic zvláštního, kdyby v pořadu nezaznělo doporučení, jak s koronavirem bojovat. Jedním ze zázračných léků měl být antabus, který se používá pro léčbu závislosti na alkoholu, a glukonát měďnatý. Proti těmto radám se ozvalo samotné Ministerstvo zdravotnictví a video bylo nakonec z YouTube smazáno. Na internetu ho však lidé hledají stále.

  Oblíbený a úspěšný herec Jaroslav Dušek se před kamerami ukazuje stále méně a je to škoda, protože v temném seriálu Pustina ukázal, že řemeslo ještě stále nezapomněl.

  Dnes už však Dušek věnuje svůj čas především svým divadelním představením a pořadu Duše K, kam si často zve své kamarády a známé ze světa ezoteriky. Naposledy dal prostor léčiteli Milanu Calábkovi a bylo z toho pořádné pozdvižení.

  „Ráno si vezmeš antabus, odpoledne nebo k večeru glukonát měďnatý, případně zinečnatý. Tato látka působí na jeden bod, na nakaženou buňku, která spáchá sebevraždu. Virus v ní zanikne, nemůže se replikovat. To je jeden ze způsobů, jak by se šlo s virem vyrovnat. Kdyby jim to lékař předepsal, během pěti dnů by se vidělo, že virus tam není,“ řekl Calábek, který má, jak vidno, v boji s nakažlivým virem jasno.

  Podobně jasno měl Milan Calábek v minulosti také u dalších problémů lidstva. Parkinsona, alzheimera, rakovinu nebo cukrovku radil léčit pomocí přírodních látek. Opakovaně tak získával „ocenění“ Bludný balvan, jež Český klub skeptiků Sisyfos rozdává lidem, kteří hlásají vědecky zcela nepodložené a často lidem škodlivé informace.

  Antabus v řadě studií prokázal svůj vliv na rakovinná onemocnění, ale používat ho jako lék na covid-19 je podle odborníků scestné a zcela neověřené.

  „Covid není rakovina a jako člověk, který mnoho let podrobně sleduje vědecké články o účinnosti antabusu proti různým nemocem, nemohu říci, že bych si myslel, že by antabus mohl být schopen léčit nějaké virové onemocnění. Ani nedávno spuštěné nadšení pro léčbu lymské boreliózy antabusem mi nepřijde nijak přesvědčivé,“ napsal v reakci na pořad Jaroslava Duška český biochemik a publicista Boris Cvek.

  24.března 2020 v 22:19, příspěvek archivován: 30.března 2020 v 15:21

  @lukas_prchal Zkousel jsem na ty mamlasy koukat, ale nedalo se to vydržet. Neuvěřitelné.

  25.března 2020 v 09:21, příspěvek archivován: 30.března 2020 v 15:21

  @BuriJanek @lukas_prchal Dušek je v tom vinně, on tyhle věci hlásá a propaguje. Stačí se podívat na libovolný rozhovor, kde je on hostem-DVTV, Radiožurnál atd.

  Záznam pořadu byl z YouTube po vlně kritiky smazán. Vyjádřila se k němu také redaktorka České televize Darina Vymětalíková. S tou souhlasili i další lidé, kteří podobné pseudovědecké rady odmítají s tím, že nakonec mohou způsobit více škody než užitku.

  Calábek si z kritiky mnohých vůbec nic nedělá a naopak si stojí za svým. V rozhovoru na Frekvenci 1 řekl, že nechápe, proč byl za svá slova cenzurován.

  „Existuje vůbec něco, co bylo během tří měsíců vědecky dokázáno? Dokonce ani ten remdesivir,“ hájí se léčitel.

  Záznam pořadu je možné zhlédnout ZDE. Jaký je váš názor na tuto debatu?

  Fotogalerie

  Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

  Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

  Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

  Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

  Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

  Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Úterý 26. května 2020, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz