Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Ondřej Suchý o kampani Zachraň dědka: Je to vulgární a fotka s koblihou trapná, berte na nás ohled!

  Spisovatel, novinář a moderátor Ondřej Suchý (74) je na sociální síti jedním z nejhlasitějších kritiků kampaně Zachraň dědka, zachraň bábu, respektive díky jeho komentářům se o této aktivitě začalo mluvit. Zprvu bohulibý nápad jakkoliv pomoci seniorům během koronavirové pandemie a stavu nouze se setkává s odporem kvůli svému názvu.

  Kdysi dávno byla jedna kampaň, která se jmenovala Přemluv bábu, ve videu vystupovali v roce 2010 herci Jiří Mádl a Martha Issová, kteří měli „přemluvit bábu a dědka, aby nevolili levici“.

  Když pomineme to, že nikdo na světě nemá právo vám mluvit do toho, koho budete volit a proč, kritizovaná kampaň dokonce přidrzle dávala najevo, že mladí vědí přesně, co mají jejich prarodiče dělat, nadto stavěla na neuctivém oslovení.

  Zdá se, že se z toho nikdo nepoučil. Jiří Mádl nyní ve stavu nouze, v níž se Česká republika nachází, rozjel kampaň na pomoc seniorům, která je z nějakých záhadných důvodů pojmenována Zachraň dědka, zachraň bábu, čímž odkazuje na tehdejší předvolební kampaň. Tedy záhadné jsou ty důvody v tom, proč byla vůči seniorům opět použita arogantní nadřazenost a neúcta.

  „Cílem kampaně je vyzvat všechny k vzájemné pomoci,“ popsal svůj záměr Jiří Mádl a představil webové stránky Pomoc sousedům. Potud je to vše dobré a jistě by se nic nestalo, kdyby to zůstalo i s takovým názvem. Nicméně čím víc začala kampaň pod heslem Zachraň dědka, zachraň bábu rezonovat sociálními sítěmi, tím více si jí začali všímat i ti, kterým má pomáhat.

  „Slogan Zachraň bábu, zachraň dědka je něco tak urážlivého, že to nějak nedokážu strávit. Volaly někdy děti na babičku bábo nebo na dědečka dědku? Takhle se dnes oslovují prarodiče? Myslím, že je to zarmucující. Ale to je asi tak všechno, co k tomu dodat,“ napsal k tomu na svůj Facebook spisovatel Ondřej Suchý a hned se mu pod statusem rojily souhlasné komentáře.

  „Vy mladší, berte ohled na nás, babičky a dědečky, kteří mezi vámi stále ještě žijí,“ apeluje Suchý na základy slušného vychování.

  Jiří Mádl se navíc na svůj oficiální Facebook vyfotil s koblihou v ústech namísto roušky a dodal k tomu slogan Ano, bude líp, což je předvolení heslo hnutí ANO. Moc parády s tím ale nenadělal. Za tento projev si vysloužil velkou kritiku a měl by co dělat, kdyby chtěl všechny ty nesouhlasné komentáře učíst.

  Jiří Mádl si dal koblihu přes obličej, jako by tím snad chtěl říct, že za dnešní situaci mohou ohrožení senioři, kteří jsou voliči ANO.

  Pokud to Jiří Mádl, tvář kampaně pomáhající seniorům, nechápe, hnutí ANO má také voliče mezi seniory a někteří mohou dostat pocit, že za současnou situaci stavu nouze a omezení pohybu a nutnosti nosit roušky jsou odpovědní oni tím, komu se rozhodli ve svobodných volbách dát svůj svobodný hlas.

  Nelíbí se to ani těm, kteří mají jiné volební preference.

  Rozhovor s Ondřejem Suchým

  Pane Suchý, jak jste se o této kampani dozvěděl?

  Z internetu, kde denně sleduji vývoj událostí u nás i ve světě.

  Co vám vadí na sloganu Zachraň dědka, zachraň bábu?

  Vulgárnost. Co by asi tak bába řekla, kdyby viděla v tom klipu (Přemluv bábu, v čase 1:25), jak si pan Mádl s paní Issovou „vtipně“ spletli příjmení spisovatele Milana Kundery s dámským přirozením? Bába by se třeba zasmála, babička sotva.

  Čím si vysvětlujete, že byl zvolený takový slogan? Proč si myslíte, že neváhají takto nazývat seniory zrovna v době, kdy o ně máme nejvíce pečovat?

  Nejsem příslušníkem jejich generace, takže nevím. Vím jen, že to, co doporučují, jsem už slyšel mnohem dřív, jindy a jinde z různých míst.

  Co se vám vybaví, když se řeknou slova bába a dědek?

  Pohádky, které nám četli rodiče, když jsme byli dětmi. Budiž, vynechám pány, což je například pohádka Zasadil dědek řepu, ale bába v pohádkách, pokud nebyla zrovna hodnou kořenářkou, nebývala obvykle kladnou postavou. A baba? Znal jsem pouze zlou ježibabu anebo babu Jagu. A také se u nás doma četla Babička Boženy Němcové, a nikoliv Bába Boženy Němcové.

  Viděl jste předchozí kampaň Přemluv bábu?

  Viděl a neoslovila mě z podobných důvodů. Nepovažuji se za dementního starce, který má být přemlouván.

  Co si myslíte o tom, že vám o generaci mladší lidé radí, koho byste měl volit?

  Viz předchozí odpověď.

  Oslovila vás někdy vaše vnoučata dědku? Dokážete si představit, že by takto s vámi někdo mluvil?

  Naštěstí ne.

  Jiří Mádl, tvář kampaně Zachraň dědka, si dal na Facebook fotku s koblihou v ústech namísto roušky a napsal si k tomu Ano, bude líp. Jak to na vás působí?

  Působí to na mě trapně. Vychází z toho jen ta chytristika využít pro politickou propagandu chvíle, kdy lidé zmatkují a mají jiné starosti. Ale je to věc mladých, ať si to mladí přeberou, jak chtějí, já byl v mládí taky chytrej.

  Co byste navrhoval, aby se na kampani Zachraň dědka změnilo?

  Aby šlo o vlídnou prosbu vrstevníků k vrstevníkům. Ale nenavrhuji nic, jen odpovídám na vaši otázku, co by konkrétně mě jako příslušníka staré generace na takové kampani zaujalo.

  Jste v nejrizikovější skupině seniorů nad 65 let, kampaň tedy míříímo na vás. Urážís to osobně?

  No, že by mi to v mých téměř pětasedmdesáti lichotilo, to nemohu říct.

  Jaká jsou vaše doporučení pro mladé lidi, jak by se v této době měli chovat k seniorům?

  Stačila by pozornost a vlídnost.

  Jste nyní u sebe doma v přírodě, máte nějaký plán, jak přečkat toto nejhorší období?

  Žiju si tak, jak jsem se rozhodl žít na konci roku 2018. Rozloučil jsem se s rozhlasem, televizí a veřejnými besedami a rozhodl jsem se věnovat pouze psaní zajímavostí a životních příběhů zapomínaných osobností filmu, hudby, divadla a kabaretů dob byvších. Těší mě reakce, jaké mám na své články v časopisech Retro nebo Rytmus života, stejně tak na reakce lidí, kteří si od loňska zvykli sledovat můj seriál Minuty Ondřeje Suchého na YouTube. A píšu také novou knížku, zatímco moje žena Johana kutá na zahrádce za dohledu našeho pidipejska Lupina. O zásoby v kuchyni se starám já a vždy s předstihem, takže nestrádáme.

  Váš bratr Jiří Suchý (88) je také v ohrožené skupině, voláte si a „drbete“ o aktuálním dění?

  Voláme si obden, ale jen proto, abychom se navzájem ujistili, že nám slouží zdraví adekvátně věku.

  Ondřej Suchý s bratrem Jiřím

  Líbí se vám nápad České televize zavést od pondělí speciální vysílání pro seniory?

  Ten nápad mohl přijít už o nějaký rok dřív. A jeho realizace se mi bude líbit nebo nelíbit teprve až se seznámím s obsahem programu.

  Co byste babičkám a dědečkům poradil právě teď, aby byli v pohodě a nebyli ve stresu?

  Aby se například nevynervovali z toho, kdyby je někdo oslovil bábo nebo dědku.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:57 pátek 17. července 2020. Anketa je uzavřena.

  • Super
   730
  • Trapas
   52
  • Sladký
   36
  • Cože
   33
  • Haha
   31
  • Tvl
   31