Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Osud Josefa Vinkláře z Chalupářů: „Na ženy jsem zlý,“ přiznal kdysi. Komu ublížil nejvíce?

  Josef Vinklář byl sice bravurní herec, v osobním životě si však příliš dobře...

  Josef Vinklář byl sice bravurní herec, v osobním životě si však příliš dobře nevedl. | foto: Koláž Expres/Profimedia/Filmové studio Barrandov

  Ve filmovém průmyslu dosáhl vrcholu, mimo kameru byl však nepoučitelný sólista a záletník. Svou ženu psychicky doslova mučil, ve svůj prospěch byl ochoten jít přes mrtvoly, choval se nadutě, pil a donášel komunistům. Takový byl představitel taxikáře Aloise z Chalupářů Josef Vinklář.

  Josef Vinklář, kterého proslavilo nespočet rolí v mnoha českých filmech, byl geniální herec, v osobním životě však nedokázal potlačit své negativní povahové rysy a svým temperamentem ublížil nejednomu člověku.

  Vinklář v pohádce z roku 1956 Hrátky s čertem.

  Byl třikrát ženatý, z toho dvakrát s herečkou a spisovatelkou Ivankou Devátou (80). Když si rozvedeného herce však brala poprvé, netušila, jaká dramata ji s ním v životě čekají.

  Josef si žil totiž bohémským životem bez ohledu na ostatní.

  Ivanka Devátá se za Vinkláře provdala hned dvakrát.

  „Pepík byl dobrý, ale jak se napil, musel mít ženské. Já už jsem na tom byla pak byla hrozně mizerně, celé noci jsem bděla a poslouchala výtah, jestli nejede. Manžel pak přišel, vyspinkal se a já pořád jen hákovala a obstarávala děti. Hubla jsem, chřadla, měla jsem pak už je 49 kilo,“ vzpomínala spisovatelka v pořadu 13. komnata na léta prožitá s Vinklářem.

  Soužití s Vinklářem Ivance hodně dalo, ale také vzalo.

  „Třeba když jsme měli jet v pátek na chalupu, my měli připravený tašky, děti byly v pozoru, čekali jsme na něj a on si prostě přišel až v neděli večer. Nebo jsem měla divadelní představení, kojence doma a on prostě nepřišel, aby mě vystřídal, i když tak bylo dohodnuto. Vždycky mi pak na to řekl jen - Já jsem věděl, že ty to zvládneš. Úplně jsem ztratila svoji vlastní osobnost,“ dodala.

  Sám Ivančin syn přiznal, že situace byla tehdy opravdu vypjatá. Tehdejší herečka to nervově nezvládla a zhroutila se v divadle přímo na pódiu. Skončila v nemocnici a rozhodla se pro rozvod. Když si ale našla partnera, Vinklář žárlil a strašně o ni znovu usiloval.

  Vzala si ho tedy znovu.

  Vinklář v roce 2002.

  Dva roky se snažil a pak však přišly zase milostné avantýry. Ivanka se s ním proto v osmačtyřiceti znovu rozvedla. Byla bolavá, s nervy nadranc, zlomená, téměř bez práce, bez peněz, ale konečně svá a svobodná.

  Ani sám herec se za života netajil tím, že to s ním není v partnerském životě žádný med. Snil o tolerantní ženě, která by ho neobtěžovala otázkami kde byl a kdy přijde: „Ženské to se mnou mají těžké, jsem na ně zlej. Proto je lepší, když jsem sám,“ svěřil se kdysi herec.

  Ani v herecké branži si nevedl zrovna nejlépe. Před kamerou sice exceloval, mezi kolegy však příliš oblíbený nebyl. Chtěl vždy to nejlepší hlavně pro sebe, nejvyšší honoráře. A o tom, že soudruhům donášel, to věděl snad každý. Jediný, kdo se ho stále zastával a zastává a hovoří o něm jako o kamarádovi, je Jiřina Bohdalová. Ta vyšla v životě s každým, s kým bylo potřeba. Ale Pepa Vinklář měl dvě vlastnosti – jako herec byl skvělý, jako člověk byl hodně mizerný, kromě toho, že se i rád hodně napil...“ svěřila se před časem webu Bleskove.cz jedna z jeho bývalých hereckých kolegyň, která zároveň dodala, že arogantnějšího a nadutějšího chlapa asi nezažila.

  Jednou z mála hereček, se kterou Vinklář pěstoval dobré vztahy, byla Jiřina Bohdalová.

  Jako bezcharakterního podrazáka ho pak vykreslila pro Rytmus života spisovatelka Miroslava Besserová, jejímuž manželovi měl Pepa prý za pomoci lstí a podlostí krást role: „Když mého manžela František Vláčil obsadil do ‘Hadího jedu‘, Pepa režiséra v klubu opil a původně Mílovu roli si domluvil pro sebe. Zahrál ji dobře, ale vůbec nechápu, proč tak výborný herec tohle dělal,“ uvedla manželka zesnulého herce Viléma Bessera.

  Vinklář zemřel 18. září 2007 na rakovinu plic v nemocnici Na Homolce.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 20:00 úterý 28. února 2017. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   28
  • Super
   27
  • Cože
   21
  • Tvl
   20
  • Sladký
   14
  • Haha
   10