Zemřel nejslavnější „polda v důchodu“, John Mahoney ze seriálu Frasier

John Mahoney jako otec dvou psychiatrů. | foto: Profimedia.cz

Je to jeden z těch sitcomů, které se i po své derniéře točí na televizních obrazovkách neustále dokola a i po těch letech je u publika pořád oblíben. Fraiser, sitcom o dvou bratrech-psychiatrech a jejich otci, policistovi v důchodu, o nějž pečuje svérázná ošetřovatelka, patří k tomu nejlepšímu, co televize kdy vyprodukovala. Není proto divu, že zpráva o úmrtí jedné z hlavních postav se dostala na přední strany nejen společenských rubrik. John Mahoney, jenž hrál Martina Cranea, v neděli zemřel po krátké nemoci ve věku 77 let.

Kdo byl vlastně John Mahoney, jehož proslavila jedenáctiletá role policisty v důchodu v sitcomu Frasier? Diváci televizních obrazovek ho znají moc dobře, ale většinou jen podle jména, jímž se proslavil – Martin Crane.

Postřelený policista ze Seattlu, vdovec, který musí chodit o holi a jenž se nastěhuje ke svému synovi, rozhlasovému psychiatrovi Frasierovi, je jednou z hlavních postav sitcomu, který dal světu nejdéle žijící televizní roli – psychiatra Frasiera Cranea, jehož hrál přes dvacet let americký herec Kelsey Grammer (62).

Frasier je nejdéle žijcí postavou na televizních obrazovkách, Kelsey Grammer ho...

Frasier je nejdéle žijící postavou na televizních obrazovkách, Kelsey Grammer ho hrál přes dvacet let.

Ten byl také jedním z prvních, kdo oznámili světu úmrtí Johna Mahoneyho, původně britského herce, jenž dožil většinu života ve Spojených státech. Dá se říct, že tam udělal kariéru a i vlastně neudělal. Martin Crane je jeho nejznámější rolí, přestože se objevoval v mnoha filmech a dalších seriálech, divákům se zapsal jen tímto jedním seriálem.

Možná i proto, že v roli Martina Cranea dokázal zúročit i svůj vlastní nejednoduchý život. Invalidní otec dvou snobských bratrů-psychiatrů Fraisera a Nilese je na rozdíl od nich vždy nohama na zemi, přemýšlí selským rozumem, neodpustí si pichlavou ironii a s nadhledem získaným životními zkušenostmi glosuje jejich komicky namyšlené chování. Martin Crane získal disciplínu a zkušenosti jako policista, skutečný John Mahoney si prošel vojenskou službou, to ale hlavně proto, aby uspíšil získání amerického občanství.

John Mahoney zemřel v 77 letech.

John Mahoney zemřel v 77 letech. Měl několik známostí, ale nikdy se neoženil.

Je to totiž původem Brit, narodil se v Blackpoolu a poté žil v Manchesteru, odkud odešel v dospělosti do USA. Není bez zajímavosti, že jeho seriálová ošetřovatelka Daphne pochází z Manchesteru, ovšem po britském přízvuku není u Mahoneyho v seriálu ani stopy.

Martina Cranea hrál Mahoney jedenáct let, od roku 1993 do roku 2004, za svou roli byl nominován na ceny Emmy i Zlaté glóby, po skončení seriálu se mu už ale nepovedlo získat podobně výraznou roli.

Frasier

Sitcom Frasier je jedním z nejdéle vysílaných seriálů, pracuje s postavou psychiatra Frasiera Cranea. Ta se poprvé objevila v sitcomu Cheers jako vedlejší role. Frasier žil tehdy v Bostonu se svou ženou Lilith, též psychiatričkou. Manželé se rozvedli a Frasier Crane dostal nabídku dělat rozhlasového psychiatra v Seattlu, odkud pochází a kde má otce a bratra.

Stěhuje se tedy zpět do Seattlu a do svého luxusní apartmá si nastěhuje svého otce Martina Cranea, policistu v invalidním důchodu. Martin byl ve službě postřelen do kyčle, musí chodit o holi a rehabilitovat, Frasier proto najímá na stálou péči britskou ošetřovatelku Daphne Moonovou, která se do apartmá nastěhuje. Do ní se zamiluje Frasierův mladší bratr Niles Crane, též psychiatr se soukromou praxí, jenž s Frasierem soupeří úplně ve všem.

Frasier staví na komice v rozdílu povah obou bratrů a jejich otce, kdy Martin Crane je spíše lidová postava, člověk se selským rozumem, zatímco bratři-psychiatři jsou výstavkou snobského chování. Jejich otec vystupuje jako tvrdohlavý mentor, který musí často svoje „kluky“ srovnat do latě.

Frasier je jedním z mála sitcomů, u něhož se diváci shodují v tom, že český dabing, jemuž vévodí Igor Bareš jako Frasier Crane, je lepší než originální znění.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:02 6. června 2018. Anketa je uzavřena.

 • Cože
  8
 • Super
  7
 • Haha
  4
 • Sladký
  4
 • Trapas
  3
 • Tvl
  3
Komentáře