Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  Koukalová a Konečný: Naomlouváme se k smrti? Čvančarová měla poslat blbce do háje a tady je proč

  Jitka Čvančarová | foto: MAFRA

  Protože když budeme blbcům pořád uhýbat, staneme se sami blbci.

  Co se tedy stalo? Jitka Čvančarová (42) je jednou z hvězd show Tvoje tvář má známý hlas a vystupovala tam jako americká raperka Cardi B, mimochodem umělkyně s naprosto průměrným hlasem, která se proslavila jako drogově závislá striptérka s nevkusnými polonahými fotkami na Instagramu. Jitka dostala do repertoáru její song I Like It, kde je v textu, bacha, TO SLOVO NIGGA, což je v angličtině nelichotivý slangový výraz pro černochy. 

  Na základě toho začali psát Jitce nějací lidé, kteří pojali podezření, že přesně vědí, jak má svět fungovat, a proto ji obvinili z rasismu, až Čvančarová podlehla tlaku a omluvila se za to, že zpívala text někoho jiného.

  „Ano, máte pravdu. Zpívala jsem píseň s textem tak, jak je v originále od raperky Cardi B. Tak, jak jsem to dostala za úkol. Jsem ten poslední člověk na světě, který by se někoho chtěl dotknout. Tedy ano, v textu to je, ale měla jsem to vypustit! Mrzí mě to, omlouvám se,“ napsala pak na Instagramu.

  Jak vidíte, nestalo se vůbec nic. Takže si to nic pojďme rozebrat, protože je důležité vědět, jak nám tohle nic otravuje životy.

  Hnutí Black Lives Matter, jehož stoupenci jsou hlavně bílí „pokrokáři“, nám vnutilo, že určité obraty, které černoši mezi sebou používají běžně, my nesmíme vypustit z pusy, protože jinak je to urážka. Teď si vezměte situaci, že na Tvář kouká přes milion lidí a nějaký ňouma, co si někde něco přečetl, anglicky rozumí asi jako Babiš slovensky, má pocit, že ze svého obýváku a díky předplacenému internetu zachrání svět, napíše hejt někomu na sociální síť a možná se i hecne a pošle dopis do televize, dostane takový prostor, že se na něj reaguje.

  Ještě před pěti lety by takový komentář zůstal bez reakce a dopis by v podatelně na Barrandově hodili do koše, ale dneska je to tak, že slavná herečka okamžitě vypisuje omluvu a sebeobhajobu, čímž přiznává, že to její chyba a je snad pomalu i rasistka.

  Ke vší úctě k Jitce Čvančarové bychom se divili, kdyby opravdu znala nuance toho textu. Je to taková klasická vymývárna mozku, kde Cardi B používá „trapnoobraty“, jak je strašně skvělá. Rozhodně nečekejte velkou uměleckou hodnotu, zkrátka song ve stylu: „Hej, jsem fakt hustá, bitches, čumte na mě a padejte ze mě na zadek, jak to všem děsně natřu.“ 

  Jitka určitě ve chvíli, kdy si song ve Tváři vylosovala (spíše bychom se měli zabývat otázkou, proč má produkce v nabídce něco tak hloupého) a musela se naučit choreografii, frázování a dýchání, nedumala nad veršem „I like texts from my exes, when they want a second chance, I like proving niggas wrong, I do what they say I can’t“ a nepředstavovala si nebohé černochy.

  Vidíte, my dva běloši jsme napsali slovo nigga, protože bylo součástí umělecké činnosti, a nikdo neumřel, dokonce ani koťátko.

  Čvančarová se nadrtila text, šla na plac a odzpívala, co měla. Pak se stala jako každý z nás jednou začas obětí nějaké sociální bubliny. Někdo vám nasdílí na stránku, že jste rasista, a vy místo toho, abyste to ignorovali, protože tomuhle se nedá ani zasmát, začnete vymýšlet omluvu. Dokonce se do toho musí vložit samotná televize, kdy se Nova musela Jitky zastat, protože jí nějací bezmozci ostře vyhrožovali.

  To prostě nejde, protože kam to až povede? Nejhorší na tom je, že Čvančarová tím dala najevo, že se bojí. Čeho? Nechceme na to ani myslet, ale přemýšlíme, že snad nějakých následků v budoucím angažmá. V době, kdy celebrity bezostyšně politicky vystupují a říkají vám, koho máte volit (což by neměly, protože každý umělec může mít fanoušky z celého voličského spektra a volební preference jsou vždy soukromou záležitostí), se všichni najednou podělali z nějakých ťulpasů, kteří jsou dokonce odhodlaní vám jedním komentářem zničit kariéru.

  Přijede nějaká komise a Jitku zatkne? Nebo si bude muset někde kleknout nebo se snad televize obává, že jí bude sebrána licence amerického formátu? Jsou to věci, u nichž byste si dříve řekli, že to si snad děláte prdel, ale dneska se to bere smrtelně vážně, a jak tak koukáme, nenajde se nikdo, kdo by se tomu postavil.

  Umělecké jezuitství a kádrování, které nemá obdoby ani v 50. letech, přestává mít hranice. Kdo vlastně ustanovil, jaké písničky a v jakém rozsahu můžeme interpretovat a proč? Vy to víte? My totiž ne, takže jestli to víte vy, nebuďte slušní a řekněte jméno.

  Je to tedy tak, že když se teď podíváme například na film Mizerové, nesmíme z toho citovat? Chápeme, že ve Státech mají hysterickou kulturu, ale proč to přebíráme my, to nám hlava nebere. A hlavně nám hlava nebere to, proč na to někdo vůbec reaguje.

  Z její omluvy, která navíc nebyla ani potřeba, je cítit strach a ze strachu nikdy nevzejde nic dobrého. Až si příště vytočí ve Tváři na „kole (ne)štěstí“ Rytmuse s jeho slovy jako cikán, more, gadžo, kurva, co udělá? Co tam bude zpívat? Začne místo toho pípat?

  Celá nigga kauza Jitky Čvančarové nám akorát ukazuje daleko horší jev, a to že jeden moralizující divák má větší moc než celá televize. Jeden divák s hloupým názorem může poslat celý štáb na pranýř, a co hůř, velmi často to ti lidé přijmou a jdou na něj dobrovolně, přičemž vědí, že neudělali nic.

  Je to začátek konce umělecké svobody. Ustupujete blbosti a výsledkem bude jen to, že svět bude o to blbější a stejně tak blbě se i v něm nakonec bude žít.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 4:37 čtvrtek 25. února 2021. Anketa je uzavřena.

  • Super
   1460
  • Trapas
   49
  • Cože
   30
  • Tvl
   30
  • Haha
   29
  • Sladký
   28

  Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

  Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

  Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

  Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

  Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

  Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz