jít naiDNES.cz

Zadostiučinění pro Jiřinu Bohdalovou: Dočká se svých milionů za padělané obrazy

Jiřina Bohdalová může být spokojená, Krajský soud v Praze odsoudil Jaroslava Fröhlicha a jeho manželku Evu za prodej padělaných obrazů. Kromě pocitu zadostiučinění je dokonce možné, že se dočká části peněz, o které byla okradena. Podle rozhodnutí soudu jí Fröhlich musí zaplatit 1,5 milionu korun.

Herečka Jiřina Bohdalová se v pondělí ráno dostavila ke Krajskému soudu v Praze, osobně si chtěla vyslechnout rozsudek nad Jaroslavem Fröhlichem, jeho manželkou a Milanem Trokanem, kteří ji měli připravit o 5,5 milionu korun.

Dohromady přitom podle obžaloby měli různým lidem prodat padělané obrazy za více než 30 milionů korun a další padělky v hodnotě zhruba 53 milionů k prodeji nabízeli. Padělané obrazy se pokoušeli prodat například i do sbírky nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, ale k tomuto obchodu nikdy nedošlo.

Ačkoliv státní zástupce po devíti měsících došel k závěru, že jsou obžalovaní nevinní a navrhl všechny obžalované viny zprostit, soudkyně Iva Říhová, která četla rozsudek téměř dvě hodiny, byla jiného názoru.

Jaroslava Fröhlicha poslala do vězení na 8 let s tím, že musí zaplatit 15 milionů korun, jeho ženu na 6 let s peněžitým trestem 5 milionů korun a Milan Trokan si podle jejího rozsudku odsedí 7 let s ostrahou a musí zaplatit 5 milionů korun.

„Mám radost, jak to dopadlo. Jsem nadšená. Jak se o soudech a vyšetřování říká, že nikdy není dovedené do konce, tak jsem teď nadšená. Je to spravedlivé. Procházelo jim to takových let,“ svěřila se bezprostředně po rozsudku Jiřina Bohdalová, kterou u soudu byli podpořit kromě jejích právních zástupců i Michael Kocáb a Zdeněk Zelenka.

Michael Kocáb jí měl poradit, aby si zažádala o navrácení padělaných obrazů.

„Já jsem si myslela, že ty obrazy propadnou, ale až Michael mi řekl, že to možná někdy bude mít cenu,“ vysvětlila Bohdalová, která doufá, že se svých peněz ještě někdy dočká.

„Když měli v lednici 50 milionů, tak snad mi to dají,“ uzavřela herečka, která podle svých slov již nemůže obraz ani vidět.

Podobně pozitivně to vidí i její právní zástupci Michal Morawski a Tomáš Slabý.

„Jsme rádi, že soud dal signál společnosti, že padělání se nevyplácí. S takto rozsáhlým organizovaným paděláním jsme se ještě nesetkali. Jsme spokojení s tím, že poškozená paní Jiřina Bohdalová získá zpátky 1,5 milionu korun, přestože zaplatila víc. Necháme si ještě lhůtu na rozmyšlenou, zda se budeme odvolávat proti výroku o výši náhrady škody. V civilněprávním sporu budeme pokračovat vůči Komerční bance, na jejíž půdě její zaměstnanci prodávali falešné obrazy,“ sdělili hereččini právní zástupci, kteří její šance na navrácení „investovaných“ peněz vidí pozitivně.

„Šance tam je. Obžalovaným byl zabavený rozsáhlý majetek,“ uzavřeli.

Fotogalerie

Komentáře

Mohlo by vás zajímat