jít naiDNES.cz

Pomeje chtěl spáchat sebevraždu. Život mu zachránil Marek Vašut!

Jiří Pomeje přiznal, že mu Marek Vašut několikrát zachránil život. | foto: Koláž Expresu

Byl považovaný za jednoho z největších extrovertů českého showbyznysu, i on měl ale své démony. Jiří Pomeje se sice tvářil vždy nad věcí, ve své knize „Jak se plave ke dnu“ ale přiznal, že byly chvíle, kdy chtěl spáchat sebevraždu. Život mu prý tehdy zachránil herec Marek Vašut!

Jiří Pomeje byl živel, který se zdál být neporazitelný. Žádná překážka pro něj nebyla dost vysoká a slovo „nejde“ jako by v jeho slovníku neexistovalo. I on měl ale své hranice.

A právě o těch se rozpovídal v knížce „Jak jsem plaval ke dnu“, kterou napsal spolu s Marií Formáčkovou a v níž popisuje období, kdy se kvůli dluhům z filmu Andělská tvář dostal doslova na dno. A to nejen finanční, ale i svých sil.

Právě tehdy mu podle jeho vlastních slov Marek Vašut, s nímž se spřátelil během příprav seriálu o Jiřím z Poděbrad, zachránil život.

„Trávili jsme spolu hodně času a já poznal, že Marek je docela jiný člověk, než se jeví na veřejnosti. Pochopil jsem, že si vytvořil jakýsi pomyslný krunýř, jímž si chrání svoji vlastní existenci ve světě, který je někdy k nepřežití i pro takové extrovertní střelce, jako jsem já, natož pro tak citlivé introverty, jakým je Marek,“ vzpomínal v knížce Pomeje s tím, že mu Vašut mnohokrát pomohl.

O pomoc požádala nejprve Vašuta Jirkova první žena Michaela Kuklová, která mu zavolala, když se Pomeje poprvé zhroutil.

„V jednom okamžiku už jsem zůstal apaticky sedět a jenom jsem rytmicky hýbal nohou, na nic jsem nereagoval. Míša se vylekala a zavolala Markovi Vašutovi, který je náš kamarád a také prodělal určitou krizi. Marek dal Míše telefon na známou psychiatričku a řekl jí, ať volá okamžitě. Tak jsem se dostal do péče odbornice, která mi pomohla. Tehdy jsem velmi aktuálně uvažoval o sebevraždě, opravdu jsem nevěděl kudy kam, všechny sny mi spadly do kanálu a já jsem si bez konce kladl stále stejné otázky, obviňoval jsem sebe i celý svět, prostě jsem byl nemocný,“ vzpomínal Pomeje, který na psychiatrii podle svých slov docházel denně.

Pomejemu podle jeho slov kromě odborníků pomohly i rady, které mu Vašut dal. „Hrozně mi pomohl nejen tím, že mě poslal ke skutečnému odborníkovi, ale také mi vysvětlil, že z dluhů se člověk vždycky může dostat. Je zvláštní, že Marek se ozve v okamžicích, když je mi nejhůř, a vždycky mě podrží,“ přiznal Pomeje, který podle svých slov po rozvodu s Michaelou Kuklovou několikrát stál na Nuselském mostě a přemýšlel, že skočí dolů.

Psychiatrička mu prý během prvního sezení řekla, že se nemá rád a je sám pro sebe sebedestruktivní.

Ačkoliv Jiří Pomeje knížku napsal v roce 2007, z dluhů se do konce života nedostal. Zemřel v úterý po šestnácté hodině v Nemocnici Na Pleši, kde podlehl rakovině hrtanu a kostí.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:00 2. července 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  25
 • Trapas
  17
 • Tvl
  14
 • Sladký
  13
 • Cože
  12
 • Haha
  11
Komentáře

Mohlo by vás zajímat