jít naiDNES.cz

Jarek Nohavica se dočkal nečekaného zastání. Slezáček kvůli němu urazil i Jana Hrušínského!

Jarek Nohavica se dočkal nečekaného zastání. | foto: Koláž Expresu

Dopustil se písničkář Jarek Nohavica vlastizrady, když v neděli v Kremlu osobně z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina převzal Puškinovu medaili a zazpíval rusky? Zatímco mnozí kritici by mu nejraději odebrali občanství, Bořek Slezáček je zcela jiného názoru. Podle něj byla medaile naprosto zasloužená a všem kritikům včetně herce Jana Hrušínského poslal drsný vzkaz.

Převzít v dnešní době osobně jakékoliv státní vyznamenání či medaili se nevyplácí. Své o tom ví nejen Michal David, Jiří Krampol či Ivan Vyskočil, ale i písničkář Jarek Nohavica. Ten totiž i přes nelibost mnoha svých fanoušků v neděli převzal z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina Puškinovu medaili, kterou podle dřívějších informací z Kremlu měl dostat za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráci mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur.

A zatímco Nohavica za svůj čin sklidil kritiku z mnoha stran, podle Bořka Slezáčka to, co někteří bojovníci za svobodu a demokracii kolem Nohavici rozpoutali, je jen esenciální příklad klauniády.

„Bezesporu prezident Ruska schvaluje laureáty té ceny, ale že by tím hodlal hybridně podrývat jiné země, to je přece spíš konstrukt z rodu hodně blbé sci-fi. Ale o to nejde. Jarek Nohavica dostal ocenění od prezidenta velké země za to, že několik desítek let popularizoval určitou část obrovského ruského literárního odkazu v zemi, kde sice není košer říkat negr, ale kde je označení Rusák naprosto v pořádku, i když vyjadřuje v podstatě totéž, tedy idiocii a rasismus autora. V tom ohledu odvedl Nohavica obrovský kus práce. Vysockého a Okudžavu objevila spousta Čechů právě kvůli němu. To je ryzí fakt,“ rozohnil se Slezáček na svém facebookovém profilu s tím, že právě tohle je přínos ke sblížení národů.

„Za to dostal básník Nohavica tu pitomou medaili, ne za to, že prodal Rusům Temelín. On totiž zpívá, nešéfuje ČEZu, víme. Stejně tak je blábol, který jsem se tady taky dočetl ve stylu ‚přání otcem myšlenky‘, že by Okudžava a Vysocký v dnešním Rusku určitě seděli. Vysockého nezavřel ani Leonid Brežňev, mimochodem. Ale to je taky detail. Medaile za Nohavicovu zásluhu na popularizaci ruského umění je jen záminka pro egoexhibice a ukázka toho, že se křiklouni úplně ztratili v lese,“ píše dále Slezáček, který Nohavicovy kritiky nazval bolševiky.

„Bolševik přece de facto není entita navázaná na levicovou ideologii blahé paměti. To je stav mysli, neschopnost pochopit, že svět není černobílý a vypadá o dost jinak z každého okna, neochota se z jiného okna podívat. V Ostravě se takovým lidem říká duševní lajdáci. Ne Nohavica, to vy byste určitě tleskali při otevírání nových lágrů ve jménu dobra. Ony se totiž i ty předchozí otevíraly ve jménu něčího dobra a za potlesku úplně stejného typu lidí, jako jsou ti dnešní kádrováci,“ tvrdí Bořek, který všem Nohavicovým kritikům vzkazuje, aby se chytili za nos.

A nejen to, dokonce i část z nich jmenoval. „Nohavicova medaile je jen hůl na stejného psa furt dokola. Chyťte se za nosy, paní Langšádlová, pane Hrušínský, Hutko, Rejžku a další a další alegorické vozy. Poslal bych vás nevychovaně do p*dele, ale p*del je, zejména v některých případech, velmi hezká věc. Takže jděte do té druhé díry,“ dodal Slezáček s tím, že si nad Nohavicovou medailí honí triko jen proto, že si jsou jistí, že jejich parta bude za jejich kritiku ryčet blahem a tleskat.

„Je suis Jarek Nohavica a kdokoliv další, komu mejete p*del bezobsažnými floskulemi jen a jen kvůli vlastním mindrákům, vy bando špatných klaunů,“ uzavřel Slezáček.

Co si myslíte vy? Uhodil hřebík na hlavičku, nebo jen obhajuje svůj pohled na svět?

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:49 7. března 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  3100
 • Trapas
  147
 • Haha
  41
 • Tvl
  30
 • Cože
  25
 • Sladký
  11
Komentáře

Mohlo by vás zajímat