Osud čarodějnice z Arabely: Sebevražda manžela, pád z koštěte a nenávist dcery

Jana Andresíková, představitelka čarodějnice a pomocnice Rumburaka v pohádkové Arabele, dožívá v zapomění. | foto: archiv

Jana Andresíková, která se proslavila díky roli čarodějnice z dnes již legendární pohádky Arabela, čeká na další smutné Vánoce. Ačkoliv se před několika lety přestěhovala za svou dcerou Michaelou, ta ji nadobro odřízla ze svého života. Z celé rodiny ji sporadicky navštěvují jenom dva vnuci!

Díky svému hereckému umu bavila tisíce lidí, sama si život ale doslova protrpěla. Jana Andresíková neměla štěstí ani při výběru partnera. Ten ji měl dlouhé roky psychicky týrat a sledovat každý její krok. Kvůli jeho chování herečka dokonce musela vyhledat odbornou pomoc. Opouštět ho ale nakonec nemusela.

Muž, se kterým dlouho skoro nekomunikovala, se jí jednou zeptal, jestli nechce uvařit kávu, šel do vedlejší místnosti a tam se zastřelil.

Herečka tak zůstala na výchovu své dcerky úplně sama. Podle svých slov pro to ale dělala první poslední. Šla z role do role, dělala v rozhlase a učila. V pořadu Třináctá komnata ale před lety přiznala, že i ona chtěla skoncovat se svým životem. A co je ještě horší, zabít chtěla i svou dcerku.

„Všechno jsem připravila. Bydlela jsem tenkrát v takovém sklípku, kde byla tři okna. Ta jsem utěsnila. Michalku jsem vypulírovala, načesala, dala mašli. Pak sebe. Pustila jsem plyn a šla si lehnout. Jenže pak zazvonil zvonek. Zavolala mi kamarádka a okamžitě poznala, co se stalo. Ona mě vrátila zpátky do života,“ šokovala herečka v pořadu.

Otázkou je, zda s ní dcera nemluvila před uvedením její zpovědi, nebo až po ní, nyní je ale na vše Andresíková sama. „Ta samota je ubíjející a strašná. Nikdy jsem si nemyslela, že ve stáří takhle budu. A to mám velkou rodinu,“ postěžovala si týdeníku Sedmička herečka, kterou navštěvují jenom dva vnuci. I ti ale jenom sporadicky.

To víte, každý toho má dneska moc, tak se s rodinou tolik nevídáme,“ říká herečka, jejíž dcera bydlí jenom o dvě ulice dál než ona.

Nejen kvůli samotě se herečka již léta snaží prodat svůj dům a přestěhovat se zpátky do Prahy. To se ale zatím nedaří, i když zlevnila z původní ceny o milion korun.

Všude je daleko, potřebovala bych rehabilitace, občas doktora. Zvažuji, že bych šla zpátky do Prahy. Chtěla jsem být na venkově, ale nějak jsem si neuvědomila, že síly budou ubývat a neduhy přibývat a že na tu zahradu už prostě stačit nebudu,“ dodala herečka, které se po autonehodě z roku 1970 zbortil obratel v páteři, což se projevilo náhlým ochrnutím.

Zachránila ji až operace a pak dlouhá, 1,5 roku trvající léčba. V důsledku této operace se jí zkrátila levá noha. Nosila speciálně upravený podpatek a musela se učit chodit tak, aby to diváci v divadle nepoznali. Když pak na konci 70. let začala natáčet pohádkový seriál Arabela, upadla při vysedání z koštěte tak nešťastně, že se jí obnovila stará zranění.

Po jedné z mnoha operací znovu ochrnula, tentokrát od pasu dolů. Dva roky byla připoutaná na invalidním vozíku. Když se znovu postavila na nohy, měla další vážnou dopravní nehodu. S poraněním nohou, rukou a s otřesem mozku ji v bezvědomí přepravili do nemocnice. Pobyla tam dalšího půl roku.

Aby toho nebylo málo, několik měsíců poté, co ji propustili z nemocnice, uklouzla a rozdrtila si kloub. S následky svých zranění se potýká dodnes a je trošku zázrak, že ještě žije.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:09 7. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  58
 • Super
  19
 • Trapas
  14
 • Cože
  11
 • Haha
  8
 • Sladký
  7
Komentáře