jít naiDNES.cz

Legendární Igor Hnízdo je po smrti. Jan Tříska nepřežil pád z Karlova mostu

Jan Tříska (†80) nepřežil pád z Karlova mostu. Ačkoliv byl jeho stav po převozu do pražské Ústřední vojenské nemocnice stabilizovaný, jeho zranění byla neslučitelná se životem a ve dvě hodiny v noci zemřel. Legendární herec po sobě nezanechal jenom ženu Karlu Chadimovou a dvě dcery, ale i nespočet nezapomenutelných rolí.

Patřil k nejgeniálnějším českým hercům a mít ho ve svém filmu toužil každý režisér. O talentu Jana Třísky nebylo pochyb již na DAMU, nejenže se v roce 1959 stal nejmladším členem činohry Národního divadla v Praze, na této scéně účinkoval již v době studií.

Tříska se však nezaměřil jenom na divadlo, ale byl pravidelně obsazován i do filmů a seriálů. Jako velký antikomunista si dokonce zahrál v 30 případech majora Zemana, kam ho prosadil režisér Jiří Sequens, aby si Tříska u komunistů udělal očko. 

„Byl jsem vděčný za každou práci, která se mi naskytla. Nikdy jsem však ten seriál neviděl a ani vidět nechci,“ zavzpomínal v roce 2014 herec, který byl kupodivu v registru StB uveden jako agent s krycím jménem „Toman“. Ačkoliv se jej jako velmi blízkého přítele Václava Havla snažili zlanařit, jako agent nikdy nepůsobil.

Jeho herecká kariéra skončila v roce 1977. Právě tehdy podepsal Antichartu a emigroval do Kanady, později se trvale usadil ve Spojených státech amerických. Ale ani tam nezahálel.

„Velkým štěstím bylo, když jsem ještě v Kanadě dostal hlavní roli v malém filmu, který se jmenoval Bush Pilot. A pak jsem s velkým, obrovitánským štěstím dostal v New Yorku hlavní roli v divadle v inscenaci Master and Margarita (Mistr a Markétka od Michaila Bulgakova, pozn. red.). Inscenace byla velice úspěšná díky režisérovi a také musím skromně říci, že snad možná i trochu kvůli mně,“ prozradil v jednom ze svých posledních rozhovorů pro E15 Tříska, který přiznal, že mezi pracovními příležitostmi byly velké prodlevy.

Zatímco Tříska nikdy na herectví nezanevřel, jeho manželka Karla Chadimová se v Los Angeles uplatnila jako hosteska a postupně se vypracovala na prestižní post manažerky losangelského hotelu Bel Air v Hollywoodu.

I v zámoří se Tříska uplatnil ve filmu. Například ve filmu Lid versus Larry Flynt režiséra Miloše Formana ztvárnil roli střelce a objevil se i v Highlanderovi, také ve snímcích Ronin, Karate Kid 3 a dalších.

Svůj velký comeback zažil po sametové revoluci, kdy jej Jan Svěrák obsadil do svého na Oscara nominovaného snímku Obecná škola, ve kterém si zahrál přísného učitele Igora Hnízda. Ačkoliv se se svou ženou nikdy nepřestěhoval zpátky do vlasti, do Prahy jezdil kvůli natáčení pravidelně, a to nejen kvůli filmům, ale i divadelním rolím. V roce 2002 byl jeho výkon v hlavní roli ve hře Král Lear na Letních Shakespearových slavnostech v Praze oceněn Cenou Alfréda Radoka a letos v březnu převzal na Febiofestu ocenění Kristiána za přínos světové kinematografii.

V pondělí měl začít natáčet film „Na střeše“ režiséra a scenáristy Jiřího Mádla, jehož natáčení se kvůli tragické události zastavilo. 

Jan Tříska byl považovaný za velkého profesionála a sportovce, který posledních čtyřicet let svého života začínal ranním během. Běžecké boty nazul i pět dní po autonehodě, kterou měl v roce 2015, po níž následovala měsíční rekonvalescence, přičemž nejvíce mu vadilo, že nestihne představení v Divadle Na Jezerce, které zkoušel. 

To byl Jan Tříska... 

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:15 23. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  24
 • Tvl
  18
 • Trapas
  10
 • Haha
  8
 • Cože
  7
 • Sladký
  6
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat