Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Podcasty
 • Antiyoutuber
 • jít naiDNES.cz

  V Itálii se stal legendou, zemřel nemocný, chudý a sám: Dyk ve své životní roli

  Vyplatilo se počkat! Celých deset let připravoval režisér a scenárista Petr Václav spolu s producentem Janem Macolou natáčení snímku Il Boemo. Historický film je inspirovaný příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Josef Mysliveček žil, tvořil, stal se hvězdou a také zemřel v chudobě a osamění. V hlavní roli se blýskl Vojta Dyk (37), vedle něhož se ale neztratily ani další hvězdy!

  „Seděl jsem v sále vedle svých herců a to je vždycky emotivní. Byla to první velká projekce pro náš tým i pro lidi. Člověk má v takových chvílích trochu strach z reakcí, neví, jak to budou herci a ostatní prožívat,“ přiznal Petr Václav po projekci Il Boemo, již ve španělském San Sebastiánu sledoval zcela zaplněný sál pro 1800 diváků, který tvůrce odměnil bouřlivým aplausem.

  Když český režisér pro svůj historický snímek o osudech českého hudebního skladatele Josefa Myslivečka vybíral herce pro roli malého Wolfganga Amadea Mozarta, spíše než náhoda vedl jeho ruku osud. Jeho zájem upoutal německý chlapec Philip Hahn, který s Mozartem sdílí nejen mimořádné hudební nadání, ale i jméno Amadeus.

  „Petr mě tehdy viděl v televizním pořadu u (Thomase) Gottschalka a hned si mě přál obsadit,“ nechal se slyšet Philip. „Žádný casting se tak nekonal,“ doplnil talentovaný herec.

  Šťastnou ruku měli tvůrci nejen v jeho případě, pochvalu si rozhodně zaslouží hlavně Vojta Dyk, který se role Myslivečka ujal se ctí a zároveň lehkostí sobě vlastní.

  „Když jsem vás viděla poprvé, byl jste takový kocourek. Dozrál jste. A mně se teď líbíte mnohem více,“ prohlásí jedna z jeho filmových milenek, které na nějaký ten dukát nebo žhavou avantýru s nadějným umělcem rozhodně nehledí. Navíc velmi trefně komentuje fakt, že Dyk v průběhu 140 minut zraje jako víno, aby v závěru „shnil“ v zapomnění a bídě.

  Vojta Dyk na premiéře filmu Il Boemo

  Děje se tak překvapivě cudnou, nenucenou až nenásilnou formou. Ať už cestu na vrchol, nebo následný sešup na společenské dno, kdy si o vás člověk ani kolo neopře, šlo ztvárnit mnohem syrověji. Tím by se však výpravný snímek, který sází na působivé exteriéry, dobové kostýmy i famózní hudební stránku, připravil o valnou část kvalit.

  Kdo by ale čekal variaci na Formanova Amadea, byl by zklamán. Už proto, že byl každý ze skladatelů úplně jiný. Il Boemo si neklade za cíl pokračovat v tradici, nebo dokonce zastínit Oscary oceněnou legendu.

  Snímek Il Boemo, který se z velké části natáčel v Itálii, je hereckým koncertem Vojty Dyka. Ztvárnil českého operního skladatele z 18. století Josefa Myslivečka.

  Divácky atraktivní formou chce přiblížit život zapomenutého hudebníka, který si s Mozartem nezadá a v některých ohledech ho dokonce předčí.

  Navíc přináší hned dva kulturní zážitky v jednom. V době, kdy návštěva opery zatíží rozpočet podobně jako aktuální účty za elektřinu nebo plyn, nabídne filmovou podívanou i chvíle, jež ocení každý milovník vážné hudby. To vše v prvotřídním dobovém balení, o tom, že člověk nahlédne do soukromých italských paláců ani nemluvě.

  Navíc valnou část filmu také v původním italském znění. A to se taky počítá...

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 23:30 pátek 17. února 2023. Anketa je uzavřena.

  • Super
   22
  • Haha
   6
  • Trapas
   5
  • Tvl
   4
  • Cože
   3
  • Sladký
   3
  Vybrali jsme pro vás

  VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

  Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

  Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

  Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

  Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

  Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...