Houdová odmítá dětem říkat, že převlečení sousedé jsou čert s Mikulášem

Fotky Mikulášů a čertů u krásné Heleny Houdové vyvolaly traumatické vzpomínky, a tak se rozhodla, že ona k tomu bude ve své (ne)výchově dětí přistupovat úplně jinak. „Rozhodla jsem se, že je pro mě důležitější důvěra mých dětí, proto jim ve jménu tradice nelžu, že tři převlečení sousedé jsou opravdoví!“ píše na svém Instagramu.

Modelka Helena Houdová je známá propagátorka alternativního života a výchovy svých třech dětí, které donedávna vzdělávala formou tzv. unschoolingu, což je učení se zážitky, které ona i její ratolesti vstřebávaly během čtyřletého cestování po celém světě.

Netradičně nahlíží Houdová také na některé tradice a způsob, jakým je běžní občané ctí. Čert s Mikulášem bývalou modelku inspirovali k zamyšlení. „Rozhodla jsem se, že je pro mě důležitější důvěra mých dětí, proto jim ve jménu tradice nelžu, že tři převlečení sousedé jsou opravdoví!“ píše na Instagramu s tím, že svým dětem říká pravdu.

Tolik neuvědomělé bolesti, které ego zahrabalo pod věty typu: Ale já jsem taky jako malá brečela a čert mě strkal do pytle!“ pokračuje krásná blondýna. Rozhodla jsem se, že chci, aby se moje děti cítily v bezpečí, proto je nemanipuluju strachem z odcizení. Vymyšlené bytosti, které si je odnesou, nesplní-li očekávání společnosti či rodičů?“ podivuje se dál Helena.

Musela jsem také pochopit, že děti nezlobí, že se jen možná učí, jak komunikovat, nebo mi ve většině případů zrcadlí něco mého. Anebo prostě mají jen těžký den, tak jako občas já,“ uvažuje modelka. Na základě svých úvah se alternativní kráska rozhodla pro odlišný přístup.

Rozhodla jsem se, že je pro mě důležitější, aby moje děti věděly, že jim říkám pravdu, proto jim ve jménu náboženských svátků a tradic nelžu, že dárky nosí Ježíšek (nebo Santa),“ myslí si Houdová.

Čert s Mikulášem jsou sice vymyšlení, ale občas plnili úlohu jakýchsi strážců dobrých mravů a při vzpomínce na rohatou příšeru nejedno dítko ustoupilo od svých nekalých úmyslů. 

Možná výchovné metody předchozích generací nebyly vždy citlivé, na druhou stranu dobře mířená facka nastavila hranici tam, kde bylo třeba. I dnes je potřeba nastavovat dětem hranice, což se mnohdy neděje (například učitelé už to dělat téměř nemohou).

Přirozenou dětskou vlastností je zvědavost, a tak dítka zkoušejí, kam až mohou zajít. Kde nejsou žádné limity, tam je vše dovoleno. Ať už je to dobré, nebo ne. Jak se pak ale dítě dozví, že provedlo něco špatného, když učitelé se jich v dnešní době pomalu bojí a rodiče jim zase nechtějí bránit v rozletu?

Doufejme tedy, že generace těchto liberálně vychovávaných ratolestí jednou třeba neukřižuje své učitele jen proto, že zrovna dětičky nebudou naladěné nebo se právě budou učit komunikovat. Je totiž rozdíl mezi liberálním a anarchistickým přístupem, což se nám dost často plete.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:53 pátek 12. dubna 2019. Anketa je uzavřena.

  • 17
  • 17
  • 16
  • 12
  • 7
  • 6