jít naiDNES.cz

Hana Heřmánková bojuje proti rakovině. I za svou milovanou sestru

Hana Heřmánková pomáhá v boji s rakovinou. I kvůli své milované sestřičce. | foto: Koláž Expresu

Od úmrtí její milované sestry uplynulo sice již deset let, herečka Hana Heřmánková, rozená Vávrová, se s touto ztrátou stále nedokázala vyrovnat. Bolest je dokonce tak velká, že o své mladší sestře, která podlehla rakovině, stále nedokáže příliš hovořit.

Dana Vávrová sice ztvárnila desítky rolí, proslavila ji ale hned její první filmová. V pouhých devíti letech ztvárnila roli Leontýnky v kultovním filmu Ať žijí duchové!

Ačkoliv v Česku ji bezesporu čekala hvězdná kariéra, od druhé poloviny osmdesátých let stála častěji účinkovala ve filmech svého manžela Josepha Vilsmaiera v západním Německu, kam se odstěhovala a kde 5. února 2009 ve 41 letech podlehla rakovině.

A právě sestřin osud přiměl Hanu Heřmánkovou pustit se do boje s touto zákeřnou nemocí. Již několikátým rokem spolupracuje s Nadací pro výzkum rakoviny a nově se stala i patronkou projektu Kopretina, který má upozorňovat na prevenci v boji proti rakovině děložního čípku.

„Vzhledem k tomu, že i ve své rodině mám s touto zákeřnou nemocí velmi osobní zkušenost, byla jsem postavena před to, že jsem přehodnotila svůj postoj, že vše má čas. Pokud jde o preventivní prohlídky, mohla bych chodit příkladem. Na vyšetření chodím pravidelně,“ svěřila se Heřmánková, která se rozhodla projekt propagovat poté, co zjistila, že v Česku na toto onemocnění umírá ročně 400 žen.

Především ji ale přiměla osobní zkušenost.

„Pokud je možnost především ženám říct, že mají možnost tomuto onemocnění předejít, je nutné tak činit. Nejjednodušší je chodit pravidelně na kontroly, protože vývoj nemoci je dlouhodobý. Neprojeví se za jeden rok, ale klidně i za deset let. Nejlepší je starat se o vlastní zdraví,“ myslí si žena Karla Heřmánka s tím, že šlo předejít i smrti její sestry.

„Říká se, že čas vše zahojí, já myslím, že čas vám dá možnost o tom hovořit. Celou dobu si to nesete v sobě. Co může být horšího, než když děti přijdou o svou maminku, rodiče o svou dceru a sourozenci o sourozence? Je to těžké,“ uzavřela Heřmánková s tím, že úmrtí milované sestry je pro ni i po deseti letech stále bolavé téma.

Fotogalerie

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Komentáře