Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • Speed
 • jít naiDNES.cz

  Famózní Slezáček jako mafián Alexej: Přízvuk jsem se učit nemusel, děda byl carův důstojník

  Bořek Slezáček zaujal výkonem v seriálu Devadesátky. | foto: reprofoto ČT

  Když v prvních dvou dílech seriálu Devadesátky zazářil Michal Novotný v roli Ivana Jonáka, vypadalo to, že si filmaři nastavili laťku nedosažitelně vysoko. Jenže pak přišel díl třetí a s ním i boss arménské mafie Alexej, na něhož teď diváci pějí ódy. Většina z nich musela chvíli tápat, než si uvědomili, že jednooký gangster je ve skutečnosti český herec Bořek Slezáček. „Přízvuk mám po dědovi, byl to důstojník carovy imperiální armády. Naopak jsem se musel ještě krotit,“ popisuje známý sympaťák pro Expres.cz.

  Že by mohl Bořek Slezáček zazářit zrovna v roli arménského gangstera, to asi napadlo jen málokoho. Přesto po něm filmaři sáhli rovnou. 

  „Neprocházel jsem žádným konkurzem, to se děje v případě, že si tvůrci nejsou jisti. Každý projekt obsazuje režisér společně s někým, kdo má na starost casting, a to byla v tomto případě Mirka Hyžíková. Ta mě navrhla, pokud vím,“ vysvětluje Slezáček. 

  „Ona obecně má obrovský přehled o české herecké scéně, má schopnost vyzobnout toho pravého. To se jí povedlo i u Jonáka. U mě ji k tomu bezesporu vedla i má schopnost pracovat s jazykem, s přízvuky. A potom to musí odkývat režisér a za televizi kreativní producent. Je to takové kolečko, na kterém nemá herec šanci něco ovlivnit. Všichni zúčastnění dost spoléhají na cit castingové ředitelky,“ doplňuje herec.

  V případě mafiána Alexeje byl skutečně zásadním prvkem přízvuk. Právě i to bylo důvodem, proč mnoho diváků chvíli tápalo, zda je jednookým bossem právě Bořek Slezáček, či snad nějaký zahraniční herec.

  Talent na práci s jazykem prý zdědil po předcích, takže to pro něj nebyl žádný problém.

  „Vlastně jsem ho netrénoval vůbec. Má rodina pochází z Východu, dědeček byl důstojník carovy imperiální armády a po revoluci utíkal na Západ. A v češtině se toho přízvuku nikdy nezbavil. Potom stejně musel utíkat dál. Navíc dnes se s tímhle přízvukem potkáváte dnes a denně, Ukrajinci jsou největší cizojazyčná minorita u nás,“ popisuje Slezáček. 

  Bořek Slezáček jako mafián Alexej

  A pokud nějaký problém s rolí měl, bylo to naopak proto, že měl přízvuk až příliš silný.

  „Přišel jsem na plac naopak se strašně silným přízvukem, po domluvě s režisérem jsme to krotili, protože to bylo na úkor srozumitelnosti. A ta postava tam moc nemluví, a když už něco řekne, je to důležité pro děj nebo pro definici té postavy. Takže jsem musel ubrat. Mně se to teď zpětně trochu zdá jako chyba,“ krčí Bořek rameny.

  Sběratelem historek z natáčení prý čtyřiapadesátiletý herec není. Nejvtipnější mu tak přišlo, že s Alexejovým účesem à la kastrol musel chodit půl roku, protože se natáčení kvůli koronavirové pandemii protáhlo.

  „Co mně osobně přišlo jako nejvtipnější, je moment, kdy jsem točil Alexejovu první scénu, výslech na kriminálce. Ondřej Sokol si pořád něco špital s Martinem Fingerem a hrozně se smáli, věděl jsem, že se smějí mně. Ale neuměl jsem rozklíčovat, jestli kvůli tomu, jak vypadám, nebo kvůli tomu, s jakou urputností mluvím tím přízvukem. Anebo prostě proto, že stojím jako herec za ho*no,“ říká se smíchem.

  Postavu ruskojazyčného mafiána zvládl na výbornou, shodují se diváci.

  Mafián Alexej vychází stejně jako ostatní postavy v Devadesátkách z reálných předloh. Bořek Slezáček si prý dobře pamatuje na novinové články, v nichž se arménský boss dříve objevil.

  „Když si progooglujete historii ruskojazyčných mafií u nás, najdete ho. Je to konkrétní chlap. Já si dokonce pamatuji jeho mediální otisk. I ten strašný účes! Sám jsem pár takových lidí poznal, tomu polosvětu se člověk úplně vyhnout nemůže. Kamarády z mokré čtvrti má asi víceméně každý, otázkou je, nakolik s jejich postoji souhlasíte,“ krčí rameny Slezáček, který prý ale na rozdíl od kamarádů ze showbyznysu nezažil žádnou pařbu v Discolandu Sylvie Ivana Jonáka.

  „Většinu devadesátých let jsem žil v zahraničí a do Prahy jsem se přistěhoval až ve druhé polovině. Discoland mě úplně míjel a pana Jonáka jsem osobně neznal. Obecně myslím, že jsem o nic nepřišel,“ říká.

  Bořek Slezáček zaujal výkonem v seriálu Devadesátky.

  Pro diváky, jimž se jeho postava zalíbila, má Bořek Slezáček dobrou zprávu. Alexeje uvidí i v dalších dílech Devadesátek.

  „Alexej se objeví ve dvou nebo třech dílech, teď přesně nevím, protože je to dlouho, co jsme Devadesátky točili. Jde o to ukázat, že ti policajti neměli jinou možnost než to s těmi grázly táhnout nějakým způsobem,“ uzavírá.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

  Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

  Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

  Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

  Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

  Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • Tipy na dárky
 • jít naiDNES.cz