Pondělí 10. srpna 2020, svátek má Vavřinec
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Czech Blog Awards míří vysoko. Z akce pro neznámé blogery se stává událost

  Být slavným na internetu, to je dneska daleko víc než se proslavit jako modelka, zpěvák nebo herečka. V Česku to víme, a proto taky máme jako jedna z mála zemí právě pro blogery speciální ceny, které se během pouhých pěti let dokázaly přesunout z malých zapadlých kulturáků na velká pódia kongresových sálů. A rozhodně se už nejedná o žádné provinční ceny. Být na Czech Blog Awards znamená dostat se nejen mezi modly teenagerů, ale pohybovat se ve velké společnosti, kde máte každého svého slavného oblíbence na dosah ruky.

  Kdo by ale čekal, že tohle bude stejně jako ostatní smetánkové akce večírek pro dospěláky, bude zklamán. Největší procento návštěvníků Czech Blog Awards 2017 tvořily děti, včetně ještě těch na prvním stupni základní školy, pak to byli teenageři a jejich doprovod v podobě rodiče, jenž mnohdy ani netušil, koho „ze slavných“ má vlastně poznávat.

  Svět blogerů a youtuberů je vyloženě generační střet, který může dospělým lidem připomínat, jak rychle stárnou a jak se stejně tak rychle svět mění. Zatímco dříve byly ti, které obdivujeme, svým fanouškům na hony vzdálení, dneska díky sociálním sítím každému vidíte doslova až do talíře a ukazovat svoje nejniternější soukromí patří k základům úspěchu.

  Přesně pro ty, jimž kolikrát nechceme rozumět nebo je nechápeme, je toto vyhlášení nejen nejdůležitější chvílí roku, ale zejména pak pro jejich malé i odrostlejší obdivovatele, pro něž je youtuber dneska to stejné, co byla rocková hvězda pro vaše rodiče. S tím rozdílem, že zatímco rockové hvězdy jste se mohli dotknout jen na plakátě, vyhlášení nejlepších blogerů roku jsou přímo fanouškovské žně, kdy selfie je povinnost a pro internetové hvězdy pak nekonečná a hlavně s radostí trpěná zábava.

  Protože když k těm, kdo je sledují, vstřícní nebudou, moc dobře youtubeři a blogeři vědí, že jejich obdivovatelé si pak jejich videa nepustí a jejich blogy nepřečtou.

  Rodiče ve světě, který jde mimo ně

  Ještě nedávno rodiče museli se svými dětmi chodit na koncerty popových hvězdiček, kde trpělivě snášeli hudbu lidí, jejichž jména a tvorba jim unikala, dneska se historie opakuje u těch, kteří nikde nezpívají a jen točí videa, což je pro starší generaci nejen nepochopitelné, ale většinou ani netuší, co přesně na tom jejich děti obdivují.

  Ti dospělí, se kterými jsme mluvili, tam takoví byli téměř všichni. Se smíchem přiznávali, že youtuberskou scénu nesledují a vůbec netuší, kdo je kdo, zatímco jejich dcery byly naprosto u vytržení a běhaly s telefonem a památníčkem od jednoho blogera ke druhému. Své tatínky a mámy nechávaly stát za sebou celé bezradné krčit rameny nad tím, kdo je vlastně ten jejich vzor a co umí.

  Nicméně i je bylo třeba nějak zabavit a samotná akce Czech Blog Awards má proto po pěti letech své existence slušně nakročeno k tomu, aby mohla jednou rozšířit stávající velkou trojku hlavních událostí roku, což doposud bývali Slavíci, Miss a Lvi.

  Tenhle večer už není jen „pro ty z internetu“

  Ostatně tím už se blíží faktem, že se o tuto akci již zajímá i česká showbyznysová scéna, které youtubeři a blogeři kradou jejich původně výhradní pozornost. Rozhodně největší hvězdou večera byl dnes už taky trochu sám bloger Leoš Mareš, který mimo jiné, že prostě stále patří mezi tváře, jež táhnou, byl sám nominován v kategorii Instagram roku.

  Leoš Mareš utvořil hudební tandem s Pavlem Caltou a vtipně ve svém rapu...

  Leoš Mareš utvořil hudební tandem s Pavlem Calltou a vtipně ve svém rapu připomněl, že bude mít koncert v O2 aréně.

  Dara Rolins byla jednou z hudebních hvězd večera.

  Dara Rolins byla jednou z hudebních hvězd večera.

  Cenu mu sice vyfoukla čerstvá matka Nikol Štíbrová, ale Mareš snad ani nepočítal, že by vyhrál, a možná taky, že mu na tom úplně nezáleží. Jeho Instagram je i bez ceny jedním z nejsledovanějších v Česku a sám Mareš má úplně jiné ambice. Momentálně míří do hudební scény, čekají ho dva vyprodané koncerty v O2 aréně, a když na pódiu Czech Blog Awards předvedl živý rap, v němž svou novou koncertní metu vtipně připomněl, nejednoho skeptika muselo napadnout, že publiku, které si na něho koupí lístky, toho bude mít hodně co nabídnout. Jeho krátké vystoupení s Pavlem Calltou dokázalo zaujmout a hlavně navnadit na to, že by jeden chtěl vidět „ještě víc“.

  Na to „mnohem víc“ ale nebylo dost času, což většina kvitovala s povděkem. Večer pro youtubery se totiž nesl internetovou rychlostí, kde bylo místo jen pro pár povinných hudebních čísel a zbytek odsýpal v matematicky přesně vypočítaném duchu, kdy nehrozilo, že by děti začaly usínat a rodiče se nudit. Naopak nejdelším bodem na vyhlašování Czech Blog Awards byly právě ty příchody, kdy se novodobé internetové hvězdy promíchaly se svými obdivovateli a snažily se všem, kdo měl zájem, věnovat osobně.

  Youtuber Kovy si našel čas snad úplně na všechny.

  Youtuber Kovy si našel čas snad úplně na všechny.

  Nemusíte znát všechna ta jména, blogy a videa lidí, kteří se zdají být mimo vaše rozlišovací pole působnosti, aby si nově vzniklé ceny nezasloužily vaši pozornost, kterou si jistě v dalších v dalších letech budou nárokovat. V celebritách vzešlých z řad vašich sousedů a spolužáků je budoucnost, které nakonec stejně neujdete.

  Leoš Mareš předává cenu videoblogerce roku, tou se stala Anna Šulcová.

  Leoš Mareš předává cenu Video blogerce roku, tou se stala Anna Šulcová.

  Emma Smetana přišla předávat cenu blogerovi roku v teplákách. To youtuber Kovy...

  Emma Smetana přišla předávat cenu Video blogerovi roku v teplákách. To youtuber Kovy ví, jak se na tuto akci a pro tuhle cenu obléct má.

  Snad jen škoda, že večer pořádaný speciálně pro tyto lidi stále ještě nepatřil výhradně jim. Není důvod, aby Emma Smetana, která předávala cenu v kategorii Video bloger roku, jímž se stal youtuber Kovy, mluvila na akci pro náctileté o svátku a významu 17. listopadu, ostatně ani youtubeři nechodí propagovat svoje šminky nebo vařit na happeningy pořádané na Staroměstském náměstí. Jakou měla její aktivně-občanská vložka význam u mladého publika, které se přišlo bavit spolu se svými vzory, z nichž mnoho bloguje jen o módě nebo denních strastech, lze jen těžko domýšlet, ale účinkem se podle některých překvapeně pobavených výrazů minula zcela jistě.

  V kongresovém sále hotelu Hilton se i tak za účasti mnoha slavných tváří pomalu rodí základ galavečera, u nějž se budou stát fronty na čestné pozvánky a zároveň by nikdy z něho neměla vymizet ta možnost osobní interakce mezi obyčejnými fanoušky a jejich internetovými hrdiny. Přesně takhle totiž vypadá sláva dnešního tisíciletí.

  Ať už si o ní myslíte cokoliv.

  Fotogalerie

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 3:27 19. března 2018. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   28
  • Tvl
   13
  • Super
   11
  • Haha
   8
  • Sladký
   8
  • Cože
   7

  Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

  Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

  Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

  Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

  Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

  Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Pondělí 10. srpna 2020, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz