Navštívili jsme natáčecí místa Bylo nás pět: Bajzův koloniál byste nepoznali!

Uběhlo už více než třiadvacet let od natáčení legendárního českého seriálu Bylo nás pět. To probíhalo pod taktovkou Karla Smyczeka v malebném městečku Kouřim. Jak dnes vypadají exteriéry? Zachovaly si autenticitu? A jak na seriál vzpomínají místní?

Když zavítáte na malebné náměstí městečka Kouřim, překvapí vás, jak blízko u sebe se jednotlivé seriálové objekty nacházejí. 

Stačí se postavit ke kostelu, a co by kamenem dohodil, můžete spatřit faru, městský úřad a chudobinec. Na druhém konci náměstí se nachází módní butik Petra Nárožného, hospoda a legendární Bajzův koloniál.

A právě ten se své seriálové podobě přibližuje nejméně.

Před příjezdem do města jsme oslovili paní Jitku Kumstýřovou, majitelku místní cestovní kanceláře, která si dobu natáčení moc dobře pamatuje. Povyprávěla nám, jak to tenkrát probíhalo.

Ondřej Vetchý před třiadvaceti lety na kouřimském náměstí

Ondřej Vetchý před třiadvaceti lety na kouřimském náměstí

Přestože bylo pouze 130 natáčecích dnů, stály ve městě kulisy po celý rok. V seriálu se totiž muselo vystřídat čtvero ročních období. Návštěvníky Kouřimi to pak často mátlo. Klidně se totiž mohlo stát, že namísto do zdánlivě lákavého řeznictví zavítali do tabáku.

Některé objekty se nemění.

Některé objekty se nemění.

Jeden z mála seriálových obchodů, který odpovídal realitě, byl butik Petra Nárožného coby Bajzovic strýčka Vařeky. Dnes komerční prostor obývá drogerie.

Z butiku Módes róbes je dnes drogerie.

Z butiku Módes róbes je dnes drogerie.

Cukrárna Svobodových byla v době natáčení coby bývalé knihkupectví prázdná. Dnes je v ní pekárna.

Z cukrárny Svobodových je dnes pekárna.

Z cukrárny Svobodových je dnes pekárna.

Většině diváků však utkvěl v hlavě především Bajzův koloniál, který ve skutečnosti nebyl žádný koloniál. Prostor zel v době natáčení prázdnotou. 

Dnes je na místě advokátní kancelář. Právě obchůdek pana Bajzy byl jedním z objektů, u nějž se využíval i prostor pavlače. Pokud se dovolíte vstřícných majitelů, jistě vás na dvorek pustí. Je však zanedbaný. Sotva v něm poznáte místa, kde Péťa Bajza pobíhal. 

Bajzův koloniál byste dnes nepoznali.

Bajzův koloniál byste dnes nepoznali.

Ať kohokoliv z místních oslovíte, vstřícně vám odvykládá každý, byť sebemenší detail či postřeh z natáčení, a když cokoliv spletete, okamžitě vás opraví. Vše znají, vše vědí a doslova se pýří blahem, když vás mohou poučit.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:11 5. února 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  10
 • Trapas
  9
 • Sladký
  9
 • Haha
  5
 • Cože
  5
 • Tvl
  4
Komentáře