Expres v legendární Višňové: Z hospody U Chalupářů udělali továrnu na psí konzervy

Jak dnes vypadá vesnička Višňová, kde se natáčeli legendární Chalupáři? | foto: Youtube/Česká televize/CSFD/Expres

Již 43 let dělí současnost od natáčení slavného seriálu Chalupáři, ve kterém excelovala celá plejáda legendárních českých herců. Mezi ty patří například Jiří Sovák, Josef Kemr, Vladimír Menšík nebo Jiřina Bohdalová. My jsme se proto vydali do vesnice Višňová, kde se seriál natáčel, a zjistili jsme něco, co všechny příznivce rozesmutní. Ze slavné hospody se stala továrna na psí konzervy!

Vesnice Višňová, jejíž autentické exteriéry můžete spatřit v seriálu Chalupáři, je už léta cílem mnoha turistů a televizních štábů. Očekávali jsme proto, že bude naše přítomnost místní spíše obtěžovat. Opak byl pravdou.Když jsme projeli novostavbou, která Višňovou obklopuje, a dostali se do srdce vesnice, zamířili jsme rovnou do místa nejpovolanějšího a tím je místní restaurace. Restaurací rozumějte klasickou tradiční hospodu. A hned se nám poštěstilo.

Narazili jsme totiž na partu štamgastů, kteří pamatují staré časy a rozhodli se nám o nich povyprávět. Překvapivě nám sdělili, že je pozornost, kterou vesnice dodnes poutá, neobtěžuje. Ba naopak. Když je někdo osloví, rádi si s ním popovídají. S povzdechem si však posteskli, že většina exteriérů už zdaleka nevypadá tak jako dřív.

Z hospody U Chalupářů továrna na konzervy

Největší šok pak přišel, když se nám dostalo informace, že místní hospoda U Chalupářů, která v seriálu sehrála významnou roli, už přes rok nefunguje jako restaurační zařízení, nýbrž jako továrna na psí konzervy.

Do místa jsme se proto okamžitě vydali, abychom se přesvědčili, že je restaurace skutečně zavřená. A byla. Poté, co jsme oslovili několik dalších starousedlíků, nám bylo sděleno, že je situace trápí. Hospoda totiž sloužila nejen k popíjení piva, ale také k pořádání společenských akcí.

Restaurace byla bohužel údajně několik let na prodej, nikdo se však neměl k jejímu odkupu. Až po letech se objevil kupec, který se však rozhodl provoz změnit na továrnu. Místní jsou z toho rozpačití. Jak mladí, tak staří. Hospoda byla totiž symbolem Chalupářů.

Jelikož většinu herců na natáčení svážely autobusy, chodili tam po šichtě popíjet. Zatímco Menšík byl k místním otevřený, Sovák se choval spíše odtažitě. Bezesporu se však jedná o místo setkávání legend.

Zrekonstruovaná chalupa Evžena Humla v rukou původních majitelů

Když jsme se posunuli o kousek dál k legendární chalupě, kde v seriálu pobýval Huml s Císařem, překvapilo nás, že si dvorek na první pohled zachoval autenticitu stejně jako dřevěný plot. Samotný domeček již prošel výraznou rekonstrukcí, takže byste ho bez informační tabule, která se u domu nachází, skoro nepoznali.

Domek Evžena Humla prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Dnes byste ho nepoznali.

Domek Evžena Humla prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Dnes byste ho nepoznali.

Dozvěděli jsme se, že v domku stále žije dcera původního majitele, který objekt k natáčení poskytl.

Dvorek chalupy pana Humla si zachoval částečnou autenticitu.

Dvorek chalupy pana Humla si zachoval částečnou autenticitu.

Kapřín ztracen v kapradí

A naší poslední zastávkou se stal pověstný rybník Kapřín. V tom už sice plavou kapři, zdaleka však nevypadá tak malebně jako v dobách, kdy u něj lovil ryby Jiří Sovák. Je zarostlý kapradím a má poněkud bažinatý charakter.

Rybník, kde lovil Evžen Huml kapry, vypadá dnes poněkud odlišně. Je zarostlý houštím.

Rybník, kde lovil Evžen Huml kapry, vypadá dnes poněkud odlišně. Je zarostlý houštím.

Odjíždíme lehce posmutnělí. Okusili jsme totiž nejen otevřenou náruč místních obyvatel, ale také skepsi, která zde panuje. Je totiž otázka času, kdy Višňovou plně atakuje moderna a z Chalupářů tam zbude jen vzpomínka, písek a prach.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 24. října 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  48
 • Tvl
  15
 • Haha
  12
 • Cože
  10
 • Trapas
  10
 • Sladký
  8


Komentáře

Expres.cz